Fot. 123RF/Picsel
Jabłko to najpopularniejszy owoc na świecie. Na wskroś polski, choć uprawiany także w wielu innych rejonach świata. Okrągłe, czerwone, słodkie, soczyste i występujące w różnych odmianach. I choć jabłka supermarketowe są w smaku pospolite i niczym się nie wyróżniają - sadownicy doskonale znają wszelkie niuanse gatunkowe. Dobrze jest nieco rozeznać się w gatunkach tak, aby umiejętnie dobrać odpowiednie odmiany do odpowiedniej potrawy. Bo jabłka są doskonałe nie tylko jako owoc przegryzany solo.
Porgromcy wolnych rodników
Pektyny zawarte w jabłkach - ale i w innych owocach i warzywach - skutecznie wymiatają wolne rodniki, które pojawiają się w organizmie pod wpływem toksyn (tych ze środowiska i np. z palenia papierosów), ale także podczas zwykłych procesów zachodzących w tkankach. Wolne rodniki wywołują uszkodzenia komórek, zwiększają także ryzyko pojawienia się raka.
Ocet jabłkowy na odchudzanie
Chociaż niewiele osób o tym wie, ten rodzaj octu może mieć bardzo dobroczynny wpływ na nasz organizm. Przede wszystkim jest bardzo przydatny w odchudzaniu. Przyspiesza trawienie i usprawnia metabolizm, a poprzez zwiększanie produkcji soków żołądkowych, wspomaga rozkładanie tłuszczu. Ocet jabłkowy ma również właściwości detoksykujące, dzięki czemu pozwala oczyścić organizm z toksyn. Jest również niekaloryczny - jedna łyżka octu jabłkowego ma zaledwie 3 kalorie. Wszystkim osobom, które pragną skorzystać z jego odchudzających właściwości, zaleca się spożywanie codziennie łyżki octu rozpuszczonej w kilku szklankach wody.
Dla zdrowia i urody
Jabłka są bogate w wapń oraz krzem, które wpływają na kondycję włosów oraz paznokci. Pektyny, które regulują trawienie i usuwają toksyny z organizmu, sprawiają, że cera jest piękna i gładka. Witamina C, która znajduje się tuż pod skórką działa na odbudowę zniszczonych komórek, co oznacza, że możemy dzięki nim przeciwdziałać pojawiającym się zmarszczkom.
Co zrobić z papierówek?
Wyliczmy z pamięci, bez większego zastanowienia - szarlotka, kaczka z jabłkami i...? Z jabłek robimy także kompoty, przerabiamy je na gęsty sok z sokowników lub przepuszczamy przez sokowirówkę, przesmażamy na słodką masę, którą przekładamy naleśniki, robimy różnorakie przetwory, pieczemy w piekarniku, dodajemy do sałatek - nie da się ukryć, że kuchnia bez nich byłaby uboga. Oto kilka pomysłów naszych użytkowników na wykorzystanie swoijskich papierówek.
Fot. Rosse na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Rosse na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Hajduczek-naturalnie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Rolada biszkoptowa z papierówkami
Fot. Babcitereskiciasta na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Papierówki z migdałami i rodzynkami
Fot. Zewaewa na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Fafiatko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Deser papierówkowo-agrestowy
Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. DziablicaWKuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie