Korzeń maca to część rośliny pochodzącej z wysokogórskich terenów Andów w Peru. Od wieków ceniony jest on za swoje wyjątkowe właściwości – to właśnie dlatego zyskał miano superfood i stanowi popularny składnik suplementów diety. Dlaczego warto po niego sięgać i w jakiej formie go stosować?

Korzeń maca warto stosować jako suplement diety dla kobiet w okresie menopauzy | Fot.123RF/Picsel/bhofack2

Spis treści:

Zwany jest również peruwiańskim żeń-szeniem, korzeń maca cieszy się dużą popularnością wśród zwolenników medycyny naturalnej. Posiada on szereg cennych właściwości i – co bardzo ważne – niektóre z nich zostały potwierdzone naukowo. Jest on polecany m.in. kobietom w trakcie menopauzy oraz osobom dążącym do zrzucenia nadprogramowych kilogramów. Jakie właściwości ma korzeń maca? Gdzie możesz go kupić i w jakiej formie go spożywać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.  

Korzeń maca – czym jest i w jakiej formie go stosować?  

Maca to roślina z rodziny kapustowatych naturalnie występująca w górskich obszarach Peru. Jest ona zaliczana do grupy warzyw krzyżowych, czyli tej, do której należą także brokuły, kalafior, jarmuż i kapusta. W świecie kulinariów i suplementów diety wykorzystywany jest jej korzeń, który charakteryzuje się nieco ziemistym, lekko orzechowym smakiem i charakterystycznym zapachem kojarzącym się z toffi. Najczęściej dostępny jest on w formie sproszkowanej, choć równie dobrze można spotkać go w postaci kapsułek, tabletek, a nawet płynu. 

Gdzie kupić korzeń maca? Preparaty z jego zawartością są łatwo dostępne – można nabyć je nie tylko w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością, ale również w niektórych supermarketach. Czym kierować się przy ich wyborze? Aby zapewnić sobie jak najlepsze efekty ich stosowania, warto zwrócić uwagę na DER. Jest to wskaźnik, który dostarcza nam informacji, z jakiej ilości surowca otrzymano ekstrakt. Dla przykładu – jeśli na opakowaniu widnieje wartość 30:1, to oznacza, że z 30 g surowca pozyskano jeden gram ekstraktu. Oczywiście im wskaźnik jest wyższy, tym lepiej.  

Jakie właściwości ma korzeń maca? 

Według doniesień naukowych jego suplementowanie jest szczególnie korzystne dla kobiet zmagających się z menopauzą. Wynika to stąd, że pomaga on łagodzić jej objawy, takie jak zaburzenia pamięci i koncentracji, nerwowość, napięcie, uczucie przygnębienia, przewlekłe zmęczenie oraz lęki. Co więcej, zaobserwowano, że jego regularne stosowanie może przeciwdziałać zanikowi tkanki kostnej wynikającemu z niedoboru estrogenów, który jest dość powszechnym problemem wśród kobiet po menopauzie.  

Niektóre doniesienia ze świata nauki sugerują, że związki zawarte w korzeniu maca mogą poprawiać płodność u mężczyzn, zwiększając ilość i ruchliwość plemników. Ponadto mogą one przyczynić się do wzrostu libido – i to zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Z tego powodu korzeń maca niekiedy polecany jest osobom przyjmującym leki przeciwdepresyjne, które podczas kuracji doświadczają osłabienia libido. Co ciekawe, naukowcy zaobserwowali, że jego korzystne działanie w tym aspekcie nie jest powiązanie ze zmianami w stężeniach hormonów płciowych. 

Prozdrowotne właściwości korzenia maca nie kończą się na tych wymienionych powyżej. Niektóre badania naukowe wykazały, że jego przyjmowanie może korzystnie wpływać na nastrój, zwiększać poziom energii, a także niwelować zmęczenie wywołane wysiłkiem fizycznym. To właśnie dlatego chętnie wspomagają się nim osoby dążące do redukcji wagi.  

Jak używać korzenia maca 

Jak używać korzenia maca? Jeśli zależy ci na wygodzie, możesz sięgnąć po kapsułki, płyn lub tabletki. Inną opcją jest stosowanie proszku, który możesz dodawać np. do wody, owsianki, jogurtów, sałatek, koktajli i wypieków. W jakich ilościach go spożywać? Przyjmuje się, że pozytywne efekty – również te w odchudzaniu – można uzyskać przy zażywaniu od półtorej do trzech i pół grama proszku dziennie. Dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów warto trzymać się zaleceń producenta podanych w ulotce lub na opakowaniu wybranego produktu.  

 

Źródła: vitapedia.pl, healthline.com, smaker.pl 

Opracowanie: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Ciasta z mrożonymi owocami. Smakują jakbyś robiła w środku lata >>

Co oznacza piana na miodzie? Szybko rozpoznasz, czy miód jest oszukany >>

Brzmi wytwornie, choć jest prosta i tania. W PRL-u była prawdziwym przysmakiem >>

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka z białą kiełbasą i jajkiem

Jaką sałatkę zrobić na Wielkanoc? Najlepiej sprawdzi się ta, które nie wymaga...

Odsłon: 1780

30 min
7
Ciasta Wyśmienita BABKA SEROWA z rodzynkami

Serdecznie witam i zapraszam na pyszną babkę serową z rodzynkami. Babka jest...

Odsłon: 7345

15 min
28
Desery maxi king

...pyszne ciasto bez pieczenia robi się je błyskawicznie w sumie nie wiem czy...

Odsłon: 47

30 min
2