Spis treści:
- Jaki groch do kapusty z grochem?
- Czy groch do kapusty trzeba moczyć?
- Jak zrobić kapustę z grochem na wigilię?
Tradycyjnie kapustę z grochem podaje się do dania głównego, którym najczęściej jest ryba. W towarzystwie karpia pasuje naprawdę świetnie, nie dominując jego smaku. Do przyrządzenia klasycznej przystawki potrzeba kapusty kiszonej z marchwią, cebuli, grochu i przypraw. Nie bez znaczenia jest wybór produktów, które wpływają na aromat i jakość dania. Co więcej, trzeba je też specjalnie przygotować. Czy groch do kapusty trzeba moczyć? I jaki wybrać?
Jaki groch do kapusty z grochem?
Musisz wiedzieć, jaki groch do kapusty z grochem wybrać, aby ta jedna z dwunastu potraw wigilijnych wyszła nie tylko pysznie, ale i tradycyjnie. W sklepach najpopularniejsze są dwa rodzaje nasion rośliny strączkowej, czyli groch żółty i zielony. Drugi z nich najczęściej trafia do sałatki jarzynowej albo jest bazą zupy kremu. Zielony groszek konserwowy to prawdziwy rarytas, jednak nie w połączeniu z kapustą kiszoną.
Jaki groch do kapusty z grochem wybrać? Nasze mamy i babcie, już od lat, stosują żółty groch łuskany. Jest on łatwo dostępny w każdym supermarkecie. Co więcej, do wyboru masz ziarna w całości lub w połówkach. Jeśli wolisz mniej wyczuwalne składniki, zdecyduj się na przepołowiony groch. Ten również szybciej się gotuje.
Czy groch do kapusty trzeba moczyć?
Choć wiesz z pewnością, że ziarna należy ugotować, aby były przyjemnie miękkie, to czy groch do kapusty trzeba moczyć? Jeśli to twój kulinarny debiut lub robisz tę potrawę tylko co wigilię, nic dziwnego, że o to pytasz.
Groch do kapusty trzeba moczyć, najlepiej całą noc. W przeddzień przygotowań kuchennych po prostu umieść go w misce czy garnku i zalej zimną wodą, pozostawiając na noc do napęcznienia. Tak przygotowany groch nie tylko nabierze objętości, ale także stanie miększy. Przez to szybciej się ugotuje.
Co więcej, namaczanie grochu powoduje, że wypłukują się z niego substancje odpowiedzialne za wzdymanie. Nasiona stają się bardziej lekkostrawne, co pomoże przy - już obciążającej - wigilijnej kolacji.
Jak zrobić kapustę z grochem na wigilię?
Kupiłeś odpowiedni groch, namoczyłeś i co dalej? Jak zrobić kapustę z grochem na wigilię, aby była nie tylko miękka i soczysta, ale również przepyszna? Przygotowanie tego świątecznego dodatku nie jest wymagające.
Po całonocnym namaczaniu grochu przesyp go do garnka i zalej świeżą wodą tak, aby całkowicie zakrywała ziarna. Zagotuj, a jeśli stworzy się piana - zbierz łyżką i gotuj dalej. Do garnka dodaj kostkę rosołową, zamieszaj i ponownie zagotuj. Dopraw do smaku solą, następnie trzymaj na ogniu jeszcze ok. pół godziny, aby groch nabrał idealnej miękkości.
W międzyczasie wypłucz delikatnie kapustę kiszoną z marchewką (jeśli nie lubisz kwaśnych potraw), posiekaj drobno. Przełóż do garnka z małą ilością wody. Gotuj pod przykryciem przez około 20 minut do miękkości (podczas gotowania mieszaj od czasu do czasu). Jeśli w trakcie gotowania woda odparuje, dolej jej i dalej gotuj. Pod koniec, odparuj całą wodę.
Pokrój cebulę w drobną kostkę. Podsmaż na patelni z rozgrzanym olejem, dodając też liście laurowe, kminek i ziele angielskie. Przez kilka minut podgrzewaj cebulę z przyprawami, cały czas mieszając. Po pięciu minutach dodaj posiekaną kapustę z marchewką i smaż przez kolejnych 10 minut. Cały czas mieszaj. Dopraw pieprzem do smaku i delikatnie wymieszaj wszystkie składniki. Na końcu dodaj groch i gotuj wszystko razem przez kilka minut.
Poniżej znajdziesz sprawdzone przepisy na to, jak zrobić kapustę z grochem na wigilię:
1. Wigilijna kapusta z grochem
Zobacz przepisWigilijna kapusta z grochem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Kapusta z grochem na wigilię
Zobacz przepisKapusta z grochem na wigilię / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Wigilijna kapusta z grochem
Zobacz przepisWigilijna kapusta z grochem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Kapusta z grochem i grzybami
Zobacz przepisKapusta z grochem i grzybami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Wyzwanie: Przedświąteczne sprzątanie »
Śledzie po grecku zawsze robią furorę. Ewa Wachowicz zapewnia: wszystkim smakują »
Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu to pierwsze objawy. Choruje ważny narząd »