Sprawdzone przepisy na Sylwestra

Nagietek lekarski to piękna roślina ozdobna, ale też składnik, którego warto używać w kuchni. Wspaniale podkręca wartości odżywcze przyrządzanych dań. Działa przeciwzapalnie, uspokajająco i przeciwbólowo. Przygotuj prosty napar lub dodaj do sałatki, aby cieszyć się jego prozdrowotnymi właściwościami.

Zastosuj nagietek lekarski w kuchni, aby złagodzić stany zapalne i obrzęki | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nagietek lekarski zyskał swoją nazwę nie bez powodu. To roślina, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko w branży zielarskiej. Jest wykorzystywana także przez farmaceutów i branżę kosmetyczną. Dlaczego? Jakie właściwości kryje w sobie nagietek lekarski? Co można z niego zrobić w domu, a co warto kupić w aptece lub w sklepie zielarskim?

Sprawdź także: Korzystnie wpływa na ciśnienie, obniża zły cholesterol. O zastosowaniu oleju z czarnuszki w kuchni -  jak wykonać go własnoręcznie?

Nagietek lekarski - charakterystyka

Jak wygląda nagietek lekarski? To roślina, którą można poznać po żółtych bądź pomarańczowych koszyczkach kwiatowych, które posiadają wiele płatków. Nagietek wygląda naprawdę pięknie - jest wysokim kwiatem, który może osiągnąć nawet 75 centymetrów wysokość. Jeśli nie macie pewności, czy roślina, na którą patrzycie, to rzeczywiście nagietek, możecie dotknąć jej pędów. Są owłosione i szorstkie, a także lepkie. Z pewnością nie pomylicie tych kwiatów z żadnymi innymi. 

Jak uprawiać nagietek lekarski? Charakterystyka tej rośliny wskazuje, że nie jest ona bardzo wymagająca. Potrzebują słonecznego stanowiska, ale co do gleby nie są zbyt wybredne. Preferują ziemię wapienną. Możecie łatwo rozsiać go za pomocą nasion, jeśli chcecie, by nagietek królował w waszym ogrodzie. Minusem jest to, iż roślina ta jest bardzo podatna na mączniaka. Jeśli jednak będziecie dbać o swoje nagietki, z pewnością unikniecie tej choroby. Co jeszcze warto wiedzieć o nagietkach? Przede wszystkim to, iż jest on kwiatem jadalnym. Ceni się go w kuchni jako elegancki dodatek do dań, ale także w ziołolecznictwie.

Nagietek lekarski - wartości

Co kryje w sobie nagietek lekarski? Wartości tego kwiatu nie da się nie docenić. Jest oczywiście piękny, jednak to nie wszystko, co ma w zanadrzu. Kwiat nagietka to surowiec zielarski. Jednak nie tylko - w celach leczniczych korzysta się też z koszyczków tej rośliny. Jeśli chcecie pozyskać surowiec dla siebie, musicie zbierać go podczas słonecznej i suchej pogody. Kwiaty nagietka zamykają się wtedy, gdy zbliża się deszcz, bądź gdy robi się ciemno. Zarówno płatki, jak i koszyczki kwiatowe, suszy się w cieniu, w przewiewnym miejscu. Lepiej unikać suszenia kwiatów na słońcu, gdyż wtedy tracą nie tylko swoją barwę, ale też właściwości lecznicze. 

A jakie to właściwości? Głównymi substancjami czynnymi, które znajdują się w nagietku lekarskim, są saponiny, estry, sterole i karotenoidy - to właśnie te ostatnie odpowiadają za żółtą i pomarańczową barwę kwiatów. Tak, te same karotenoidy, które obecne są w marchewkach. W nagietku znaleźć można też flawonoidy, olejki eteryczne i kumarynę. Ta substancja obecna jest także w cynamonie, a charakteryzuje się między innymi właściwościami przeciwbólowymi, przeciwobrzękowymi, rozkurczowymi, uspokajającymi i przeciwutleniającymi. 

Dzięki temu kumaryna wspiera organizm w walce z wolnymi rodnikami, które odpowiadają za rozwój chorób takich jak miażdżyca czy nowotwory. Co ciekawe, w nagietku znaleźć można saponiny triterpenowe, które są zbudowane bardzo podobnie, co związek znajdujący się w korzeniu żeń-szenia, niezwykle cenionym w medycynie wschodniej. To powinno dać wam do myślenia. Nagietek naprawdę nie jest tylko ładnym kwiatkiem. To roślina, którą warto wykorzystywać właśnie w celach leczniczych.  

Nagietek lekarski - działanie 

Na co może pomóc nagietek lekarski? Działanie tej rośliny z pewnością określić można jako wszechstronne. Oczywiście nie jest to lekarstwo na wszelkie choroby - leczenie się ziołami można traktować jako wspomagające podczas terapii prowadzonej przez lekarzy. Jednak w niektórych sytuacjach, sam nagietek będzie w stanie pomóc organizmowi i wspomóc walkę z wieloma schorzeniami. Nagietek stosowany był w medycynie dawnej - głównie arabskiej. Dzięki bogatemu składowi, w którym znajdziemy wiele substancji czynnych, przetwory z nagietka mogą okazać się pomocne przy różnych problemach zdrowotnych. Jakie ma właściwości? 

  • Przeciwzapalne - nagietek, a raczej wyciąg z nagietka bądź też napary z tej rośliny można stosować na przykład w celu łagodzenia ran, takich jak skaleczenia, ale też ran pooperacyjnych. Nagietek jest składnikiem wielu maści dostępnych w aptekach. Roślina może przyspieszyć gojenie się ran, ale także pomóc przy obrzękach i stłuczeniach. Ze względu na właściwości przeciwzapalne, napar z nagietka może posłużyć jako płukanka do jamy ustnej. 
  • Żółciopędne - nagietek wewnętrznie stosowany jest przede wszystkim jako pomoc w przypadku nieżytu żołądka i jelit. Można używać go też przy zapaleniu dróg żółciowych. Oczywiście wymaga to konsultacji z lekarzem.  
  • Rozkurczowe - napary z nagietka poleca się kobietom borykającym się z bolesnymi miesiączkami. Wszystko ze względu na właściwości rozkurczowe i przeciwbólowe.  
  • Moczopędne - jeśli macie problemy z nawracającymi infekcjami dróg moczowych, herbatka z nagietka może pomóc wam w pozbyciu się drobnoustrojów. Dzięki działaniu moczopędnemu nagietek szybko przefiltruje nerki. 
  • Łagodzące - to właściwość, która jest najbardziej ceniona przez firmy farmaceutyczne, korzystające z nagietka. Roślina łagodzi pieczenie i świąd, który może towarzyszyć łupieżowi czy trądzikowi. Nagietek jest jednak używany także w produkcji kropli do oczu.  

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do korzystania z nagietka? Chociaż jest to roślina o istotnych właściwościach leczniczych, może być także szkodliwa. Głównie wtedy, gdy spożywa się ją w nadmiarze. Nie zaleca się także korzystania z nagietka i produktów stworzonych na bazie ekstraktów z tego kwiatu osobom uczulonym na rośliny z rodziny astrowatych. Nagietek wzmaga bezsenność i stres, choć ten skutek uboczny nie występuje u każdego.  

Nagietek lekarski - zastosowanie 

Jak włączyć do swojej diety nagietek lekarski? Zastosowanie tej rośliny jest bardzo szerokie, o czym pisaliśmy powyżej. Najbardziej popularnym sposobem na spożywanie nagietka jest robienie naparów z tej rośliny - suszonej bądź świeżej. Zrobicie go bardzo szybko. Wystarczy łyżeczkę kwiatów wsypać do filiżanki, a następnie zalać je wrzątkiem. Odstawcie je pod przykryciem na 15 minut. To idealny napar dla osób, które chcą wesprzeć swój przewód pokarmowy. Taki napar można stosować również zewnętrznie na stłuczenia, rany, ale i żylaki czy trądzik. Z nagietka robi się także nalewki, a nawet wino. Kwiaty można dodać również do letnich sałatek - to nie tylko zdrowe, ale również smaczne. 

Źródło: smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Przepis na czaszuszuli przywiozłam z wakacji w Gruzji. Lepszego nie jadłam »

Zdrowe smoothie na początek dnia. Dobre na spalanie tłuszczu i odporność »

Dostałam przepis na wyjątkowe placki ziemniaczane. Owocowy dodatek mnie zachwycił »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
4
Desery Piernik na miodzie

Przepis jest bardzo prosty, a piernik robi się naprawdę szybko. Każdy, nawet...

Odsłon: 103

60 min
4
Desery Pierniczki na święta i nie tylko

Pierniczki których nie może zabraknąć na świątecznym stole. Pierniczki łatwe...

Odsłon: 38

>60 min
1
30 min
10

Polecane artykuły

Informacje Oryginalne przekąski na imprezę sylwestrową. Zaskocz swoich gości smacznymi daniami

Impreza ze znajomymi to okazja do spędzenia czasu w gronie najbliższych osób. Nie może jednak obyć się ona bez przepysznego jedzenia. Jak wyczarowa...

0
Informacje Deserki w pojemniczkach. 8 przepisów na pyszne mini desery

Szukasz efektownych i pysznych słodkich przysmaków, które zachwycą twoich gości? Mini desery na imieniny, imprezę urodzinową itp. to idealne rozwią...

4
Informacje Jak zrobić domek z piernika krok po kroku? Instruktaż, lukrowanie i ozdabianie

Marzysz o tym, aby święta były jeszcze bardziej magiczne? W takim razie rozważ wykonanie wyjątkowego domku z piernika – nie zapomnij zaangażować ca...

2
Informacje Zero Waste Smoothie. Wykorzystaj nadmiar owoców!

Nie marnujmy jedzenia, wykorzystujmy je z głową. Nadmiar owoców w kuchni to doskonała okazja, by przygotować zdrowe i pyszne smoothie w duchu Zero...

0