Spis treści
Niska cena, łatwa dostępność, mnóstwo interesujących sposobów na przyrządzenie - wszystko to sprawia, że śledzie cieszą się ogromną popularnością, nie tylko podczas Bożego Narodzenia. Święta to jednak rzeczywiście doskonała okazja do tego, żeby postawić właśnie na tę popularną rybę. Dlaczego warto jeść śledzie i jak je podawać?
Jakie właściwości mają śledzie?
Śledź bałtycki to ryba niskokaloryczna - 100 gramów to zaledwie 106,8 kcal (oczywiście, wiele zależy od tego, z czym podamy rybę - ta w sosie śmietanowym drastycznie zwiększy swoją kaloryczność). Aż 76,7 proc. śledzia to woda, a tłuszczu 3,7 proc., 18,1 proc. to bardzo dobrze przyswajalne białko.
W 100 gramach śledzia bałtyckiego jest aż 40,4 proc. dziennego zapotrzebowania na selen, 33,4 proc. na fosfor oraz 14,8 proc. na magnez. Śledź jest bogaty również w wapń, cynk i miedź.
Jak wykazały badania, nawet uznawana za bardzo zdrową oliwa z oliwek nie zawiera tak wiele zdrowych kwasów omega-3 oraz omega-6, co śledzie. Nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć tych kwasów, w związku z czym należy dostarczyć je wraz z pożywieniem. Kwasy omega-3 zapewniają prawidłową pracę układu krążenia oraz zabezpieczają nas przed groźnymi chorobami serca.
Ponadto, pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu, a także przyśpieszają przemianę materii. Co więcej, składniki zawarte w rybach wspierają funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo, wspomagają pamięć i poprawiają koncentrację, a także mają właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne.
Zobacz także: Jest chętnie kupowana, bo nie kosztuje majątku. Tymczasem jest gorsza od pangi
Czy można jeść śledzie codziennie?
Niestety, tak jak w przypadku większości ryb, także śledź jest narażony na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Według danych z badań przeprowadzonych przez Zakład Chemii Żywności i Środowiska Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni, w śledziu bałtyckim znajdują się zanieczyszczenia takie jak:
- rtęć - przy 2 posiłkach po 150 gramów na tydzień, śledź dostarcza 17, 6 proc. tolerowanej dawki dla osoby dorosłej o wadze 70 kg;
- kadm - przy 2 posiłkach po 150 gramów na tydzień, śledź dostarcza 1,3 proc. tolerowanej dawki dla osoby dorosłej o wadze 70 kg;
- ołów - przy 2 posiłkach po 150 gramów na tydzień, śledź dostarcza 0,35 proc. tolerowanej dawki dla osoby dorosłej o wadze 70 kg;
- dioksyny i związki dioksynopodobne - przy 2 posiłkach po 150 gramów na tydzień, śledź dostarcza 76,5 proc. tolerowanej dawki dla osoby dorosłej o wadze 70 kg
Jak widać, nie są to dawki niebezpieczne dla zdrowia, nawet przy jedzeniu śledzia dwa razy w tygodniu. Jest to jednak więcej szkodliwych substancji niż np. w dorszu bałtyckim. Chcąc mieć pewność, że serwujemy naszym gościom zdrowe śledzie, kupujmy jedynie te, z zaufanego źródła. Aby były naprawdę smaczne, koniecznie skorzystajcie ze sprawdzonych przepisów naszych użytkowników.
Świąteczne śledzie - przepisy
Zastanawiasz się, jak podać śledzie na wigilijnym stole? W naszym kraju od wieków serwuje się tradycyjnego, postnego śledzia w śmietanie. Jest też wiele przepisów związanych z konkretnymi regionami Polski.
Na Pomorzu zajadają się śledziami smażonymi, z kolei w Małopolsce popularny jest śledź po żydowsku. Jest też sporo mniej znanych propozycji. Poniżej przedstawiamy sprawdzone przepisy naszych czytelników na śledzia w tak rozmaitych odsłonach, że na pewno posmakuje każdemu.
2. Śledzie po meksykańsku
Zobacz przepisŚledzie po meksykańsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
7 najzdrowszych ryb. Mają najmniej rtęci i toksyn
Dieta dla seniora - co powinno się znaleźć w menu. Przepisy na zdrowe dania