Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak zrobić nalewkę z pędów sosny?
- Jak zrobić nalewkę miodowo-różaną?
- Jak zrobić nalewkę fiołkową?
- Jak zrobić nalewkę z kłącza tataraku?
- Jak zrobić nalewkę jodłową?
- Jak zrobić nalewkę z kwiatów czarnego bzu?
- Jak zrobić nalewkę ze świerka?
- Jak zrobić nalewkę z płatków jaśminu?
- Przepisy na wiosenne nalewki
Wiosenne nalewki charakteryzują się ciekawym smakiem oraz kolorami tęczy. Mnóstwo roślin pojawiających się wraz z nadejściem wiosny daje ogromne pole do kulinarnych popisów. Największą zaletą domowego trunku jest łatwość przygotowania oraz niezwykły smak, który ciężko uzyskać przy pomocy składników dostępnych przez cały rok. Ich dodatkowym atutem są liczne prozdrowotne właściwości. Jakie domowe alkohole cieszą się największą popularnością na wiosnę? Poniżej przedstawiamy najciekawsze pomysły na wiosenne nalewki!
Nalewka z pędów sosny
Wiosenna nalewka z pędów sosny jest od wieków stosowana jako remedium na infekcje górnych dróg oddechowych. Igły i pąki sosnowe to elementy drzewa, w których kryje się wiele cennych dla zdrowia substancji – działają one zarówno wykrztuśnie, jak i przeciwzapalnie. Pędy sosny zawierają witaminę C, garbniki, sole mineralne oraz kwasy żywicze.
Jak zrobić wiosenną nalewkę z pędów sosnowych? Włóż zebrane komponenty roślinne do słoika i zalej je alkoholem. Zakręć naczynie i pozostaw je w suchym miejscu na cztery tygodnie – w tym czasie składniki przejdą proces maceracji. Zlej gotowy nalew do naczynia, a do pędów dodaj miód i sok z cytryny. Po upływie tygodnia miód powinien całkowicie się rozpuścić. Przelej powstały syrop do słoika i dolej do niego wcześniej uzyskaną miksturę. Gotowe!
Zobacz: Makaron z czosnkiem niedźwiedzim
Nalewka miodowo-różana
Nalewka na bazie miodu i płatków róży to idealne rozwiązanie na stany osłabienia. Jej dodatkową zaletą jest obecność substancji naturalnie wspomagających organizm w walce z przeziębieniem. Wystarczy tylko jedna lub dwie łyżki stołowe przed snem, aby dostrzec rychłą poprawę ogólnego samopoczucia.
Aby przygotować tę wiosenną nalewkę, potrzebujesz wody, płynnego miodu, spirytusu oraz płatków róży. Rozgnieć płatki na miał, zagotuj wodę i zalej nią roślinne komponenty. Poczekaj, aż mikstura ostygnie, a następnie przecedź płyn przez płócienną ściereczkę. Dodaj miód do filtratu i gotuj do zgęstnienia. Po ostudzeniu wlej go do garnuszka spirytusu, dokładnie wymieszaj i rozlej nalewkę do butelek. Domowy alkohol będzie gotowy po miesiącu w chłodnym miejscu.
Sprawdź także: Jakie zioła zbieramy w kwietniu i co można z nich zrobić w kuchni?
Nalewka fiołkowa
Fiołki wyśmienicie nadają się na główny składnik domowej nalewki. Ze względu na właściwości wykrztuśne alkohol przyjdzie ci z pomocą w infekcjach górnych dróg oddechowych o różnym podłożu. Wśród innych zalet tej wiosennej nalewki warto wymienić działanie rozkurczowe, moczopędne, napotne oraz odkażające.
Jak zrobić wiosenną nalewkę na bazie fioletowych kwiatków? Na liście składników umieść kwiaty fiołka wonnego, spirytus, wódkę, cukier oraz sok z cytryny i czarnego bzu. Kwiaty wrzuć do szklanego naczynia i zalej sokiem z cytryny. Po godzinie dolej wódkę i spirytus, a następnie odstaw miksturę w chłodne miejsce na dwa tygodnie. Kolejnym krokiem jest przecedzenie płynu przez gazę. Przygotuj syrop cukrowy i wlej do niego przefiltrowaną nalewkę razem z sokiem z czarnego bzu. Rozlej alkohol do butelek i odstaw je w chłodne miejsce na sześć miesięcy.
Nalewka z kłącza tataraku
Nalewka z kłącza tataraku charakteryzuje się ciekawym smakiem i wyjątkowym aromatem – a to wszystko za sprawą licznych garbników i olejków eterycznych, które znajdują się w jego wnętrzu. Roślina obfituje również w witaminę C, dlatego stanowi doskonałe wzmocnienie dla organizmu.
Aby wykonać wiosenną nalewkę na bazie tataraku, należy pokruszyć jego kłącza i wsypać do szklanego naczynia, np. słoja. Zalej roślinę spirytusem, a następnie pozostaw ją na miesiąc w ciepłym i ciemnym miejscu. Przefiltruj miksturę i rozlej ją do butelek. Domowy alkohol można pić trzy razy dziennie po 15-20 kropli na niewielką ilość wody. Nalewka zapobiega niestrawnościom i wzmaga apetyt poprzez wpływ na wydzielanie soków trawiennych.
Nalewka jodłowa
Jodła do jeden z najczęściej spotykanych gatunków drzew w lasach iglastych. Charakteryzuje się wysoką zawartością olejków eterycznych oraz bardzo aromatycznej żywicy. Jodłowy alkohol można z powodzeniem stosować na kaszel i podrażnione gardło. Nalewka ta powinna być spożywana w ilości jednej łyżeczki trzy razy dziennie.
Wiosenna nalewka z jodły wymaga zalania lekko zwiędniętych pędów wraz z igłami wódką. Składniki roślinne powinny być całkowicie zanurzone pod taflą alkoholu. Poddaj miksturę procesowi maceracji w chłodnym miejscu. Po upływie siedmiu dni płyn jest gotowy do przefiltrowania. Przelej go do sterylnego słoja i odstaw na pół roku w chłodne miejsce.
Nalewka z kwiatów czarnego bzu
Czarny bez to jeden z najpopularniejszych krzewów w polskich ogródkach. Jego kwitnienie przypada na przełom maja i czerwca – to właśnie wtedy warto zbierać surowiec na domową nalewkę. Alkoholowy napar przynosi ulgę w przewlekłych zaparciach i stanach podgorączkowych. Wykazuje on również właściwości moczopędne i oczyszczające organizm.
Do przygotowania wiosennej nalewki z czarnego bzu potrzebujesz jego kwiatów, wódki, cukru, cytryny oraz wody. Dokładnie umyj i wysusz kwiaty, które zalejesz syropem na bazie wody, cukru oraz cytryny. Tak przygotowane składniki odstaw w słoneczne miejsce na dwa tygodnie. Po przefiltrowaniu zalej je wódką i wymieszaj. Rozlej nalewkę do butelek i trzymaj w chłodnym miejscu. Przewagą alkoholu na bazie czarnego bzu jest to, że można spożywać go od razu po rozlaniu.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Nalewka ze świerka
Świerkowa nalewka to źródło witamin K i C, a także licznych olejków eterycznych. Te ostatnie sprawiają, że trunek ten jest stosowany jako naturalny lek na zapalenie gardła. Gotowy napitek stosuje się w objętości łyżki stołowej dwa do trzech razy dziennie w zależności od nasilenia objawów.
Przepis na nalewkę ze świerka uwzględnia użycie pędów roślinnych, owoców jałowca, kłącza tataraku, białego półsłodkiego wina oraz syropu cukrowego. Roślinne komponenty zalej winem i odstaw w słoneczne miejsce na 14 dni. Po tym czasie dodaj do mikstury syrop cukrowy i odstaw na kolejny tydzień. Przefiltruj płyn i rozlej do szczelnie zamkniętych butelek.
Nalewka z płatków jaśminu
Jaśminówka zachwyca swoim smakiem i aromatem. Trunek ten nie tylko dodaje energii, ale również działa przeciwbakteryjnie. Alkoholowy wyciąg na bazie jaśminu skutecznie hamuje namnażanie takich bakterii jak Escherichia coli czy Pseudomonas aeruginosa. Należy jednak pamiętać, aby zbierać kwiaty z daleka od ruchliwych dróg, gdzie wchłaniają one większość substancji ze spalin.
Podstawowa receptura na wiosenną nalewkę z jaśminu bazuje na jego kwiatach, spirytusie, wodzie, cytrynie oraz miodzie akacjowym. Zebrane kwiaty przełóż plastrami cytryny i zalej mieszanką spirytusu i wody. Po upływie trzech tygodni zlej płyn i przygotuj syrop na bazie miodu, którym ponownie zalejesz składniki. Odstaw miksturę na dwa tygodnie, a następnie przelej ją do butelek i odstaw na trzy miesiące w chłodne miejsce.
Pamiętaj, że nalewki należy spożywać z rozsądkiem i tylko wtedy mogą mieć prozdrowotny wpływ. Wypróbuj receptury naszych Użytkowników:
1. Nalewka z kwiatów czarnego bzu
Zobacz przepisNalewka z kwiatów czarnego bzu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Nalewka z kwiatów bzu
Zobacz przepisNalewka z kwiatów bzu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Sosnówka (Nalewka z pędów sosny)
Zobacz przepisSosnówka - nalewka z pędów sosny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Nalewka na rabarbarze
Zobacz przepisNalewka na rabarbarze / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »