Spis treści:
Jajka to jeden z najcenniejszych składników w kuchni. Są one kluczowym elementem wielu dań, a do tego często goszczą na naszych talerzach podczas śniadania, zwiększając jego walory smakowe i zapewniając długotrwałe uczucie sytości. Dobrze jednak mieć świadomość, że są one wyjątkowe nie tylko pod względem smaku i dużej uniwersalności, ale również wartości odżywczej. Dlaczego warto wdrożyć je do jadłospisu? Co dokładnie się w nich kryje i jak gotować jajka, żeby były zdrowe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Sprawdź także: Co zrobić na obiad z karkówki? Takich przepisów nie masz w swoim notatniku
Dlaczego warto jeść jajka?
Zastanawiasz się, dlaczego warto jeść jajka? Jedno jest pewne - nie tylko ze względu na walory smakowe czy zdolność do spajania składników w potrawach. Okazuje się, że stanowią one prawdziwą skarbnicę witamin, minerałów i związków bioaktywnych, które wykazują dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Można znaleźć w nich m.in. witaminy D, B12, A i E, kwas foliowy, selen, jod, żelazo cynk, kwasy omega-3 oraz luteinę, zeaksantynę i cholinę. Co więcej, jajka są źródłem pełnowartościowego białka, czyli tego dostarczającego wszystkich niezbędnych aminokwasów.
Należy też wspomnieć o oddziaływaniu jajek na układ sercowo-naczyniowy. Jeszcze do niedawna uchodziły one za kontrowersyjny produkt, a to wszystko za sprawą zawartego w nich cholesterolu. Najnowsze badania wykazały, że ich umiarkowane spożycie nie tylko nie zwiększa prawdopodobieństwa rozwoju chorób układu krążenia, ale wręcz może poprawić jego kondycję, m.in. poprzez zwiększenie poziomu „dobrego” cholesterolu i zmniejszenie stężenia trójglicerydów we krwi.
Dlaczego warto jeść jajka, jeśli nie ze względu na korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy? Kolejnym argumentem przemawiającym za wprowadzeniem ich do diety jest obecność luteiny i zeaksantyny, które wspomagają funkcjonowanie narządu wzroku. Ale nie tylko - kryją one w sobie także cholinę, która wspiera rozwój i pracę układu nerwowego. Co więcej, jajka to prawdziwi sprzymierzeńcy odchudzających się osób - przyczyniają się one do hamowania wydzielania greliny, czyli hormonu głodu, i zapewniają długotrwałe uczucie sytości po posiłku.
Najlepsze sposoby gotowania jajek
Jakie są najlepsze sposoby gotowania jajek? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od twoich indywidualnych preferencji. Jajko na twardo, na miękko czy w koszulce to tylko kilka z wielu opcji, jakie masz do dyspozycji.
Jajecznica
Jajecznica to jeden z najpopularniejszych przysmaków na bazie jajek. Na szczególną uwagę zasługuje jej duża uniwersalność - można przyrządzić ją z rozmaitymi dodatkami, w tym cebulą, szczypiorkiem, pieczarkami, szynką czy suszonymi pomidorami. Co więcej, jest ona niezwykle prosta w przygotowaniu - jedyne, co należy zrobić, to wbić jajka na rozgrzany tłuszcz, roztrzepać i smażyć, aż do uzyskania preferowanej konsystencji. Można również wcześniej rozkłócić je w misce z wybranymi dodatkami.
Jajka na twardo
Jajka na twardo to idealny wybór na pożywną przekąskę. Możesz spożyć je w całości lub pokroić i dodać do kanapki bądź sałatki. Jakie są najlepsze sposoby gotowania jajek na twardo? Jednym z tych najbardziej powszechnych jest umieszczenie ich w wodzie i gotowanie przez osiem minut od momentu jej zagotowania. Pamiętaj, aby nie gotować ich zbyt długo, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich smak, wygląd i konsystencję.
Jajka sadzone
Jajka sadzone to doskonała opcja nie tylko na pierwsze czy drugie śniadanie, ale również na obiad, np. w połączeniu z ziemniakami i mizerią. Aby je przyrządzić, rozgrzej na patelni tłuszcz i ostrożnie wbij jajko, starając się nie uszkodzić żółtka. Smaż je do momentu, aż białka się zetną. Jeśli chcesz, aby żółtko także było ścięte, możesz obrócić jajko na drugą stronę lub przykryć patelnię pokrywką.
Jajko w koszulce
Przygotowanie jajka w koszulce wymaga nieco precyzji i cierpliwości. Jeśli chcesz zrobić je w klasyczny sposób, musisz mieć pod ręką wodę i ocet. Zagotuj wodę w garnku, a gdy zacznie delikatnie bulgotać, dodaj do niej łyżkę octu. Wbij jajko do niewielkiej miseczki i wlej je do garnka, mieszając wcześniej wodę łyżką, aby utworzył się wir. Odczekaj trzy-cztery minuty, po czym wyjmij jajko za pomocą łyżki cedzakowej. Inną metodą jest zawinięcie jajka w natłuszczony woreczek foliowy i umieszczenie go w gotującej się wodzie na ok. trzy-pięć minut.
Jajko pieczone
Jajka w koszulce można przyrządzić również w piekarniku. Wystarczy umieścić je w formie na muffiny wraz z przyprawami - aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, wlej do przegródek odrobinę wody. Wstaw jajka na ok. 12-15 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.
Potrawy z jajkami - przepisy
Skoro już wiesz, jak gotować jajka, żeby były zdrowe, i jakie są ich najcenniejsze właściwości, warto dowiedzieć się także, jak wyczarować z nich pyszne i oryginalne dania. Poniżej znajdziesz kilka przepisów, którymi możesz się zainspirować
Jajka zapiekane z fetą i pomidorkami
Jajka zapiekane z fetą i pomidorkami to znakomita opcja na pożywne i sycące śniadanie lub kolację. Poza wymienionymi składnikami do ich przygotowania potrzebujesz papryki, cebuli, szczypiorku, oliwy z oliwek, oregano oraz soli i pieprzu. Wlej do naczynia żaroodpornego oliwę z oliwek i dodaj połówki pomidorków koktajlowych oraz pokrojoną w kostkę cebulę i paprykę. Dodaj kawałki fety, oprósz całość oregano oraz solą i pieprzem, po czym wstaw na 25 minut do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Po tym czasie dorzuć jajka i kontynuuj obróbkę termiczną przez pięć minut. Przed podaniem posyp potrawę posiekanym szczypiorkiem.
Podobny przepis:
Jajka po turecku
Jajka po turecku to idealny przysmak dla fanów orientalnych smaków. Poza jajkami kluczowym elementem tego dania jest jogurt, który przyrządza się z dodatkiem czosnku, soku z cytryny, posiekanego koperku oraz soli i pieprzu. Ponadto należy w nim uwzględnić masło wymieszane z mieloną papryką i kuminem. Na początek przygotuj jogurt i wlej go na dno talerza. Następnie dodaj jajko w koszulce. Na koniec polej je masłem i posyp koperkiem.
Sałatka z jajkami i buraczkami
Jajka to świetny dodatek do sałatek, ponieważ dobrze komponują się z rozmaitymi składnikami. Aby wyczarować smaczną i pożywną sałatkę, możesz uwzględnić w niej np. gotowane buraczki, roszponkę, ser feta, awokado oraz koperek. Jeśli chodzi o sos, to idealnie sprawdzi się tutaj ten na bazie musztardy miodowej, majonezu, soku z cytryny, syropu klonowego, oliwy z oliwek oraz soli i pieprzu. Ugotuj jajka na twardo. Wrzuć do salaterki opłukaną i osuszoną roszponkę oraz pokrojone w kostkę buraczki, fetę i awokado - skrop je wcześniej sokiem z cytryny. Dodaj połówki jajek i polej sałatkę sosem.
Podobny przepis:
Sałatka śledziowa z jajkiem
Zobacz przepisSałatka śledziowa z jajkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: smaker.pl, vitapedia.pl, healthline.com
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Poważna konkurentka jarzynowej. Sałatka Oliwia będzie idealna na imprezy i święta »
Idealne ciasto na mikołajki i święta. Prosty placek korzenny, który zawsze się udaje »
Szybka sałatka świąteczna. Bazą są ziemniaki, dodatki przyjemnie chrupią »