Najlepsze przepisy na ogórki

Proziaki - przysmak Podkarpacia

Wyjątkowe bułeczki przygotowywane na bazie sody, znane w naszym kraju od ponad 150 lat. Jaka wiąże się z nimi historia oraz w jaki sposób możemy je przygotować samodzielnie?

Fot. 123RF/Picsel

Proziaki zwane również proziokami, prołziokami, sodziakami czy łosuchami to słynny przysmak Podkarpacia wpisany w 2006 roku na listę produktów tradycyjnych, który można spotkać również w Beskidzie Niskim oraz Roztoczu.

Do dzisiaj jest niezwykle cenionym produktem, a to za sprawą prostoty użytych składników i sposobu ich przygotowania. Są bardzo smaczne, dlatego bez trudu mogą zastąpić pieczywo w naszym codziennym życiu.

Jak zabrać się za ich przygotowanie?

Pierwszy przepis na sodziaki składał się mąki, wody, sody oraz szczypty soli. Wystarczyło połączyć wszystkie produkty razem, zagnieść z nich ciasto, podzielić na mniejsze części, a następnie rozwałkować i upiec. Dawniej do tego celu wykorzystywano kuchnie kaflowe. Przygotowane proziaki układano na rozgrzanej płycie i pieczono po równo z każdej ze stron. Po kilku minutach pieczywo było gotowe do jedzenia.

Obecnie do wypiekania tego rodzaju pieczywa wykorzystuje się najczęściej patelnie. Można je upiec również w piekarniku, piecu chlebowym oraz na blachach lub specjalnych podkładkach, które można bez trudu nabyć w sklepach ze sprzętem kuchennym.

Weź udział w konkursie i wygraj 1000 zł

Tradycja proziaków

Dawniej placki sodowe wypiekano w momencie, kiedy w domu brakowało pieczywa. W bardziej zamożnych gospodarstwach tradycyjny chleb wyrabiano najczęściej raz w tygodniu przed niedzielą. Biedniejsze gospodarstwa mogły pozwolić sobie na ten rarytas znacznie rzadziej. Chcąc zastąpić lukę w spiżarni po tym cennym produkcie, gospodynie przygotowywały smaczne proziaki. W przeciwieństwie do tradycyjnego pieczywa można je było zrobić w zaledwie 15 minut z łatwo dostępnych produktów.

Jak wyglądają?

Łosuchy przyjmują najczęściej okrągły kształt. Osiągają około 10 cm średnicy i 2 cm wysokości. Można się jednak spotkać również z kwadratowymi lub prostokątnymi wersjami tego przysmaku. Charakteryzują się delikatnie zarumienioną skórką i puszystym, jasnym wnętrzem. Najlepiej smakują od razu po upieczeniu. Posmarowane masłem ze szklanką mleka powinny każdemu przypaść do gustu. Oprócz tradycyjnej wersji serwowano je również na słodko z cukrem lub miodem. Sprawdzają się także jako idealny dodatek do past kanapkowych, zup i mięsnych sosów.

Sprawdzone przepisy

Obecnie zamiast wody do przygotowania proziaków możemy wykorzystać maślankę lub kwaśne mleko. Na liście składników coraz częściej możemy spotkać także jajka. Współczesne receptury zawierają również ciekawe dodatki tj. ser czy zioła. Jeśli szukacie ciekawego przepisu na ich przyrządzenie, skorzystajcie z propozycji naszych użytkowników.

 

1. Tradycyjne proziaki

Fot. Paninadeser na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Proziaki według Ewy Wachowicz

Fot. Ewa_Gotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Proziaki z koperkiem o nucie chili

Fot. undefined-35 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Proziaki z serem

Fot. antena28 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Proziaki z masłem czosnkowym

Fot. Antena27 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
5
Śniadania Wytrawny mus młodych buraczków

Doskonały mus z surowych młodych buraczków , świetne pierwsze lub drugie śnia...

Odsłon: 767

30 min
130

Przepis dnia

Zupy Rosół drobiowy na niedzielę

Rosół często gości na świątecznym stole. Cieszy się nieustająco ogromną popul...

Odsłon: 418

30 min
9
Desery Piankowa galaretka

Najprostszy deser na świecie, zrobi je nawet dziecko. Idealne orzeźwienie na...

Odsłon: 153

15 min
8
>60 min
19

Polecane artykuły

Informacje Chłodnik bułgarski lub litewski, a może hiszpańskie gazpacho. Wyśmienite dania na gorące dni

Żar lejący się z nieba w trakcie letnich miesięcy nie sprzyja apetytowi. Warto w tym czasie stawiać na orzeźwiające potrawy, które pomogą nieco łat...

1
Informacje Zaskakujący miks dwóch polskich klasyków. Co zrobić z porzeczkoagrestu?

Niewiele osób wie o istnieniu tego bogatego w witaminy owocu. Niezależnie od tego, czy będziecie go zajadać na surowo, jako zdrową przekąskę, czy j...

10
Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

8
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9