Dania jednogarnkowe

Ze względu na wartości odżywcze, ale też właściwości amarantusa wiele osób zajada się nim zamiast owsianki na śniadanie. Świetnie uzupełnia niedobory witamin i minerałów, ale też pomaga unormować cukier czy procesy trawienne. Odkryj, jak gotować amarantus, żeby czerpać z jego prozdrowotnego działania.

Jak gotować amarantus? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Amarantus to jedna z najstarszych roślin na świecie, która wywodzi się z Ameryki Północnej i Południowej. Nazywany jest też szarłatem wyniosłym i zaliczany do tzw. pseudo zbóż. Ze względu na wysoką wartość odżywczą nasion, wiele osób zjada je na śniadanie. Czy amarantus jest zdrowy? Dowiedz się, jak ziarna tej rośliny wpływają na zdrowie.

Sprawdź także: Dodaj dwie łyżki do owsianki. Najlepsze śniadanie na szybką przemianę materii, cukier i ciśnienie w w normie

Czy amarantus jest zdrowy?

Amarantus można kupić w supermarketach lub sklepach z bio czy ekologiczną żywnością. To ziarna, które - ze względu na wysoką wartość odżywczą i bogaty skład - już od lat stanowią podstawę żywienia wielu ludzi. Witaminy i białka zapewniają właściwą dawkę energii i kalorii obowiązkowych dla ludzkiego ciała. 

Czy amarantus jest zdrowy? Jak najbardziej - nasiona rośliny są skarbnicą witamin, m.in. A, C, E i tych z grupy B. To przy okazji silne antyoksydanty, które zwalczają szkodliwe działanie wolnych rodników, opóźniają starzenie się organizmu i wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Witaminy z grupy B mają korzystny wpływ na układ nerwowy.

Amarantus to także źródło minerałów, w tym przede wszystkim wapnia, żelaza, fosforu i magnezu. Dlatego poleca się go anemikom i kobietom w ciąży. Z kolei obecność białka w ziarnach sprawi, że przy regularnym spożywaniu, wzmocnisz kości i układ mięśniowy oraz dodasz sobie energii do działania. Z tego powodu powinni po nie sięgać sportowcy.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy amarantus jest zdrowy, wiedz, że reguluje on poziom glukozy i cholesterolu we krwi. Wspiera układ krążenia i jest też całkowicie bezpieczny dla osób uczulonych na gluten lub chorujących na celiakię. Zawiera znaczne ilości błonnika pokarmowego, co przekłada się na usprawnienie procesów trawiennych, przeciwdziałanie zaparciom czy wzdęciom i dłuższe uczucie sytości. To wszystko ułatwia odchudzanie.

Jak gotować amarantus?

Zastosowanie amarantusa jest bardzo szerokie. Z jego nasion przygotowuje się ziarna ekspandowanego (tzw. popping), mąkę, płatki, kaszę czy olej. Pierwszy rodzaj produktu spożywczego najczęściej używa się jako zamiennika dla porannej owsianki. Jeśli masz ochotę go wypróbować, musisz jeszcze dowiedzieć się, jak gotować amarantus. Nie jest to wcale skomplikowane zadanie.

Na początku amarantus ekspandowany trzeba dokładnie przepłukać na sicie pod bieżącą wodą. Gdy odsączy się z nadmiaru płynu, należy go przełożyć do garnka i zalać dwiema objętościami wrzątku (np. przy ok. 100 gramach ziaren użyj 200 ml wody). Dzięki temu zacznie tracić goryczkę i ziemisty posmak oraz od razu się podgotuje. Następnie trzeba ustawić go na palniku o średniej mocy i gotować przez co najmniej 20 minut, od czasu do czasu mieszając. Po ok. 15-17 minutach amarantus może wchłonąć całą wodę. Wtedy wystarczy dolać po prostu odrobinę wrzątku z czajnika. 

Amarantus na śniadanie - zdrowszy niż owsianka

Skoro wiesz już, jak gotować amarantus, możesz przyrządzić śniadanie zdrowsze niż owsianka. Jak zrobić amarantusiankę, czyli miskę pysznego „zboża” z dodatkami? Do ugotowanych nasion koniecznie trzeba dodać trochę jogurtu naturalnego, żeby konsystencja stała się bardziej aksamitna i kremowa. Nie używaj soli, bo w roślinie jest już całkiem sporo sodu. Po wymieszaniu, na wierzchu wystarczy jeszcze ułożyć ulubione owoce - w lecie mogą to być wiśnie, jeżyny czy maliny, zimą - np. jabłka czy suszone figi (pamiętaj jednak, że te są kaloryczne). Warto też ugotowany amarantus łączyć z pulpami owocowymi - np. ze zmiksowanych truskawek, marakui czy mango. 

Amarantusianka, czyli owsianka z amarantusa

 Amarantusianka, czyli owsianka z amarantusa Zobacz przepis

Amarantusianka, czyli owsianka z amarantusa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Owocowy chłodnik z amarantusem

 Owocowy chłodnik z amarantusem Zobacz przepis

Owocowy chłodnik z amarantusem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Jabłecznik jaglany z amarantusem

 Jabłecznik jaglany z amarantusem Zobacz przepis

Jabłecznik jaglany z amarantusem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl, wapteka.pl, apteka-melissa.pl, madameedith.com

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Na słodko i na słono. Wzmocni nie tylko smak potraw, ale i metabolizm »

Tarta z budyniem i jabłkami. Kruchy przysmak do popołudniowej kawy »

Taras i balkon pokrył zielony osad. Wsyp do ciepłej wody i wyszoruj, płytki będą lśniły »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto czekoladowe korzenne

Proste ciasto mieszane rózgą, polane czekoladą, lekko korzenne, gotowe w godz...

Odsłon: 34

30 min
2
30 min
5

Polecane artykuły

Informacje Nie tylko frytki, gofry i najlepsze na świecie czekoladki. Ciekawe potrawy kuchni belgijskiej

Belgia kojarzy ci się głównie z moules et frites? Nic w tym dziwnego – w końcu to jej narodowe danie. Wiedz jednak, że słynie ona również z wielu i...

2
Informacje Smaczne sałatki z kurczakiem. Idealne na imprezę i do pracy

Sałatka z kurczakiem to nie tylko pyszny, ale i zdrowy sposób na szybki posiłek. Idealnie sprawdzi się zarówno na lunch do pracy, jak i na rodzinny...

7
Informacje Kawowe arcydzieła we własnym domu!

Dla zdecydowanej większości z nas kawa to codzienny rytuał i szybki zastrzyk energii. Sięgamy po nią instynktownie, odruchowo wybierając sprawdzone...

0
Informacje Warzywne smarowidła do chleba. Zdrowsze i pożywniejsze od wędlin

Znudziły ci się kanapki z masłem, żółtym serem i szynką? Koniecznie zrób pastę warzywną. Przepisów na tego typu przysmaki jest cała masa - poniżej...

8