Do góry

Newsy

Najlepsze przepisy z czereśniami

Czereśnie to jedna z pierwszych zapowiedzi lata. Gdy dni robią się już naprawdę bardzo długie, a temperatura znacząco przekracza 20 stopni, możecie być pewni, że uda wam się odnaleźć je na straganach.

Fot. 123RF/Picsel
Pierwsze okazy tej rośliny podobno pojawiły się w Europie za sprawą słynnego, rzymskiego wodza Lukullusa, który jeszcze w I wieku przed naszą erą miał przywieźć je ze sobą z wyprawy do Turcji. Nie potrzeba było wiele czasu, aby drzewko rozprzestrzeniło się niemal po całym kontynencie, w tym także na terenie naszego kraju.

Uprawa czereśni jest bardzo prosta, dlatego bardzo polubili ją polscy sadownicy i działkowcy. Co więcej, w niektórych miejscach możemy również spotkać dziko rosnące drzewka, które doskonale dają sobie radę bez ingerencji człowieka.

Reklama

Czy czereśnie są zdrowe?

Czereśnie podbiły serca Polaków, jednak okazuje się, że powinniśmy je cenić nie tylko ze względu na smak. Te niepozorne owoce posiadają szereg ciekawych właściwości, a ich wpływ na nasz organizm może być zbawienny. Co prawda aż 80% ich masy stanowi woda, jednak pozostałe 20% to same witaminy i substancje odżywcze. Warto również wziąć pod uwagę, że zawarta w nich woda doskonale ugasi nasze pragnienie, uzupełni niedobory oraz pomoże ustrzec się przed odwodnieniem w naprawdę upalne dni. W czereśniach znajdziemy bardzo dużo potasu, odpowiedzialnego za prawidłową pracę układu krążenia, stawów oraz nerek. Co więcej, owoce te zawierają w sobie również witaminy z grupy B, C i A bardzo potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Czereśnie są także cennym źródłem jodu. W 100 gramach owoców znajdziemy aż 330 mg tego cennego pierwiastka, odpowiedzialnego m.in. za prawidłową pracę naszej tarczycy.

Czereśnie na problemy z nadciśnieniem

Codzienna porcja czereśni może znacząco pomóc osobom, mającym problemy układem krążenia oraz nadciśnieniem. Owoce zawierają w sobie solidną porcję antocyjanów. To właśnie te substancje powodują obniżenie poziomu złego cholesterolu, poprawiają krążenie krwi oraz zapewniają prawidłową przepuszczalność i elastyczność naczyń włosowatych. Ponadto, potas zawarty w czereśniach reguluje ciśnienie krwi oraz usuwa sól z organizmu, której nadmiar w znaczący sposób przyczynia się do nadciśnienia oraz powoduje artretyzm. W ten sposób możemy ustrzec się m.in. przed zawałem serca oraz udarem mózgu. Mamy też doskonałą wiadomość dla wszystkich osób próbujących zrzucić zbędne kilogramy - czereśnie mogą wam w tym pomóc! Napar z szypułek czereśni jest doskonałym środkiem odchudzającym i regulującym trawienie.

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób wykorzystać sezon na czereśnie, sięgnij po sprawdzone przepisy naszych użytkowników. Oto niektóre z ich propozycji.

 

1. Czereśnie marynowane

Fot. Obserwator na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


2. Ucieraniec z czereśniami

Fot. Danutamagda-slugocka na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


3. Kompot z czereśni

Fot. Brysska na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

4. Tort bezowy z czereśniami

Fot. Sereberko80 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

5. Pierogi z czereśniami

Fot. Babcitereskiciasta na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

6. Ciasto kubeczkowe

Fot. Kulinarneprzygody na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

7. Sernik czereśniowy

Fot. Monialubi  na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

8. Sos czereśniowy BBQ

Fot. Maczanka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń