Rosołowy, bulionowy czy mięsny? Jak smakuje umami?

Czy wiesz, co to jest umami? Wybierając określone dania, możesz poczuć na języku ten, odkryty nie tak dawno, smak. Zupełnie wyjątkowy, podkreśla aromat potraw i dodaje im wyrazistości. Przekonaj się, jak uzyskać smak umami i gdzie jest go najwięcej.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jedząc pyszny rosół czy mięsne danie główne, nie zastanawiamy się dokładnie, jak one smakują. Najczęściej po prostu wyrywa nam się stwierdzenie: „ale pyszne!". Okazuje się, że wpływ na to, jak odbierzemy potrawę, mają ludzkie kubki smakowe. Wśród odkrytych dotychczas aromatów jest też umami - co to jest, jak smakuje i gdzie go jest najwięcej? Dowiedz się, jak uzyskać smak umami i koniecznie wypróbuj jedno z dań, aby przekonać się, czy naprawdę nadaje posiłkom wyrazistości.

Sprawdź także: Najpotężniejszy polski super food. W każdej postaci to bomba witaminowa

Co to jest umami?

Umami to jeden z pięciu podstawowych smaków, które odczuwa człowiek. Każdy z nas jest w stanie go określić ze względu na posiadane receptory kwasu glutaminowego (kubki smakowe na języku). Oficjalnie, umami to właśnie smak glutaminianu, czyli aminokwasu będącego elementem budulcowych białka.

Jest to najmłodszy z określonych smaków - w 1908 roku podczas spożywania miski z bulionem z wodorostów kombu-dashi, japoński naukowiec Kikunae Ikeda doszedł do wniosku, że czuje coś znacznie innego niż poznane dotychczas smaki: kwaśny, słodki, słony lub gorzki. Nazwał go umami, co w języku japońskim oznacza „esencję pyszności".

Podczas badań nad zupą, naukowiec stwierdził, że sekretem nowego smaku jest glutaminian i stworzył przyprawę, której bazą jest właśnie ten aminokwas. 

Jak smakuje umami?

Do znanych do XX wieku smaków należały: słodki, słony, kwaśny i gorzki. Z kolei umami opisuje się jako trudny do określenia, ale z pewnością odróżniający się od pozostałych. Najlepiej opisać go jako „mięsny" i bardziej pikantny smak, który przede wszystkim dodaje daniu wyrazistości

Gdzie jest najwięcej umami?

Ze smakiem umami po raz pierwszy człowiek ma styczność już w wieku niemowlęcym. Okazuje się, że mleko matki jest bogate w glutaminian. Ten rodzaj aminokwasu występuje naturalnie w ludzkim ciele, ale też w wielu popularnych artykułach spożywczych. Szczególnie często używa się go w kuchni azjatyckiej (dodając glutaminian sodu do dań). Gdzie jest najwięcej umami?

Jeśli chcesz skosztować produktów o tym smaku, sięgnij po te, zawierające kwas glutaminowy. Są to m.in.: dojrzałe sery, wędliny, pomidory, grzyby, steki wołowe, anchois, zielona herbata czy łosoś. Smak umami odnajdziesz w pokarmach bogatych w białko (w mięsie), w potrawach sfermentowanych i dojrzałych (roqueforcie i parmezanie, który zawiera najwięcej umami), w produktach morskich (wodorostach, sosie sojowym, ostrygowym i rybnym, owocach morza), ale też orzechach, winogronach, brokułach. W wywarach i bulionach mięsnych, a także japońskim sake również kryje się umami.

Jak uzyskać smak umami?

Umami w daniu skutkuje dopełnieniem aromatu potrawy, polepszeniem jej jakości i zbalansowaniem różnych jej posmaków. Choć sam kwas glutaminowy daje słabe odczucie umami, to jego sole (glutaminiany) łatwo ulegają jonizacji i uwalniają intensywniejsze wrażenia kulinarne. Jak uzyskać smak umami?

Przede wszystkim przygotuj dania, w których kryje się najwięcej tego smaku. Zupę krem posyp obficie parmezanem albo dopraw koncentratem z pomidorów, przyrządź mięsny wywar uzupełniony grzybami albo zrób sałatkę winogronową z dodatkiem orzechów i serów. Kombinacji jest naprawdę wiele, posiłkuj się jedynie listą składników, w których czuć umami. Poniżej znajdziesz więcej ciekawych przepisów na dania umami:

1. Ramen po polsku

 Ramen po polsku Zobacz przepis

Jak uzyskać smak umami? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Sałatka warzywna z serem i przyprawami

 Sałatka warzywna z serem i przyprawami Zobacz przepis

Sałatka umami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Sałatka z camembertem, winogronem i orzechami

 Sałatka z camembertem, winogronem i orzechami Zobacz przepis

Sałatka z camembertem, winogronem i orzechami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Grillowany stek wołowy

 Grillowany stek wołowy Zobacz przepis

Grillowany stek wołowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Dorsz w sosie pomidorowo-ostrygowym

 Dorsz w sosie pomidorowo-ostrygowym Zobacz przepis

Dorsz w sosie pomidorowo-ostrygowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Zupa krem z kalafiora i parmezanu

 Zupa krem z kalafiora i parmezanu Zobacz przepis

Zupa krem z kalafiora i parmezanu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Makaron z wodorostami i warzywami

 Makaron z wodorostami i warzywami Zobacz przepis

Makaron z wodorostami i warzywami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Łosoś w wodorostach na ryżowych nitkach

 Łosoś w wodorostach na ryżowych nitkach Zobacz przepis

Jak smakuje umami? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Wzmacnia kości, przywraca spokój i chroni przed nadciśnieniem » 

Szukasz sposobu na aromatyczny i złocisty rosół? Cały sekret tkwi w patelni »

Pij ten syrop, a zapomnisz o przeziębieniach i wysokim ciśnieniu »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Wędliny Schab gyros

Schab gyros to pyszne i mocno aromatyczne mięso, które świetnie sprawdzi się...

Odsłon: 972

60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Zielono mi, czyli szpinak do makaronu. Te dania smakują nawet niejadkom

Szpinak to bardzo zdrowy produkt, który albo się kocha, albo nienawidzi. Nie ulega jednak wątpliwości, że zawiera on mnóstwo cennych substancji. Ja...

4
Informacje Odkryj nowe jogurty pitne od Danio!

Wielka wiadomość dla fanów produktów Danio! Marka, która już zdobyła serca konsumentów dzięki swoim serkom homogenizowanym, teraz wprowadza zupełni...

0
Informacje Jak gotować groch bez namaczania? Zrób z niego brownie, nikt się nie zorientuje

Groch to bardzo wartościowy i sycący składnik, który sprawdza się w wielu różnych daniach. Aby dobrze smakował, należy go odpowiednio ugotować. W j...

4
Informacje Lubczyk w kuchni i dla zdrowia. Afrodyzjak z przydomowego ogródka

Zioła w kuchni sprawiają, że nasze dania są nie tylko pyszniejsze, ale również zdrowsze. Aż chce się zanurzyć nos w talerz, gdy znajduje się na nim...

6