Naleśniki – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Naleśniki to niezwykle uniwersalne danie, które świetnie smakuje zarówno na słodko, jak i na słono. Ser, owoce, warzywa, mięso, czekolada – odmian tego przysmaku jest tak wiele, że ciężko się nim znudzić. Jak przygotować idealne naleśniki w wersji wytrawnej i deserowej? Podpowiadamy!

Fot. 123RF/Picsel

Naleśniki to potrawa, która od wielu lat gości w polskiej kuchni. Nie bez powodu ich smak i aromat automatycznie przenosi nas do czasów dzieciństwa - z pewnością trudno byłoby znaleźć dom, w którym nie królowałyby naleśniki z serem polane śmietaną i posypane cukrem.

Dzisiaj znacznie częściej eksperymentujemy w kuchni i chętniej odkrywamy nowe smaki. Naleśniki ze szpinaku, z kurczakiem, owocami morza, grzybami, dżemem, masłem orzechowym czy bitą śmietaną na nikim już nie robią większego wrażenia.

Naleśniki to potrawa serwowana zarówno przez renomowane restauracje, jak i przydrożne naleśnikarnie. Ich ogromną zaletą jest nie tylko uniwersalność i łatwa dostępność, ale również szybkość w przygotowaniu. Masz ochotę na smaczną przekąskę? Sprawdź nasze przepisy na naleśniki i wyczaruj z nich coś pysznego!

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Co jest absolutnie niezbędne, aby przygotować wyśmienite, puszyste naleśniki? Przepis na idealne ciasto! Jego przyrządzenie nie jest szczególnie skomplikowane, ale warto poznać kilka ciekawych trików, aby uniknąć kulinarnej wpadki.

Odpowiednio usmażone naleśniki powinny być przede wszystkim cienkie i elastyczne. Ważną rolę grają tutaj nie tylko dobrze dobrane składniki, ale również temperatura smażenia. Patelnia powinna być bardzo mocno rozgrzana - jej temperaturę sprawdzisz, smażąc pierwszą porcję.

Nie bez powodu mówi się, że pierwszy naleśnik nigdy nie wychodzi - wynika to z faktu, że masa wylewana jest zazwyczaj na zbyt zimną patelnię. Z każdą sekundą ta coraz bardziej się nagrzewa, co sprawia, że kolejne porcje wychodzą niemal idealnie.

Temperaturę patelni możesz sprawdzić w inny, równie skuteczny sposób. Wystarczy, że na suche naczynie nalejesz kilka kropli wody - gdy te połączą się w jedną całość i przestaną parować od razu po zetknięciu się z nagrzaną powierzchnią, możesz bez obaw rozpocząć smażenie.

Co jeszcze może sprawić, że twoje ciasto na naleśniki będzie miało nieodpowiednią grubość lub konsystencję? Nadmiar tłuszczu! Masa powinna być równomiernie rozprowadzona po powierzchni patelni - jeśli przesadzisz z ilością oleju lub masła, ciasto nierównomiernie się zetnie.

Aby uniknąć powyższej sytuacji, staraj się nie lać oleju bezpośrednio na patelnię. Najlepszą opcją jest nasączenie wacika kosmetycznego lub ręcznika papierowego tłuszczem i przetarcie nim naczynia. Świetnie sprawdzą się także specjalne pędzelki, oleje w sprayu lub dodanie tłuszczu bezpośrednio do masy naleśnikowej.

Do przygotowania podstawowej wersji potrawy potrzebujesz zaledwie kilku składników. Klasyczne ciasto na naleśniki składa się z mąki pszennej, jajek, mleka, wody (najlepiej gazowanej) oraz szczypty soli. Gotową masę warto odstawić na około 30 minut, aby ciasto dojrzało.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Naleśniki z serem - poczuj smak dzieciństwa

Naleśniki z serem to doskonała opcja nie tylko na deser i podwieczorek, ale również pierwszy posiłek dnia. Jeśli gustujesz w słodkich śniadaniach, posiłek w takiej formie z pewnością przypadnie ci do gustu i to nie tylko ze względu na smak, ale także łatwość i szybkość w przygotowaniu.

Przepisy na naleśniki z serem dostępne w sieci lub książkach kucharskich mogą się od siebie nieco różnić. W skład podstawowej wersji farszu wchodzi twaróg (tłusty lub półtłusty), cukier, śmietana lub jogurt naturalny oraz cukier waniliowy (ewentualnie wanilinowy).

Serowy farsz możesz dowolnie modyfikować, kierując się swoimi kulinarnymi preferencjami. Niektórzy dodają do niego kandyzowaną skórkę pomarańczy, rodzynki, żółtka jaj, budyń waniliowy, a nawet cynamon. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć go z innym nadzieniem - dżemem, owocami lub czekoladą.

Naleśniki ze szpinaku - wiosna na twoim talerzu

Naleśniki to przysmak, który świetnie smakuje także w wersji wytrawnej. Jeśli masz ochotę na zdrowy i smaczny posiłek, koniecznie przyrządź naleśniki ze szpinaku. Ich przygotowanie wygląda podobnie jak w przypadku standardowej potrawy - do składników wystarczy dodać szpinak i dokładnie wymieszać.

Jak przemycić szpinak do jadłospisu twojego dziecka? Zrób z niego... naleśniki! Jeśli nie przesadzisz z jego ilością, będzie on ledwo wyczuwalny w smaku. Twoja pociecha może nawet nie zorientować się, że właśnie zajada się szpinakiem, którego na co dzień unika jak ognia.

Do przygotowania powyższego dania możesz użyć świeżego lub mrożonego szpinaku. Będzie on doskonale komponował się z takimi dodatkami jak wędzony łosoś, warzywa, feta, mielone mięso oraz kurczak. Odważni smakosze łączą go nawet ze słodkim farszem i wręcz przepadają za tą słodko-słoną kombinacją.

Naleśniki - przepis na fit danie

Marzą ci się delikatnie zarumienione naleśniki ze świeżymi dodatkami, ale ciągle sobie ich odmawiasz? Wcale nie musisz tego robić! Na naszej stronie znajdziesz rozmaite przepisy na naleśniki w wersji fit, które będziesz mógł jeść bez wyrzutów sumienia nawet na diecie redukcyjnej.

Należysz do grupy osób, które liczą kalorie? Wprowadź do przepisu kilka zmian, a w łatwy sposób obniżysz wartość energetyczną potrawy. Wystarczy, że tłusty twaróg zamienisz na jego chudszą wersję, zamiast cukru użyjesz erytrytolu, a głównym składnikiem twojego ciasta będzie mąka pełnoziarnista.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej obniżyć kaloryczność swojego posiłku, do masy naleśnikowej dodaj chude mleko lub napój roślinny. Unikaj takich produktów, jak krem czekoladowy, dżemy czy bita śmietana, ale nie żałuj sobie warzyw, owoców, orzechów i dobrej jakości mięsa.

Przepisy na naleśniki dla najmłodszych

Naleśniki (koniecznie na słodko!) to jeden z ulubionych przysmaków dzieci. Choć te z serem lub dżemem smakują wyśmienicie, nie zawsze zachęcają maluchy do ich spożycia. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana w przypadku niejadków, których trzeba kusić nie tylko smakiem, ale również wyglądem potrawy.

Jak zaszaleć w kuchni i pozytywnie zaskoczyć swoje dziecko? Wystarczy użyć kilka prostych trików! Dodaj do masy naleśnikowej kilka łyżek soku z buraka, a wyczarujesz piękne, różowe placki. Naleśniki w kropki? Czemu nie! Wymieszaj masę naleśnikową z nasionami chia, a twoja pociecha nie przejdzie obok nich obojętnie.

Mając świadomość, że „dzieci jedzą oczami", nie zapomnij o estetyce swojego dania. Naleśniki możesz udekorować na wiele różnych sposobów - idealnie sprawdzą się tutaj kompozycje z owoców, słodka polewa, kolorowe drażetki lub posypka z kakao. Pamiętaj: im bardziej kolorowo, tym lepiej!

Sprawdź przepisy na apetyczne naleśniki:

1.Szpinakowe naleśniki

Naleśniki ze szpinakiem

Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Naleśniki bolognese

Naleśniki bolognese

Fot. GlobusKulinarny na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Naleśniki pomidorowe ze szpinakiem

Naleśniki pomidorowe ze szpinakiem

Fot. AZgotuj na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Naleśniki ruskie

Naleśniki ruskie

Fot. tasty-and-fit na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Naleśniki z serem

Naleśniki z serem

Fot. Nemezja na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Naleśniki z ciecierzycy z serem

Naleśniki z ciecierzycy z serem

Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

7. Żytnie naleśniki z jagodami

Żytnie naleśniki z jagodami

Fot. ciacho50 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Ta aplikacja mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
4
Przetwory Zabezpieczone grzyby suszone

Grzyby można suszyć na różne sposoby. Każdy dobry. Może to być nawlekanie na...

Odsłon: 42

>60 min
3
Dodatki Nie-tradycyjna marchewka do obiadu

Propozycja na dodatek obiadowy. Trochę nie-tradycyjna. Warto spróbować. Bardz...

Odsłon: 44

15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Dieta na mocne kości. Co jeść, a czego unikać?

Mocne kości to bardzo ważny wyznacznik ludzkiego zdrowia. Aby utrzymać je w dobrej kondycji przez całe nasze życie, powinniśmy zadbać o kilka kwest...

2
Informacje Beszbarmak, lagman, baursak. Przepisy na dania prosto z Kazachstanu

Kuchnia kazachska, mocno związana z historią i kulturą tego azjatyckiego kraju, oferuje wyjątkowe potrawy, które łączą wpływy zarówno wschodnie, ja...

2
Informacje Dieta bezglutenowa – jak zacząć i jakie przepisy warto wypróbować?

Dieta bezglutenowa zyskuje na popularności, nie tylko wśród osób cierpiących na celiakię, ale także u tych, którzy chcą poprawić swoje samopoczucie...

0
Informacje Jak czyścić rydze? Przygotuj najlepsze potrawy z rydzami

Rydz to jeden z najpopularniejszych grzybów, znany nie tylko ze swojego atrakcyjnego smaku, ale również prozdrowotnych właściwości. Ponadto wyróżni...

6