Fot. 123RF/Picsel
Garnek stalowy, a może emaliowany? Czy lepszy żeliwny? Co oznaczają plamy na garnkach? Gdzie powinno wyrzucać się zużyte egzemplarze? Temat garnków do kuchni wydaje się mało skomplikowany, tymczasem pojawia się masa pytań i wątpliwości z tej dziedziny. Dzisiaj wszystkie je rozwiewamy!
Garnek stalowy - tak czy nie?
Garnki ze stali nierdzewnej należą zdecydowanie do tych najbardziej popularnych. Nic dziwnego. Stal nierdzewna to bardzo praktyczny materiał - świetnie nadaje się do codziennego używania w kuchni. Sprawdzi się nawet przy dużej ilości pracy. Stal jest bowiem trwała, odporna na korozję oraz wysokie temperatury. Warto jednak pamiętać, że stal stali nierówna. Sprawdź, co oznaczają konkretne parametry:
- symbol 18/10 - stal z chromem (18%) i niklem (10%) w składzie. To stal najwyższej jakości, którą szczególnie poleca się właśnie w przypadku garnków,
- symbol 18/0 - w tym przypadku w składzie nie znajdziemy niklu. Takie garnki również są w porządku, ale trzeba liczyć się z tym, że będą mniej odporne.
Garnki ze stali nierdzewnej powinny zapewniać równomierną dystrybucję ciepła przez dno. Ono powinno stanowić także główne ogniwo nagrzewające garnek. Polecane są szczególnie egzemplarze z dnem składającym się z kilku warstw (np. z trzech). W przypadku takiego modelu można liczyć nie tylko na sprawne podgrzanie garnka wraz z tym, co znajduje się w środku, ale też utrzymanie ciepła przez dłuższy czas. Wybierając garnki ze stali nierdzewnej, zwróć zatem uwagę na jak największą liczbę den. Dzięki temu ciepło będzie dokładnie i równo rozprowadzać się po całej powierzchni dna. To również dobra ochrona przed przypalaniem.
Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!
Przebarwienia na garnkach - czy są niebezpieczne?
Co oznaczają plamy na garnkach ze stali nierdzewnej? Garnki z tego typu materiału są odporne na odbarwienia, nie oznacza to jednak, że takowe nie mogą się pojawić. Plamy mogą powstawać pod wpływem intensywnego kontaktu materiału z twardą wodą, solą czy octem. Przebarwienia powstają wtedy również pod wpływem wysokiej temperatury. Nie są szkodliwe dla zdrowia.
Garnki aluminiowe - czy warto je kupić?
Aluminiowe garnki cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Sławę zdobyły dzięki... szybkiemu nagrzewaniu. Większość modeli tego typu posiada specjalne powłoki, których zadaniem jest rozprowadzanie ciepła po całej powierzchni oraz ochrona przed przywieraniem i co za tym idzie - przypalaniem. Krąży jednak wiele opinii sugerujących, że nie warto stosować garnków aluminiowych, gdyż te mogą okazać się szkodliwe (w trakcie przygotowywania potraw do ich środka mogą przedostawać się niebezpieczne związki). Alternatywą mogą okazać się garnki aluminiowe anodowane, które okazują się bardziej bezpieczne. Co więcej, w tych bardziej nowoczesnych egzemplarzach, wykorzystuje się dodatkowe powłoki (teflonowe, marmurowe, emaliowane, grafitowe i wiele innych) tworzące warstwę pomiędzy aluminium a potrawą.
Uwaga! Jeżeli zdarzy ci się uszkodzić powierzchnię powłoki garnka, kup nowy.
Garnki emaliowane - zdrowe czy niebezpieczne?
Garnki emaliowane od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na atrakcyjną cenę. Mają sporo zalet, ale trzeba przyznać, że to modele starego typu i pod kątem praktyczności i komfortu użytkowania nie umywają się do bardziej popularnych garnków. Pojawiło się jednak sporo opinii, jakoby garnek emaliowany nie był bezpieczny. Nie jest to prawdą. Taki model nie uczula i nie posiada niebezpiecznych substancji, które mogłyby powstawać po interakcji z jedzeniem. Emalia to przecież sproszkowane szkło z pigmentem - nie powinno zatem szkodzić. Nowoczesny garnek emaliowany pokryty jest specjalną powłoką. Ta charakteryzuje się dość wysoką trwałością, jest bezpieczna w użytkowaniu i odporna na korozję czy ścieranie. Ogromną zaletą tego typu akcesoriów jest niska cena - nieporównywalnie atrakcyjna do kwoty, jaką trzeba zapłacić za egzemplarze aluminiowe czy stalowe.
Niezmiernie ważny jest sposób użytkowania garnków emaliowanych. Nie można szorować ich kłującymi akcesoriami (np. druciakiem). Takie działanie na pewno uszkodzi powierzchnię, a wtedy garnek będzie niestety nadawał się już tylko do wyrzucenia.
Jak skutecznie wyczyścić przypalony garnek?
Czy da się uratować przypalony garnek, czy od razu spisany jest na straty i nadaje się już tylko do wyrzucenia? Oczywiście, że warto spróbować. Podsuwamy kilka skutecznych metod:
- do czyszczenia garnków wykorzystaj niektóre spożywcze produkty kuchenne - te są nie tylko skuteczne, ale też bardzo bezpieczne. Sprawdź m.in. proszek do pieczenia. Wsyp go na dno przypalonego garnka i zalej wodą. Im większe przypalenie, tym więcej proszku. Zostaw garnek na około 12 godzin albo dłużej. Po namoczeniu przypalone dno będzie znaczne prostsze w wyczyszczeniu. Pamiętaj jednak, aby nie stosować druciaków - wystarczy ci miękka gąbka i... trochę cierpliwości,
- soda oczyszczona to także świetny środek do prac porządkowych. Nasyp trochę sody do wody i wymieszaj (około jedno opakowanie sody na sześć litrów wody). Jeżeli potrzebne ci mniej wody, zmniejszaj proporcje. Wlej miksturę do garnka i również odczekaj kilka, jeśli nie kilkanaście godzin. Potem dokładnie umyj garnek. W przypadku trudności z wyczyszczeniem przypalenia, dodaj trochę gorącej wody, odczekaj i próbuj dalej,
- jeżeli nie masz w domu ani proszku do pieczenia, ani sody - sprawdź sól. Zastosuj ją tak samo jak proszek do pieczenia,
- czy wiesz, że w wyczyszczeniu garnka może ci pomóc także... cola? Wlej ją na dno garnka i zagotuj. Potem spróbuj wyczyścić.
- jeżeli garnek nie jest bardzo przypalony, to możesz spróbować zastosować cytrynę. Nie tylko pomoże w zabrudzeniu, ale też nada piękny zapach. Pokrój cytrynę na większe kawałki i przetrzyj nimi dno garnka. Następnie zalej owoce ciepłą wodą i zostaw w garnku na co najmniej kilka godzin. Cytryna sprawdza się przede wszystkim w czyszczeniu garnków z aluminium,
- sprawdź też sposób z kostką do zmywarki - umieść ją w garnku, zalej wodą i zagotuj. Odczekaj, aż ostygnie i wyczyść.
Gdzie wyrzucać stare garnki?
Każdy garnek, choćby był najdroższy i najwyższej jakości (uwaga, to nie zawsze idzie w parze), w końcu się zużyje. Wówczas trzeba będzie się go pozbyć. Jednak, gdzie wyrzucić garnek, aby nie zaszkodził środowisku? Stare garnki powinny lądować w odpowiednich pojemnikach na śmieci (metale i tworzywa sztuczne). Można je także dostarczać na PSZOK (do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych).
Wiesz już jakie garnki są godne polecenia, gdzie wyrzucić garnek, który nie nadaje się do użycia oraz czy przebarwienia na tego typu akcesoriach są niebezpieczne. W takim razie... miłego gotowania!
Poznaj pyszne dania jednogarnkowe:
1. Danie jednogarnkowe hiszpańskie
Fot. SprytnaChochla na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Danie jednogarnkowe z kiełbasą
Fot. Szefowa-kuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Danie jednogarnkowe po Żarsku
Fot. GREGORHSPEED na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Danie jednogarnkowe z fasolką szparagową
Fot. WanilioweImprowizacje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Agnes72 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Rozgrzewające danie jednogarnkowe
Fot. kuchmariola63 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie