Zioła w doniczkach. Z parapetu i balkonu prosto do garnka

Zioła posadzone w doniczce nie tylko efektownie się prezentują, ale również dodają niepowtarzalnego smaku i aromatu wielu potrawom. Które z nich nadają się do uprawy w domu? Jakie zioła sadzić w doniczkach, jak je ze sobą łączyć i w jaki sposób pielęgnować? Podpowiadamy.

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Każdy miłośnik gotowania wie, że nic nie smakuje tak dobrze, jak świeże zioła dodane do potrawy prosto z doniczki. Są smaczne i bardzo zdrowe, a na dodatek można się nimi cieszyć przez cały rok.

Sprawdź także: Lekkie zupy z nowalijek. 5 propozycji na wiosenne dania ze świeżych warzyw

Jakie zioła sadzić w doniczkach? Bazylia

Bazylia to niezwykle wonna, jednoroczna roślina o jasnozielonych, okrągłych liściach. Rośnie w niewielkich krzaczkach (większość gatunków dorasta maksymalnie do 50 cm) i jest stosunkowo łatwa w uprawie. Bazylia lubi jasne stanowiska z rozproszonym światłem i niewielkie ilości wody – przelewana szybko się zniszczy. Jej charakterystyczny, lekko ostry smak podkreśla charakter wielu potraw, szczególnie pochodzących z kuchni włoskiej. Jest idealnym dodatkiem do pizzy, spaghetti, grzanek czy sałatek.

Jakie zioła sadzić w doniczce? Mięta

To zioło znane i doceniane już od starożytności za smak oraz właściwości lecznicze. W Polsce najpopularniejsza jest mięta pieprzowa. Posiada podłużne, lekko postrzępione liście i intensywny, orzeźwiający smak. Można wykorzystać ją jako dodatek do potraw – szczególnie do letnich sałatek i deserów – lub napojów. Mięta sprawdzi się zarówno jako składnik lemoniady, jak i mrożonej herbat czy gorących naparów. Jest nie tylko smaczna, ale również zdrowa. Pozytywnie wpływa na pracę układu trawiennego i łagodzi dolegliwości żołądkowe.

Jakie zioła sadzić w doniczce? Oregano

Oregano, nazywane również dzikim majerankiem, to zioło niezwykle bogate w witaminę K – jedna łyżeczka suszu lub kilka świeżych listków wystarczy do zaspokojenia dziennego zapotrzebowania. Oregano osiąga niewielkie rozmiary – zazwyczaj 30-50 cm – dzięki czemu idealnie nadaje się do uprawy w doniczce. Lubi ciepłe i dobrze nasłonecznione miejsca, co sprawia, że gdy temperatura spada, nie powinno się go ustawiać na zewnętrznych parapetach. Pasuje do potraw kuchni śródziemnomorskiej. Można nim również doprawiać pieczone ziemniaki, mięsa czy ryby.

Zobacz także: Zdrowy koktajl z natką pietruszki i szpinakiem

Jakie zioła uprawiać w domu? Pietruszka

To prawdopodobnie najczęściej uprawione w doniczce zioło w Polsce. Pietruszka jest bardzo niewymagającą rośliną – wystarczy zapewnić jej odpowiednio nasłonecznione stanowisko (najlepiej światłem rozproszonym) i regularnie podlewać, by szybko się rozrosła. Jej natka posiada intensywnie zieloną barwę, jest obfita i aromatyczna. Pietruszkę dodajemy najczęściej do zup – trudno wyobrazić sobie wyrazisty smak rosołu bez natki pietruszki – ale także do sosów czy gulaszy. Natkę pietruszki można wykorzystać do zrobienia szybkiej, smacznej i bardzo zdrowej pasty na kanapki czy pesto.

Najlepsze zioła do domu? Szczypiorek

Szczypiorek to uniwersalny dodatek do wielu potrwa – od past kanapkowych, przez sałatki, do makaronów czy risotto. Jest wyjątkowo łatwy w uprawie i bardzo szybko rośnie. Lubi słoneczne lub lekko zacienione stanowiska i wymaga umiarkowanego podlewania. Posiada długie i cienkie liście o intensywnej, zielonej barwie oraz charakterystycznym zapachu.

Jakie zioła sadzić w doniczkach? Rozmaryn

To niewielki krzew o gęstych, długich gałązkach, porośniętych cienkimi, ostro zakończonymi liśćmi. Kwitnie na fioletowo i posiada intensywny zapach, który skutecznie odstrasza komary. Rozmaryn lubi lekko nasłonecznione stanowiska i wymaga rzadkiego podlewania. Gdy będzie miał zbyt mokre podłoże, uschnie. Rozmaryn pasuje do pieczonych i grillowanych warzyw, szczególnie ziemniaków, papryki czy cukinii. Doskonale podkreśla smak mięs, a nawet niektórych ryb, takich jak tuńczyk czy łosoś.

Sprawdź także: Proste triki na usuwanie szypułek z truskawek

Jakie zioła wybrać do domu? Tymianek

Tymianek to kolejne, często wybierane zioło do sadzenia w doniczce. Jest niewielki, posiada cienkie gałązki i drobne, zielone liście. Lubi duże nasłonecznienie, dlatego najlepiej hodować do na parapecie z południową ekspozycją. Tymianek to doskonały dodatek do zup, sosów i mięs. Często łączy się go z tłustymi, smażonymi lub pieczonymi potrawami, ponieważ ułatwia trawienie.

Zioła w doniczkach – jak je pielęgnować? Gdzie ustawić doniczki?

Uprawa ziół w domu wymaga znajomości kilku zasad. Znaczenie ma przede wszystkim wybór podłoża  – dla osiągnięcia najlepszych efektów, powinna to być mieszanka ziemi ogrodowej i kwiatowej. Dno doniczki dobrze jest wyłożyć warstwą żwiru lub niewielkich kamyków, które ułatwią odprowadzanie nadmiaru wody z gleby.

Zioła w doniczkach wymagają odpowiedniej ekspozycji – większość z nich lubi jasne, dobrze nasłonecznione miejsca, można więc ustawić je na wewnętrznym parapecie okiennych (w sezonie wiosennym i letnim również na zewnętrznym – dzięki temu będą bardziej aromatyczne), należy jednak unikać pełnej ekspozycji na słońce. Ostre promienie mogą poparzyć roślinę.

Wybór doniczek zależy od osobistych upodobań – do sadzenia ziół sprawdzą się zarówno te ceramiczne, jak i plastikowe. Niepolecane są natomiast metalowe pojemniki. Większość osób wybiera doniczki, które pasują do wystroju kuchni – pojedyncze, podwójne, lub wyjątkowo modne w ostatnich czasie doniczki kaskadowe. Należy jednak pamiętać, że nie mogą być one zbyt wąskie – roślina, która nie ma odpowiedniej przestrzeni do rozwinięcia korzeni, będzie słabo rosła.

Większość ziół hodowanych w domu nie wymaga regularnego nawożenia. W okresie największego wzrostu można jednak wspomóc je naturalnym nawozem roślinnym lub biohumusem.

Które zioła można ze sobą łączyć?

We wspólnej doniczce można posadzić zioła, które nie rozrastają się nadmiernie, a do tego lubią podobne warunki – znaczenie ma tu przede wszystkim preferowane nasłonecznienie i częstotliwość podlewania.

Zgrany duet stworzą m.in. mięta i bazylia, lubczyk i pietruszka czy tymianek i majeranek. Wspólnie można również posadzić takie zioła jak pietruszka i szczypiorek, jednak będą one wymagały większej doniczki, ponieważ szybko się rozrastają. Nie zaleca się natomiast sadzenia koło siebie majeranku oraz bazylii.

Wypróbuj przepisów na sprawdzone mieszanki i pasty z ziół oraz kilka cennych wskazówek, które przydają się w kuchni:

1. Domowe zioła prowansalskie

 Domowe zioła prowansalskie Zobacz przepis

Domowe zioła prowansalskie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Pesto z pietruszki

 Pesto z pietruszki Zobacz przepis

Pesto z pietruszki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Pesto z oregano

 Pesto z oregano Zobacz przepis

Pesto z oregano / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Mieszanka ziół włoskich

 Mieszanka ziół włoskich Zobacz przepis

Mieszanka ziół włoskich / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Uprawa ziół w doniczkach

 Uprawa ziół w doniczkach Zobacz przepis

Uprawa ziół w doniczkach / Aby zobaczyć wskazówki, kliknij w zdjęcie

6. Szybki sposób na suszenie ziół

 Szybki sposób na suszenie ziół Zobacz przepis

Szybki sposób na suszenie ziół / Aby zobaczyć wskazówki, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Katarzyna Bosacka bije na alarm. Wypatrzyli to, w co drugim produkcie »

Szparagi na grilla: Banalna przekąska w kilka chwil »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
2
Ciasta Krakowiak

Niektóre okoliczności wymagają szczególnej oprawy kulinarnej. Nasze ciasto kr...

Odsłon: 2049

60 min
9
Śniadania Piankowy omlet japoński

Ten przepis na omlet powinien znać każdy, kto uwielbia śniadania na słodko. J...

Odsłon: 307

15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Jedz zamiast ziemniaków. Pomoże zrzucić zbędne kilogramy, łagodzi stres i jest dużo zdrowszy

Z wyglądu jest jak ziemniak, w konsystencji przypomina marchewkę, a smakiem zbliżony jest do słonecznika. Jak jeść topinambur, nazywany zdrowszym z...

0
Informacje Bataty z grilla zastąpią najlepsze przekąski. Jakich przypraw używać do nich i z czym je podawać?

Bataty już od kilku lat dosyć często goszczą na naszych stołach. Można przygotować z nich frytki z piekarnika, dodać do warzywnych potrawek, a nawe...

0
Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

1