Dania jednogarnkowe

Kiszonki często nazywane są naturalnymi probiotykami, zawierają sporo witaminy C, korzystnie wpływają na układ pokarmowy oraz mikroflorę jelitową. Prozdrowotne właściwości mają nie tylko kiszone warzywa i owoce, ale i sok, który powstaje w procesie fermentacji. Sprawdź, co daje picie wody z kiszonych ogórków.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Co się stanie, jeśli przez tydzień będziesz pić sok z kiszonek? Takiego wyzwania podjęła się jedna z amerykańskich instagramerek, Ileana Paules-Bronet. Dziewczyna w social mediach dzieli się swoim życiem, postanowiła pokazać, jakie efekty uzyska, wprowadzając do swojej diety ten jeden produkt. Codziennie wypijała kieliszek soku z ogórków kiszonych. Okazało się, że pierwsze efekty dobroczynnego działania tego napoju zauważyła już po tygodniu. Jak na jej organizm wpłynęło picie soku z kiszonek?

Właściwości soku z kiszonek  

Spożywanie soku z kiszonek doskonale działa na układ trawienny. Kiszonki mają kwaśne pH, co sprawia, że działają zakwaszająco na żołądek, tym samym wspomagając trawienie białek. Znajdziesz w nich również cenne właściwości odżywcze, między innymi są źródłem witaminy C, E, A, witaminy z grupy B oraz beta-karotenu, jak i związków mineralnych: magnezu, potasu, sodu, wapnia i fosforu.

W procesie kiszenia, czyli fermentacji mlekowej, biorą udział bakterie, które korzystnie wpływają na układ pokarmowy oraz mikroflorę jelitową. Dlatego mówię się, że kiszonki są naturalnym probiotykiem, który wzmacnia odporność organizmu. Dlatego kiszonki oraz sok z kiszonek warto spożywać w okresie jesienno-zimowym.

Jak być pięknym, szczupłym i młodym? Wystarczy pić sok z kiszonek! Witaminy i minerały takie jak witaminy z grupy B oraz cynk, pomogą ci zachować promienną cerę, mocne włosy oraz paznokcie. Sok z kiszonek polecany jest również osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ przyspiesza metabolizm.

Co więcej, spożywanie soku z kiszonek korzystnie wpłynie na pracę mięśni, jest polecane sportowcom, ponieważ pomaga uniknąć skurczów oraz zakwasów po intensywnym wysiłku fizycznym. To również świetny sposób, aby zadbać o układ krwionośny. Ponadto sok z kiszonek jest uważany za naturalny izotonik, doskonale nawadnia organizm oraz dostarcza mu cennych substancji, które tracimy wraz z potem podczas treningu. Zawarty w soku z kiszonek sód i potas pomaga zachować równowagę elektrolitową.

Sok z kiszonych ogórków to także znany sposób na kaca, nic dziwnego, pozwala nawodnić organizm oraz dostarczy mu cennych składników.

Do kiszenia najczęściej wykorzystywane są warzywa takie jak: ogórki, kapusta biała, kapust czerwona, papryka, cebula, buraki, dynia, cukinia, a nawet cytryny.

Jak pić sok z kiszonych ogórków?

Oczywiście to, tak jak z każdym produktem z sokiem z kiszonek nie należy przesadzać. Wypicie zbyt dużej ilości może skończyć się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Kieliszek, około 100 ml, soku z kiszonek, np. ogórków w towarzystwie szklanki wody, jak najbardziej wystarczy. Jeśli nie masz problemów z żołądkiem, taką kurację możesz zastosować na czczo.

Picie soku z kiszonek – tygodniowa kuracja

Jakie efekty dostrzega wspomniana wyżej, instagramerek, Ileana Paules-Bronet, po tygodniowej kuracji sokiem z kiszonych ogórków? Dziewczyna zauważyła, że picie soku z kiszonek korzystnie wpłynęło na to, jak czuła się po wysiłku fizycznym. Nie odczuwała skurczów mięśni, a na drugi dzień nie musiała zmagać się z zakwasami. Co więcej, według niej sok z kiszonek pomógł również na skurcze menstruacyjne, które dotąd były dla niej problemem. Wspomniała również, że sok z ogórków kiszonych pomaga zwalczyć nieświeży oddech.

Jak zrobić domowe kiszonki? Zajrzyj do przepisów naszych użytkowników. 

1. Kiszone ogórki

 Kiszone ogórki Zobacz przepis

Kiszone ogórki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Kiszona kapusta w słoikach

 Kiszona kapusta w słoikach Zobacz przepis

Kiszona kapusta w słoikach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Kiszone shitake

 Kiszone shitake Zobacz przepis

Kiszone shitake / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Kiszone boczniaki

 Kiszone boczniaki Zobacz przepis

Kiszone boczniaki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Kiszone jabłka

 Kiszone jabłka Zobacz przepis

Kiszone jabłka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Kiszone rzodkiewki

 Kiszone rzodkiewki Zobacz przepis

Kiszone rzodkiewki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Dynia kiszona

 Dynia kiszona Zobacz przepis

Dynia kiszona / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Kiszone śliwki

 Kiszone śliwki Zobacz przepis

Kiszone śliwki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Kiszony arbuz

 Kiszony arbuz Zobacz przepis

Kiszony arbuz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Kiszona cukinia

 Kiszona cukinia Zobacz przepis

Kiszona cukinia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Dosłownie "wypali" przeziębienie. Naturalny sposób walki z wirusami »

Co dzieje się z mózgiem, kiedy pijesz? Wpływ alkoholu na organizm »

Największe błędy przy pieczeniu sernika. Ciasto pęka i kruszy się przy krojeniu »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
7
Pieczywo Chlebek korzenny

Chlebek korzenny łatwy i pyszny w przygotowaniu. Taki chleb piekę od kilku la...

Odsłon: 167

15 min
6
Ciasta Piernik dojrzewający

Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...

Odsłon: 1585

30 min
17
Dodatki Patent na obieranie jajek

Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...

Odsłon: 326

15 min
10

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8