Z tego artykułu dowiesz się:
- Najważniejsze składniki w cieście drożdżowym
- Jak przygotować ciasto drożdżowe?
- Najczęściej popełniane błędy podczas pieczenia ciasta drożdżowego
- Co zrobić, gdy ciasto drożdżowe opadło?
- Jak robić ciasto drożdżowe, żeby nie opadło?
- Najlepsze przepisy na ciasto drożdżowe
Ciasto drożdżowe uwielbiają wszyscy. To idealnie przygotowane jest zawsze delikatne, puszyste i lekkie jak chmurka. Z ciasta drożdżowego tworzymy rogaliki, bułki, ciasta z owocami, kulebiaki, oponki, pączki, pizzę, czy paszteciki. Wydawać by się mogło, że wykonanie ciasta drożdżowego jest banalnie proste.
Niestety bardzo często nie wychodzi, a to dowód na to, że jest dość kapryśne i czasochłonne. Warto jednak się postarać, bo udane ciasto drożdżowe to najlepszy polepszacz humoru. Przede wszystkim dowiedz się, dlaczego ciasto drożdżowe opada podczas pieczenia. Poznaj także tajniki udanych drożdżówek. Zapewniamy cię, że w tym artykule wyczytasz bardzo wiele nowości!
Najważniejsze składniki w cieście drożdżowym
Podstawowe składniki w cieście drożdżowym to oczywiście drożdże, mąka, mleko lub woda, tłuszcz, cukier oraz sól. Do drożdżowych wypieków poleca się przede wszystkim mąkę typu 550. Ważne, by była świeża i sucha. Najlepiej przed dodaniem do ciasta przesiać ją przez sito, gdyż wtedy zostanie odpowiednio napowietrzona, co wpłynie pozytywnie na puszystość ciasta. Niektórzy zalecają także minimalne ogrzanie mąki. W ten sposób ciasto szybciej wyrośnie.
Nietrudno się domyślić, że w przygotowaniu ciasta drożdżowego kluczową rolę odgrywają drożdże. To one spulchniają ciasto i wywołują w nim proces fermentacji. W sklepach znajdziemy drożdże świeże i suszone. Te pierwsze są najczęściej stosowane, ale warto mieć na uwadze, że nie są trwałe. Przed dodaniem ich do ciasta należy sprawdzić ich barwę.
Te idealne są zawsze elastyczne, jasnobeżowe i pachną nieco orzechowo. Drożdże powinny być przechowywane w lodówce, ale przed ich zastosowaniem najlepiej wyjąć je odpowiednio wcześnie, aby nabrały temperaturę otoczenia. O wiele łatwiej pracuje się z drożdżami suszonymi. Po prostu miesza się je z suchymi składnikami. Siedem gramów drożdży suszonych odpowiada 25 gramom świeżych drożdży. Zatem łatwo obliczyć, że świeżych drożdży używa się dwa razy więcej niż drożdży suszonych.
Składnikiem, bez którego trudno wyobrazić sobie ciasto drożdżowe, jest woda. Zamiennie stosuje się też mleko. Ciecz należy w przypadku drożdży świeżych podgrzać do temperatury około 35 stopni Celsjusza. Drożdże suszone wymagają tej temperatury na poziomie 45 stopni.
Do drożdżowego wypieku należy dodać także odrobinę cukru. Wówczas drożdże zaczną pracować. W przypadku słodkich wypieków dodajemy go oczywiście znacznie więcej. Wówczas można go zastąpić ksylitolem, erytrytolem, glukozą, melasą czy miodem. Z drugiej strony zbyt duża ilość cukru może zahamować proces fermentacji drożdży.
Drożdżowe wypieki wymagają także dodania soli. Nie należy jednak dodać jej zbyt dużo, gdyż może spowolnić produkcję drożdży. Najlepiej dodawać ją na samym końcu wyrabiania ciasta.
Zobacz: Ciasto na białkach z owocami
Jak przygotować ciasto drożdżowe? Trzy sposoby
Ciasto drożdżowe może zostać przygotowane na trzy sposoby. Pierwszy z nich to sposób jednofazowy, w którym równocześnie łączy się wszystkie składniki. I tak zrobione ciasto zostawia się do wyrośnięcia, tak aby dwukrotnie zwiększyło swoją objętość. W ten sposób przygotowuje się między innymi bułeczki.
Kolejny sposób przygotowania ciasta to sposób dwufazowy, który polega na uprzednim przygotowaniu rozczyn z drożdży, mąki, mleka i małej ilości cukru. Dopiero po wyrośnięciu taki rozczyn łączy się z pozostałymi składnikami ciasta.
Wreszcie sposób trójfazowy, który oznacza tak zwane ciasto zaparzane. Część mąki zaparza się bowiem z gorącym mlekiem, a potem dodaje się cukier i drożdże. W ten sposób przygotowany rozczyn miesza się z pozostałymi składnikami.
Sprawdź także: Najprostszy placek drożdżowy z kruszonką. Przepisy, jak zrobić - Smaker.pl
Najczęściej popełniane błędy podczas pieczenia ciasta drożdżowego
Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas pieczenia ciasta drożdżowego? Dlaczego ciasto drożdżowe opada? Może to spowodować położenie na wierzchu zbyt dużej ilości dodatków, na przykład owoców czy kruszonki. I choć tego typu składniki sprawiają, że ciasto jest bardziej atrakcyjne w smaku i wyglądzie, to jednak warto uważać z ich ilością. Inny powód, który może powodować opadanie ciasta drożdżowego, to fakt, że ciasto za mocno wyrosło przed pieczeniem.
Dlaczego ciasto drożdżowe opada w trakcie pieczenia? Może to być spowodowane otwarciem piekarnika w trakcie procesu pieczenia. Pamiętaj, aby tego nie robić. Szczególnie w trakcie pieczenia ciasta drożdżowego. Ciasto to bowiem uwielbia stałe temperatury. W trakcie otwarcia drzwiczek do piekarnika może dostać się zimne powietrze, które gwałtownie zmieni temperaturę. Przez to będziesz wiedzieć, dlaczego wyrośnięte ciasto drożdżowe opada.
Dlaczego po upieczeniu ciasto drożdżowe jest zakalcem? Przyczyn może być kilka. Do ciasta zostało użytych zbyt dużo dodatków, na przykład cukru czy tłuszczu. Ciasto za słabo mogło wyrosnąć na blaszce po drugim wyrobieniu. Taki efekt uzyskujemy również, gdy temperatura pieczenia była za wysoka albo za niska. Dlatego warto trzymać się wytycznych podanych w przepisie.
Co zrobić, gdy ciasto drożdżowe opadło?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Pozostaje już tylko pogodzić się z tym faktem i po prostu zjeść taki wypiek. Jeżeli jest niedopieczony, ale niewyrośnięty, to nie powinno nam zaszkodzić. Nie będzie jednak tak puszyste, przez co zdecydowanie straci na atrakcyjności.
Jak robić ciasto drożdżowe, żeby nie opadło?
Żeby ciasto drożdżowe nie opadło, musisz stosować się do wytycznych jego stosowania. Przede wszystkim pamiętaj, aby dobrze wyrobić ciasto i dać mu czas na wyrośnięcie. Nigdy nie trzymaj go za długo w ciepłym miejscu, gdyż ciasto może wówczas wyrosnąć za bardzo i przez to opaść. Ciasto może dwukrotnie powiększyć swoją objętość, nie więcej. W trakcie wyrastania ciasto powinno być przykryte ściereczką, aby nie wyschło.
Jak piec ciasto drożdżowe? Zazwyczaj optymalną temperaturę pieczenia ciasta drożdżowego jest temperatura 180 stopni Celsjusza. Takie ciasto piecze się z reguły od 40 do 50 minut. Jak sprawdzić, czy ciasto jest gotowe? Wystarczy wetknąć do środka czysty, drewniany patyczek. Jeżeli będzie suchy – ciasto jest już gotowe. Ważne! Przed wyjęciem i pokrojeniem ciasta, trzeba poczekać, aż wystygnie.
Sprawdź także: Klasyczny placek drożdżowy z kruszonką (smaker.pl)
Już wiesz, co zrobić, żeby ciasto drożdżowe nie opadło. Pamiętaj, że trening czyni mistrza. Im więcej będziesz piec ciasto drożdżowe, tym bardziej będą ci się udawać. Powodzenia! Najlepsze przepisy na wypieki drożdżowe znajdziesz w serwisie kulinarnym smaker.pl.
2. Ciasto drożdżowe z kruszonką
Zobacz przepisCiasto drożdżowe z kruszonką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Ciasto drożdżowe dla leniucha
Zobacz przepisCiasto drożdżowe dla leniucha / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Ciasto drożdżowe z kruszonką
Zobacz przepisCiasto drożdżowe z kruszonką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Ciasto drożdżowe z cynamonem
Zobacz przepisCiasto drożdżowe z cynamonem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw? Naukowcy znaleźli sprytny sposób »
Ceny czereśni biją rekordy. Uprawa w domu jest tania i owocna »
Drożdże na mszyce: Jak stosować? »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »