Kolacja: kiedy jeść i na jakie produkty postawić, aby wspomagała dobre samopoczucie?

Twoją największą bolączką dietetyczną jest kolacja? Kiedy jeść ostatni posiłek dnia i co powinno znaleźć się na talerzu, abyś cieszył się cennymi mikroelementami i dobrym samopoczuciem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dzisiejszym artykule. Zapraszamy!

Fot. 123RF/Picsel

 

Z tego artykułu dowiesz się:

- Czy kolacja jest ważna dla zdrowia?

- Do której godziny zjeść kolację?

- Jak kolacja wpływa na sen?

- Co jeść na kolację?

Czy kolacja jest potrzebna przy diecie?

- Czy można jeść kolację przed pobieraniem krwi?

- Czy jedzenie kolacji jest zdrowe?

- Co zrobić na kolację? (przepisy)

 

W świecie dietetyki i zdrowego trybu życia przez wiele lat panowało przeświadczenie, że ostatni posiłek dnia jest zbędny, jeżeli walczysz o wymarzoną sylwetkę. Część poradników sugeruje, że kolacja powinna być spożywana tylko do określonej godziny. Jak wiadomo, duża objętość jedzenia tuż przed snem jeszcze nikomu nie wyszła na zdrowie, jednak czy powinno się z niego całkowicie rezygnować?

Kolacja: czy jest ważna dla twojego zdrowia?

Przez lata przedstawiano śniadanie jako najważniejsze danie dnia, a kolację traktowano po macoszemu, twierdząc, że to najmniej potrzebny element menu. Przyznaj się, ile razy uległeś i nie zjadłeś jej, licząc na to, że rano obudzisz się parę kilogramów lżejszy?

Prawda okazuje się zupełnie inna, niż wierzono do tej pory. Kolacja ma ogromny wpływ nie tylko na ogólne funkcjonowanie twojego organizmu, ale również na procesy regeneracyjne, higienę snu, a nawet budowę masy mięśniowej. Spożycie posiłku przynosi również efekt w postaci polepszonej koncentracji i efektywniejszej pracy. Jaka jest idealna kolacja? Czy jest ważna w kontekście planowania zbilansowanego jadłospisu?

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Kolacja: czy trzeba jeść ją przed określoną godziną?

Kolacja odgrywa ogromną rolę nie tylko w ogólnym kalorycznym rozliczeniu, ale również w kontekście utrzymania dobrego zdrowia. Ta zasada w szczególności dotyczy osób pracujących umysłowo, uczących się dzieci, a także sportowców i osób aktywnych fizycznie. Co ciekawe, danie to jest równie ważne w przypadku postu przerywanego - przekąska kończąca okno żywieniowe danego dnia powinna być sycąca i po brzegi wypełniona makro i mikroelementami.

Twoją największą zagwozdką jest kolacja? Czy trzeba ją jeść przed określoną godziną? Reguła ta jest jednym z największych mitów dotyczących zdrowego odżywiania. Jedyne, o czym należy pamiętać, to zachowanie odpowiedniego odstępu przed ostatnim posiłkiem a położeniem się spać. Bezpieczny margines to dwie, trzy godziny przed nocnym spoczynkiem.

Co dodatkowo przemawia za takim podejściem? Zbyt wczesne zjedzenie kolacji przy wielu intensywnych aktywnościach zaplanowanych na wieczór - zarówno fizycznych, jak i umysłowych - może grozić brakiem energii, a nawet porannym wyczerpaniem mimo głębokiego snu. Najlepiej dopasować godzinę kolacji do aktualnego rytmu dobowego i żonglować czasem w zależności od zmieniającego się trybu dnia.

Kolacja a sen

Jak wiadomo, sen to jeden z najważniejszych elementów w kontekście dobrego samopoczucia oraz zdrowia, a także optymalnej utraty nadprogramowych kilogramów. Kolacja a sen to ważne zagadnienie do analizy w celu optymalizacji starań o wymarzoną sylwetkę. Kompleksowe podejście do tematu obejmuje również produkty, które lądują wieczorem na twoim talerzu.

Jakich artykułów należy unikać za wszelką cenę, aby zapewnić sobie zdrowy sen? Zadbaj, aby wieczorna przekąska była lekkostrawna. Co to oznacza w praktyce? Pozbądź się z kolacyjnego menu niepotrzebnej obróbki termicznej z wykorzystaniem ciężkich olejów. Smażone potrawy lepiej zostawić sobie na obiad, a tłuste produkty jeść na śniadanie, aby cieszyć się długotrwałą sytością.

Dobre warunki dla spokojnego nocnego odpoczynku zapewnia niski poziom hormonu stresu we krwi, czyli kortyzolu. Jak można go skutecznie obniżyć? Oprócz metod relaksacji i wyciszania spróbuj kolacji opartej na węglowodanach. Przykładem takiego dania jest orkiszowa owsianka na wodzie z masłem orzechowym i ulubionymi owocami, np. bananem i mango. Po takim jedzeniu organizm szybko się wyciszy, a ty będziesz cieszyć się spokojnym snem.

Kolacja: co jeść wieczorem?

Jak wygląda zdrowa kolacja? Co jeść, aby czuć się lekko i wspomóc swoje ciało w walce z niechcianymi centymetrami? Najlepiej postawić na najprostsze rozwiązania, które nie wymagają zbyt dużego nakładu pracy. W przygotowaniu kolacji przydatne będą wszelkie półprodukty, które już czekają w lodówce na to, aby wykorzystać je na talerzu.

Działając w ten sposób, zaoszczędzisz czas i zwiększysz szanse na to, że ostatnia potrawa dnia będzie równie wartościowa co pozostałe. Przykładem takiej przekąski jest risotto z kiełkami i warzywami. Zostało ci trochę ryżu lub kaszy z obiadu? Wystarczy, że połączysz je z pokrojonymi wcześniej jarzynami, np. marchewką, papryką, rzodkiewką i liśćmi szpinaku, a także ulubionymi kiełkami lub bakaliami i kolacja gotowa! Nieskomplikowane receptury są zazwyczaj strzałem w dziesiątkę!

Zobacz: Hummus buraczany

Czy kolacja jest potrzebna podczas walki o lepszą sylwetkę?

Czy kolacja jest potrzebna, gdy zależy ci na utracie wagi? Oczywiście, że tak! Dzięki spożywaniu regularnych posiłków, opartych na pełnowartościowych i nieprzetworzonych produktach, wspomożesz swoją gospodarkę insulinową, a także unikniesz napadów głodu w godzinach nocnych.

Starasz się rozbudować tkankę mięśniową? Jeśli tak, powinieneś nie tylko zadbać o to, aby twoja kolacja składała się z dobrej jakości i gęsto odżywczych artykułów, ale również o obniżenie poziomu kortyzolu w celu zapewniania jak najlepszej nocnej regeneracji.

Jeśli kolacja była poprzedzona ciężkim treningiem interwałowym lub siłowym, pamiętaj, że powinna opierać się nie tylko na węglowodanach, ale również na pełnowartościowym białku. Unikaj smażonych potraw, dlatego zamiast jajecznicy na maśle postaw na jajka na miękko!

Kolacja a cukier na czczo

Kolacja a cukier na czczo - to zagadnienie, które zainteresuje w szczególności osoby planujące badania krwi, a także pacjentów cierpiących na schorzenia metaboliczne, w tym cukrzycę. Jakie jest znaczenie ostatniego posiłku na poranny poziom tego składnika krwi? Jak się okazuje, ogromny!

Na poziom glukozy na czczo wpływ ma szereg czynników, w tym późno spożyta kolacja, zwłaszcza zawarte w niej węglowodany. Planujesz morfologię z samego rana? Wyeliminuj z ostatniej przekąski owoce, soki i białe pieczywo. Dodatkowo wystrzegaj się słodkich, gazowanych napojów.

Kolacja: zdrowe odżywianie

Jak ważna jest kolacja? Zdrowe odżywianie nie polega jedynie na eliminacji słodyczy z codziennego menu i wdrożeniu regularnej aktywności fizycznej. Dobrze opracowany i zbilansowany jadłospis opiera się również na zdroworozsądkowym podejściu do jedzenia.

Pozbycie się zarówno śniadania, jak i kolacji z harmonogramu dnia może mieć opłakane skutki w kontekście zdrowego gubienia wagi. Pamiętaj jednak, że najważniejszą zasadą, jakiej warto się trzymać podczas odchudzania, jest słuchanie własnego ciała - sięganie po jedzenie, gdy organizm tego potrzebuje, i unikanie objadania się w momencie, gdy jest syty.

 

1. Tabbouleh z kaszy jaglanej

Tabbouleh z kaszy jaglanej

Tabbouleh z kaszy jaglanej przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Lekka sałatka

Lekka sałatka

Lekka sałatka przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Risotto z pomidorami

Risotto z pomidorami

Risotto z pomidorami przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Grzanki caprese z pesto i jajkiem w koszulce

Grzanki caprese z pesto i jajkiem w koszulce

Grzanki caprese z pesto i jajkiem w koszulce / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Sałatka caprese

Caprese

Caprese przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Zobacz także:

Jakie zupy warto jeść zimą? »

Co dodać do placków ziemniaczanych, żeby nie ciemniały? »

Jedno z najzdrowszych zielonych warzyw - coraz popularniejsze na polskich stołach »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania grzybek zwyczajny

Śniadaniowa propozycja, która jest baaaardzo syta. Ze wskazanych proporcji wy...

Odsłon: 126

wszystkie
2
15 min
6

Polecane artykuły

Informacje Jeśli chcesz schudnąć z brzucha, wyrzuć te produkty z kuchni. Znany dietetyk radzi czego unikać na diecie

Wszystkie osoby, które interesują się tematyką zdrowego odżywiania, czy diet odchudzających, z pewnością spotkały się z pojęciem deficytu kaloryczn...

2
Informacje Najlepsza owsianka dla osób po 40-stce. Solidna dawka kwasów omega-3 i pomoc w zrzuceniu oponki

Wiele osób zauważa, że po 40-stym roku życia metabolizm zwalnia. Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie, a jednocześnie czujesz, że twoja forma z wiekiem s...

5
Informacje Chili na odchudzanie. Przepisy na dania, które pozwolą zrzucić zbędne kilogramy

Gotowanie zdrowych posiłków jest kluczowe w procesie utraty wagi. Nie oznacza to jednak, że twoje dania mają być mdłe i nijakie. W poniższym artyku...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Barszcz biały na otrębach, kurczak maślany, babka drożdżowa z bakaliami

W przedświątecznym odcinku programu "Ewa gotuje", prowadząca podzieli się z widzami fantastycznymi przepisami na potrawy, które warto zaserwować na...

1