Spis treści:
- Szpinak - wartości odżywcze
- Szpinak - właściwości zdrowotne
- Kto powinien jeść szpinak?
- Z czym łączyć szpinak?
- Szpinak do makaronu - najciekawsze inspiracje
Szpinak to jedno z najpopularniejszych zielonych warzyw goszczących w kuchni. Jedni go kochają, inni - nie przepadają za jego smakiem. Trzeba jednak podkreślić, że warto jeść jego zielone liście, gdyż zawierają one mnóstwo wartości odżywczych. Z czym łączyć szpinak i jak przygotować popisowe danie, które zachwyci całą rodzinę?
Szpinak - wartości odżywcze
Szpinak to warzywo liściaste rozpowszechnione na całym świecie. Pochodzi ono z Bliskiego Wschodu, a ściślej - Persji, skąd trafił do Chin, a następnie na kontynent europejski. Ponieważ warzywo to jest odporne na niekorzystne warunki klimatyczne, dostępne jest niemal przez cały rok.To świetna wiadomość, gdyż zielone liście o delikatnym smaku stanowią prawdziwą skarbnicę witamin i składników mineralnych. Warto jak najczęściej jeść szpinak - wartości odżywcze tego warzywa są naprawdę imponujące.
Szpinak zawiera mnóstwo witamin i składników mineralnych, w tym:
- witaminę C,
- witaminę K,
- witaminę A,
- witaminy z grupy B,
- żelazo,
- magnez,
- wapń,
- mangan,
- jod,
- potas.
Na uwagę zasługują również cenne antyoksydanty, w tym zeaksantyna i luteina oraz flawonoidy. Jak każde warzywo, wzbogaca on dietę w błonnik pokarmowy, a co najważniejsze - wysokiej zawartości związkom odżywczym towarzyszy znikoma kaloryczność, ponieważ 100 g szpinaku dostarcza zaledwie 23 kalorie. Dzięki temu można je bez obaw włączyć do diety. Co więcej, nie ma potrzeby uwzględniania jej kaloryczności w daniach, gdyż jest ona niewielka i nie wpływa na dzienny bilans energetyczny jadłospisu.
Szpinak - właściwości zdrowotne
Szpinak - jako źródło wielu witamin, antyoksydantów, błonnika i składników mineralnych - wpływa w bardzo korzystny sposób na zdrowie. Wspomaga on odchudzanie, chroni organizm przed wolnymi rodnikami oraz redukuje ryzyko niedoborów witamin i minerałów. Jak na organizm działa szpinak? Właściwości zaskoczą niejednego.
Powyższe warzywo zawiera sporo magnezu i potasu, dzięki czemu obniża ciśnienie krwi. Wspomniana zeaksantyna i luteina chronią oczy przed negatywnym wpływem wolnych rodników i rozwojem zwyrodnienia plamki żółtej.
Szpinak korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego - wspomaga pasaż treści jelitowej, redukując ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Co więcej, aktywność przeciwnowotworowa szpinaku obejmuje wspomaganie profilaktyki raka prostaty czy piersi. Jest on także źródłem żelaza, zatem może zapobiegać rozwojowi anemii.
Kto powinien jeść szpinak?
Spożywanie szpinaku jest korzystne dla większości z nas. Nie jest ono zalecane jedynie w kilku sytuacjach. Przeciwwskazaniem jest m.in. kamica nerkowa, gdyż zawiera on sporo kwasu szczawiowego. Związek ten może tworzyć z wapniem odkładające się w drogach moczowych kryształy szczawianu wapnia.
Warzywo to nie jest także wskazane dla chorych na dnę moczanową. Ponadto pacjenci stosujący antykoagulanty powinni zachować szczególną ostrożność. Zbyt duża ilość szpinaku, zawierającego witaminę K, może wchodzić w interakcje z tymi medykamentami. Jest on również źródłem goitrogenów mogących ograniczać przyswajalność jodu. Jeśli chorujesz na niedoczynność tarczycy, wyklucz go ze swojego menu.
Wiesz już, kto musi zrezygnować z delektowania się powyższym warzywem liściastym. Zatem zastanówmy się teraz, kto powinien jeść szpinak. Warzywo jest rekomendowane dla kobiet w ciąży oraz planujących poczęcie, gdyż stanowi świetne źródło kwasu foliowego. Co więcej, szpinak dostarcza porcję błonnika, dlatego wskazany jest dla osób dotkniętych problemem zaparć. Dzięki obecności magnezu, potasu oraz witamin z grupy B wspomaga on pracę serca i mózgu, dlatego sprawdzi się zarówno w diecie osób aktywnych fizycznie, jak i pracujących umysłowo.
Z czym łączyć szpinak?
Szpinak można z powodzeniem wykorzystać w kuchni w formie świeżej i mrożonej. Pierwszy wariant dostępny jest przez cały rok i jest to tzw. szpinak baby, czyli młode, delikatne listki. Wymagają one bardzo krótkiej obróbki cieplnej - wystarczy dodać je do potrawy pod sam koniec gotowania. Co więcej, można delektować się nimi na surowo. Wówczas stanowią one doskonałą bazę do surówek czy koktajli. Mrożone liście najlepiej jest zblanszować na odrobinie rozgrzanego tłuszczu, np. masła.
Z czym łączyć szpinak, aby wydobyć pełnię jego smaku? Podstawowa receptura na przygotowanie szpinaku jest bardzo prosta. Zielone liście bardzo lubią się z wyrazistymi komponentami, takimi jak czosnek granulowany lub świeży. Świetnie komponuje się on również z parmezanem, serami pleśniowymi, ricottą, orzechami włoskimi oraz orzeszkami piniowymi. Aby uzyskać kremową konsystencję, do szpinaku można dolać śmietankę 30% – powstanie wówczas treściwy i pożywny sos. Oczywiście nie należy zapominać o podstawowym zestawie przypraw, czyli o soli i pieprzu.
Szpinak można dorzucać do wielu potraw. Surowe liście idealnie sprawdzą się jako składnik koktajli - wystarczy zblendować mleko roślinne ze szpinakiem, owocami, nasionkami chia czy płatkami migdałowymi. Świeży szpinak wzbogaca także smak sałatek, pizzy oraz tortilli. Z kolei podduszone liście mogą być łączone z makaronem oraz farszem do pierogów, naleśników, omletów oraz ciast.
Szpinak do makaronu - najciekawsze inspiracje
Zielone liście dopełniają rozmaite potrawy, w tym te na bazie makaronu. Takie danie daje duże pole do popisu, gdyż poszczególne jego komponenty można łączyć ze sobą na wiele sposobów. Szpinak do makaronu można wykorzystać w postaci świeżych lub duszonych liści. Oto kilka ciekawych propozycji.
Klasyczną opcją jest makaron ze szpinakiem i kurczakiem. To szybkie danie można przygotować, dorzucając do ugotowanego makaronu szpinak podduszony z suszonymi pomidorami, kawałkami kurczaka, ulubionymi przyprawami i śmietanką 30%.
Kolejna propozycja to makaron ze szpinakiem i serkiem topionym. To danie uwielbiają zwłaszcza dzieci. Ugotowane rurki penne wystarczy połączyć ze szpinakiem podsmażonym z rozgniecionym czosnkiem, dwoma trójkącikami topionego serka oraz solą i pieprzem.
Miłośnicy grzybowych smaków na pewno pokochają makaron z kurkami lub innymi darami lasu. Oczyszczone grzyby wystarczy podsmażyć z cebulą, czosnkiem, kurczakiem, a następnie dodać do nich szpinak. Po chwili całość należy zalać śmietanką i poddusić aż do momentu zgęstnienia sosu.
1. Makaron ze szpinakiem i burratą
Zobacz przepisMakaron ze szpinakiem i burratą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Makaron z kurczakiem, szpinakiem i marchewką
Zobacz przepisMakaron z kurczakiem, szpinakiem i marchewką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Makaron ze szpinakiem i parmezanem
Zobacz przepisMakaron ze szpinakiem i parmezanem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Makaron ze szpinakiem w sosie serowo-śmietanowym
Zobacz przepisMakaron ze szpinakiem w sosie serowo-śmietanowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Makaron z ciecierzycą i szpinakiem
Zobacz przepisMakaron z ciecierzycą i szpinakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Makaron ze szpinakiem i pieczarkami
Zobacz przepisMakaron ze szpinakiem i pieczarkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Makaron ze szpinakiem i łososiem
Zobacz przepisMakaron ze szpinakiem i łososiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Makaron ze szpinakiem i suszonymi pomidorami
Zobacz przepisMakaron ze szpinakiem i suszonymi pomidorami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Makaron z pesto z roszponki i szpinaku
Zobacz przepisMakaron z pesto z roszponki i szpinaku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Makaron z indykiem z dodatkiem serów i szpinaku
Zobacz przepisMakaron z indykiem z dodatkiem serów i szpinaku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Makaron z krewetkami, szpinakiem i suszonymi pomidorami
Zobacz przepisMakaron z krewetkami, szpinakiem i suszonymi pomidorami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
12. Makaronowa zapiekanka z kurczakiem i szpinakiem
Zobacz przepisMakaronowa zapiekanka z kurczakiem i szpinakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Działa przeciwstarzeniowo, obniża ciśnienie, koi skórę. Zacznij od kilku kropli dziennie »
Wybierz zamiast łososia czy makreli. Ta ryba to skarbnica zdrowia »
Czysta podłoga bez smug i bakterii. Zastosuj folię bąbelkową i hitową miksturę »