Spis treści:
Wbrew pozorom świadome zarządzanie jadłospisem wymaga wysiłku i nie jest prostą aktywnością. Szczególnie jeśli pod uwagę trzeba wziąć większą liczbę domowników. W takiej sytuacji duże ilości jedzenia mogą stracić datę przydatności do spożycia, a w konsekwencji się zmarnować. Obecnie jest to niekorzystne zarówno dla portfela, jak i środowiska. Przedstawiamy kilka prostych kroków, które pomogą wykorzystać wszystkie zakupione produkty.
Sprawdź także: Domowe konserwy – jak je zrobić? Najlepsze przepisy na mięso w słoiku
Listy zakupowe i planowanie posiłków
Regularnie, np. co dwa dni, sprawdzaj, co jeszcze zostało w twojej lodówce. Staraj się najpierw wykorzystać produkty, którym kończy się data przydatności do spożycia. Jeśli akurat nie masz na nie ochoty, przygotuj je na później - z mięsa zrób pyszny gulasz i go zawekuj, z owoców zrób słodkie przetwory do słoików, a z warzyw - pyszne sałatki na zimę. W ten sposób zyskasz domowe zapasy, czyli smaczne potrawy do wykorzystania w przyszłości.
Ważne jest również planowanie posiłków z wyprzedzeniem. Raz w tygodniu, najlepiej na jego początku, ułóż jadłospis na każdy dzień. Następnie weź notes lub komórkę i określ (na podstawie takiego harmonogramu tygodniowego) jakich produktów potrzebujesz. Pamiętaj, że istnieje wiele aplikacji mobilnych do tworzenia spersonalizowanych list zakupowych, więc część składników będziesz mógł powielać z tygodnia na tydzień.
Skróci to czas poświęcony na zakupy, ale także zyskasz pewność, że nabędziesz tylko te składniki, które są ci potrzebne. A co jeśli w danym dniu nie podejdzie ci zaplanowany posiłek? Po prostu zamień go z daniem, które przewidziałeś na kolejne śniadanie czy obiad, pamiętając o sprawdzeniu daty ważności produktów.
Nie wyrzucaj jedzenia, jeśli nie musisz
Mimo regularnego układania jadłospisów i dbania o listy zakupowe wciąż może zdarzyć się sytuacja losowa, która pokrzyżuje te plany. Co zrobić w sytuacji, gdy część produktów już jest na granicy przydatności do spożycia? Po pierwsze pamiętaj, że większość jedzenia możemy mrozić. Nie wyrzucaj więc chleba czy owoców, które zaraz stracą datę ważności - włóż je do zamrażarki i wykorzystaj w kolejnym tygodniu.
Część dojrzałych owoców będzie z kolei idealnym składnikiem do zrobienia przetworów lub pysznego smoothie. Gdy zmienisz konsystencję takiego warzywa czy owocu, nawet nie poczujesz, że był już lekko miękki (jedyną różnicą będzie ta w smaku, który stanie się zdecydowanie mocniejszy i przyjemniejszy).
Ponadto możesz się też stać mistrzem kreatywności - poszukuj przepisów, do których potrzeba bardziej dojrzałych produktów. Czerstwe pieczywo przerób na grzanki do zupy kremu, a resztki sera feta wykorzystaj do oprószenia faszerowanej cukinii. Dania od razu zrobią się smaczniejsze, a ty wykorzystasz mądrze to, co masz w lodówce. Możesz także dostrzec potencjał kulinarny dotychczas nieużywanych produktów, np. skórek czy obierek z warzyw i owoców. Zanim wyrzucisz resztki, zastanów się, czy nie możesz z nich wyczarować pysznego deseru, napoju lub obiadu.
Zobacz, co zrobić, jeśli danie się przypali lub rozgotuje - można je jeszcze uratować:
Sprytne przechowywanie - bądź bardziej uważny w kuchni
Bardzo prostym sposobem na przechowywanie produktów spożywczych jest wzorowanie się na ich umiejscowieniu na półkach sklepowych. Zauważ, że część puszek czy warzyw nie znajduje się w chłodnej przestrzeni, a na przykład mięsa czy nabiał zawsze muszą mieć niższą temperaturę.
Jeśli nauczysz się tych prostych reguł, zaczniesz zauważać, że twoje produkty dłużej zachowują świeżość. Wykorzystuj także możliwości lodówki - jeśli są w niej półki dedykowane różnym rodzajom jedzenia, to segreguj je odpowiednio. Na przykład owoce i warzywa włóż do specjalnej szuflady, która umożliwia przewiew i schłodzenie produktów. Pamiętaj także, aby nie napełniać lodówki czy zamrażarki w całości - zasłonisz otwory wentylacyjne, które wspomagają utrzymanie jedzenia w dobrej kondycji. Wyrób też nawyk sprawdzania na etykiecie jak przechowywać produkty i do kiedy można je wykorzystać.
Jeśli nie chcesz marnować jedzenia, to musisz stać się bardziej uważny w kuchni. Choć na początku będzie to wymagało od ciebie wysiłku, to nawet nie zauważysz, jak szybko przyzwyczaisz się do sprawdzania opisów produktów lub odpowiedniego rozkładania ich w lodówce. Organizacja jadłospisu i listy zakupowej pozwoli ci też odkrywać nowe smaki i stać się jeszcze lepszym kucharzem.
Poniżej podpowiadamy, jakie pyszne śniadania mogłyby się znaleźć w twojej tygodniowej rozpisce:
3. Środa: Hummus z pieczoną papryką
Zobacz przepisHummus z pieczoną papryką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Czwartek: Bruschetta z awokado i salsą pomidorową
Zobacz przepisBruschetta z awokado i salsą pomidorową / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Piątek: Sałatka z wiejskim twarożkiem
Zobacz przepisSałatka z wiejskim twarożkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Sobota: Omlet śniadaniowy
Zobacz przepisOmlet śniadaniowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Niedziela: Kanapka na dzień dobry
Zobacz przepisKanapka na śniadanie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Ewa Wachowicz zdradza sposób na domową wędlinę ze słoika »
Ile kosztuje jedna godzina pieczenia w piekarniku elektrycznym w 2022 roku? »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »