Czy warto jeść mirunę? Odkryj właściwości tej ryby

Czy słyszałeś kiedyś o mirunie? Została okrzyknięta jedną z najzdrowszych ryb na świecie. Jest niskokaloryczna i pełna wartościowych składników odżywczych. Przekonaj się, dlaczego warto ją jeść i w jakiej formie najlepiej ją podawać.

Fot. 123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Coraz więcej Polaków chętnie kupuje ryby, już nie tylko na piątkowy obiad. Są one źródłem cennego białka i zdrowych tłuszczów. Świetnie smakują, są sycące i bardzo uniwersalne w kuchni. Można je przyrządzić na wiele sposobów - upiec, usmażyć czy przygotować na parze.

Jedną z najzdrowszych ryb na świecie jest miruna. Sprawdź, czy faktycznie warto ją jeść i jakie odżywcze składniki dostarcza organizmowi.

 

Sprawdź także: Ryba na piątkowy obiad - przepis

Co to jest miruna?

Miruna, inaczej zwana też buławnikiem, jest rybą z rodziny dorszokształtnych i morszczukowatych. Występuje w głębokich wodach Nowej Zelandii, wokół południowej Australii, a także u wybrzeży Pacyfiku i Atlantyku w Ameryce Południowej.

Ryba posiada długie, smukłe ciało z niebiesko-zielonymi łuskami, dużymi oczami i wystającą szczęką. Mięso miruny ma białą barwę, jest soczyste, kruche i łatwe w obróbce kulinarnej. Najczęściej można ją kupić w formie gotowych filetów.

Czy warto jeść mirunę?

Jeśli zastanawiałeś się, czy warto jeść mirunę, to odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Staje się ona coraz bardziej popularna w Europie. Zachwyca swoim delikatnym smakiem, ale czym jeszcze wyróżnia się na tle innych ryb?

Zawiera wiele wartościowych mikroelementów, niezwykle ważnych do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Ponadto, w przeciwieństwie do innych dostępnych ryb, nie cechuje się wysoką zawartością rtęci, więc jest bezpieczna również dla kobiet w ciąży.

Ze względu na składniki odżywcze, a dokładnie wielonienasycone kwasy tłuszczowe, polecana jest w profilaktyce chorób układu krążenia czy miażdżycy. Wskazana jest też dla osób z alergiami, reumatoidalnym zapaleniem stawów i przede wszystkim sportowców. Miruna jest też źródłem jodu, który odpowiada za procesy metaboliczne i chemiczne organizmu. Ryba pozytywnie wpływa więc na pracę tarczycy czy mózgu. Przekonaj się, jakie składniki odżywcze zawiera - to prawdziwa skarbnica witamin i mikroelementów.

Jakie są właściwości miruny?

Do największych zalet miruny niewątpliwie należy jej niskokaloryczność. Osoby na diecie mogą więc bez przeszkód po nią sięgać. Podobnie wszyscy aktywni sportowo, ponieważ ryba zawiera ogromną ilość białka, wskazanego przy intensywnych treningach. Jest to też cenne źródło witamin (takich jak A, C, E i z grupy B) oraz potasu, żelaza, magnezu i aminokwasów.

Miruna dostarcza również organizmowi m.in. kwasów tłuszczowych omega-3 (polecanych kobietom w ciąży do prawidłowego rozwoju płodu oraz działających przeciwzakrzepowo) oraz wapń i fosfor (co wpływa na mineralizację kości oraz zdrową kondycję włosów i paznokci). To najważniejsze prozdrowotne właściwości miruny. Skoro tak pozytywnie wpływa na organizm, warto sprawdzić, w jakiej formie podać ją na talerzu.

 

Sprawdź także: Jak rozpoznać, czy ryba jest świeża?

Z czym podać mirunę?

Jak każdą rybę, tak i mirunę, możesz przyrządzić na parze, upiec lub usmażyć. Ostatni ze sposobów jest jednak najmniej efektywny - w procesie takiej obróbki cieplnej tracisz najwięcej zdrowych kwasów tłuszczowych. Mimo wszystko znajdziesz wiele ciekawych i pysznych przepisów na mirunę.

Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów naszych użytkowników na podanie ryby - z warzywami, w panierce lub z aromatycznym sosem. Wybierz swoją ulubioną recepturę lub wymyśl zupełnie nową, dodaj na portalu Smaker.pl i zainspiruj innych!

1. Miruna pod słupkami z korzenia pietruszki

 Miruna pod słupkami z korzenia pietruszki Zobacz przepis

Miruna na obiad / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Ryba miruna smażona w jajku i bułce

 Ryba miruna smażona w jajku i bułce Zobacz przepis

Miruna na obiad przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Miruna panierowana w samej mące

 Miruna panierowana w samej mące Zobacz przepis

Panierowana miruna przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Miruna zapiekana z warzywami duszonymi w winie

 Miruna zapiekana z warzywami duszonymi w winie Zobacz przepis

Zapiekanka rybna przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Filety rybne w warzywach

 Filety rybne w warzywach Zobacz przepis

Miruna w warzywach przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Miruna duszona w warzywach

 Miruna duszona w warzywach Zobacz przepis

Miruna duszona w warzywach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Kotlety mielone z miruny

 Kotlety mielone z miruny Zobacz przepis

Kotlety mielone z miruny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Kminek: Idealny na przeciążony żołądek »

Jak wybrać najlepszą białą kiełbasę? » 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1
30 min
1
15 min
2

Polecane artykuły

Quizy Czy znasz polskie przysłowia o jedzeniu? Tylko mistrzowie zdobywają komplet punktów

Każdy zna kilka polskich powiedzonek. Przetestuj swoją wiedzę dotyczącą przysłów związanych tylko z jedzeniem. Pamiętaj jednak, że „apetyt rośnie w...

0
Informacje Świeże sałatki na powitanie wiosny. Lekkie, apetyczne i nie idą w boczki

Wiosenne sałatki to prawdziwa uczta dla podniebienia. Największą rolę odgrywają tu nowalijki, takie jak chrupiący groszek cukrowy, świeże szparagi...

3
Informacje Warzywa, które podnoszą poziom cukru. Najgorsze są po ugotowaniu

Indeks glikemiczny to istotny parametr w kontekście wszystkich schorzeń metabolicznych. Posiadają go pokarmy obfitujące w węglowodany, w tym także...

2
Informacje Wystarczy dodać do herbaty trzy przyprawy. Zbędne centymetry w pasie giną

Przyprawy takie jak pieprz, kurkuma, czy imbir świetnie sprawdzają się w daniach kuchni azjatyckiej. Możesz także przygotować z nich napój, który w...

4