Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie właściwości ma pokrzywa?
- Jak wykorzystać w kuchni mniszka lekarskiego?
- Na co pomaga podbiał?
- Jak stosować walerianę?
- Jak używać w kuchni czosnek niedźwiedzi?
- Co zrobić z ziołami w kuchni? (przepisy)
Co znajdziecie w lasach i na łąkach, gdy w kwietniu ruszycie na swoje łowy? Czeka na was niejeden smaczny kąsek, który będziecie mogli spałaszować od razu bądź też ususzyć czy zrobić z nich ciekawe danie lub napój.
Sprawdź także: Pyszny i zdrowy makaron z czosnkiem niedźwiedzim - przepis na Smaker.pl
Jakie zioła zbieramy w kwietniu?
Jeśli nie wiecie, jakie zioła zbieramy w kwietniu, chętnie podpowiemy wam, czego możecie wypatrywać podczas swoich spacerów. Wbrew pozorom w tym miesiącu znajdziecie naprawdę wiele ziół, które sprawdzą się w kuchni. Począwszy od pokrzywy, przez mniszka lekarskiego, aż po czosnek niedźwiedzi. Po jakie zioła warto udać się na łąkę?
Pokrzywa
Pokrzywa to roślina pospolita, a jednak wartościowa. Chociaż spotkać można ją w wielu miejscach – czasami cierpiąc na tym niemiłosiernie – pokrzywę stanowczo warto zbierać podczas swoich spacerów. Dlaczego? Przede wszystkim wykazuje ona właściwości moczopędne, dzięki czemu przygotowany z niej napar sprawdzi się doskonale podczas chorób układu moczowego. Jeśli borykacie się z kamicą czy nawracającymi infekcjami pęcherza, herbatka z pokrzywy może wam pomóc.
Pokrzywa jest bogata w witaminy z grupy B, a także witaminę K, C i E, dzięki czemu pozytywnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Znajdziemy w niej też krzem, fosfor i wapń. Ostudzoną herbatę z pokrzywy poleca się jako naturalny tonik, zwłaszcza dla skóry mieszanej i trądzikowej.
A jak pokrzywa przyda się w kuchni? Do przygotowania poleca się sałatkę wiosenną z pokrzywy, w której możecie umieścić pokrojone pomidory, rzodkiewkę, a także cebulę, szczypiorek i natkę pietruszki. Do tego oczywiście dużo świeżej pokrzywy i pyszny dressing z soku z cytryny z oliwą. Taka sałatka witaminowa z pokrzywy z pewnością pokrzepi was po długiej zimie. Co jeszcze możecie ugotować? Idealnym daniem będzie zupa z młodej pokrzywy. Oprócz ziół będą wam potrzebne dwie marchewki, czosnek, ziele angielskie, liść laurowy oaz ziemniaki, a także sól i pieprz. Wystarczy ugotować bulion na warzywach, a następnie dodać do nich lekko podsmażoną pokrzywę z majerankiem. Możecie też zabielić ją śmietaną lub zblendować całość, by powstała zupa krem.
Pokrzywę do smaku dodaje się też do innych zup. Zupa pomidorowa z pokrzywą smakuje doskonale – jest bardziej wyrazista. Z pokrzywy możecie zrobić też placki pokrzywowe, dodając do nich jajko i pół szklanki mąki. Ciasto wystarczy usmażyć na oleju z obu stron. A na śniadanie przyrządźcie twarożek z pokrzywy, dodając ją do twarogu ze śmietanką zamiast rzodkiewki. Pychota!
Zobacz: Jak zrobić omleta z pokrzywą?
Mniszek lekarski
Mniszek lekarski to roślina, którą wiosną i latem możemy zobaczyć właściwie wszędzie. A mimo to nadal jej nie doceniamy. Sama nazwa już komunikuje nam, że mniszek pospolity jest stosowany w medycynie naturalnej i ma lecznicze właściwości. Jakie?
Mniszek przede wszystkim wspomaga wydzielanie żółci, dzięki czemu pobudza czynności wątroby. Oprócz tego mniszek działa moczopędnie i wspomaga trawienie poprzez stymulację wydzielania soku żołądkowego. Znajdujące się w nim fenole mają właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu mniszek między innymi redukuje ryzyko występowania chorób takich jak nowotwory. Może także być stosowany zewnętrznie – wtedy działa antybakteryjnie i regenerująco na skórę. Nic więc dziwnego, że ekstrakty z mniszka znaleźć możemy też w kosmetykach.
Co samodzielnie możemy przygotować z mniszka? Tu na pierwszy plan wysuwa się oczywiście herbatka z liści mniszka. To najczęstszy i najłatwiejszy sposób na wykorzystanie tej rośliny. Jednak korzeń mniszka także jest użyteczny. Jego także można parzyć, by przygotować z niego napar. Ciekawym zastosowaniem jest także ocet z liści mniszka. Będziecie potrzebować do nich kwiatów i liści mniszka, syrop z wody i cukru oraz ocet jabłkowy. Mieszankę z octu mniszkowego i wody warto wypijać każdego dnia, by wspomóc pracę układu trawiennego i oczyścić organizm.
Jeśli nie jesteście jeszcze gotowi na takie skomplikowane przepisy, możecie zrobić coś łatwiejszego. Idealna będzie sałatka z młodych liści mniszka. Wystarczą dwie garści młodego mniszka, tyle samo zebranej pokrzywy, pomidorki koktajlowe i pokrojona mozzarella. Wszystko skropcie sosem winegret.
Podbiał
Podbiał prawdopodobnie kojarzycie z działaniem przeciwkaszlowym i wykrztuśnym. Prawidłowo! To właśnie główne właściwości podbiału. Dzięki śluzom oraz olejkom eterycznym, a także inulinie i kwasowi galusowemu, działa on przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwkaszlowo. Dlatego najlepszym sposobem na wykorzystanie podbiału jest przyrządzenie z niego syropu.
Jak go zrobić? Wystarczy, że wrzucicie podbiał do słoika i zasypiecie go cukrem lub miodem. Słoik zakręćcie i odstawcie w ciepłe miejsce, jednak nienasłonecznione. Po kilku dniach kwiaty puszczą sok. Wystarczy go odcedzić. Teraz pozostałe kwiaty zalejcie wodą i gotujcie, a uzyskany sok zmieszajcie z tym, co powstało w słoiku. Proste!
Kozłek lekarski (waleriana)
Kozłek lekarski (waleriana), to zioło w sam raz na uspokojenie. Herbatki z waleriany można kupić w aptece, jednak po co, skoro można zebrać ją samodzielnie. Dodatkowo działa ona jako środek na dolegliwości żołądkowe czy skurcze mięśni spowodowane miesiączką. Waleriana wycisza i pozwala na złagodzenie napięcia nerwowego. Warto więc aplikować sobie napary z tego zioła podczas stresujących dni czy też przed zaśnięciem, jeśli mamy problem ze snem.
Czosnek niedźwiedzi
Również czosnek niedźwiedzi można znaleźć podczas kwietniowych poszukiwań ziół. Wyglądem znacznie różni się od czosnku, który znamy. Jednak on także jest niezwykle zdrowy. Znajdziemy w nim przede wszystkim mnóstwo magnezu, potasu i wapnia, a także żelazo, selen i siarkę. Jest bogaty także w witaminy z grupy B oraz witaminę C. Czosnek niedźwiedzi zawiera związki siarki, tak samo, jak czosnek pospolity. Dzięki temu chroni organizm przed miażdżycą.
Może także wspomóc osoby z nadciśnieniem. Dodatkowo działa antybakteryjnie i pobudza trawienie. Z całą pewnością warto włączyć go do swojej diety. Idealnym pomysłem na to jest zupa z młodego czosnku niedźwiedziego.
Jak ją przygotować? Potrzebujecie tylko składników na wywar, a zatem włoszczyzny, ziela angielskiego, liści laurowych i mięsa (możecie zrobić też wersję wegańską). Po ugotowaniu wywaru dorzućcie do niego obrane i pokrojone ziemniaki, a następnie poczekajcie, aż zmiękną. Dopiero na koniec dorzućcie liście czosnku niedźwiedziego (dużą garść). Jeśli chcecie, zupę można zblendować. Będzie naprawdę pyszna.
Widzicie, ile dobra czeka na was na łąkach? Nie pozostaje wam nic innego, jak zabrać koszyk i wybrać się na spacer w poszukiwaniu ziół.
1. Sałatka z czosnkiem niedźwiedzim
Zobacz przepisSałatka z czosnkiem niedźwiedzim / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Twaróg z czosnkiem niedźwiedzim i rzodkiewką
Zobacz przepisTwaróg z czosnkiem niedźwiedzim / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Pasta z czosnkiem niedźwiedzim i awokado
Zobacz przepisPasta z czosnkiem niedźwiedzim / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Zupa ze szczawiem i pokrzywą
Zobacz przepisZupa z pokrzywy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Pieczony topinambur z czosnkiem niedźwiedzim
Zobacz przepisCo zrobić z czosnkiem niedźwiedzim? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Syrop z kwiatów mniszka lekarskiego
Zobacz przepisSyrop z kwiatów mniszka lekarskiego / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »