Alternatywa dla barszczu – jaka zupa na Boże Narodzenie zachwyci twoich gości?

W pierwszy dzień świąt wiele osób podaje postny barszcz wigilijny, który pozostał z poprzedniego dnia. Jest bardzo esencjonalny, bo zazwyczaj przygotowany na zakwasie. Niektórzy z kolei chcą podać bliskim zupełnie inny obiad. Ale jaka zupa na Boże Narodzenie będzie na tyle smaczna i wyjątkowa, aby zachwycić zaproszonych gości?

Fot. 123RF/Picsel

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

- Jak zrobić zupę rybną na Boże Narodzenie?

- Jak zrobić zupę migdałową na święta?

- Jak zrobić zupę grzybową na święta?

- Jaką zupę podać na Boże Narodzenie? (przepisy)

 

Boże Narodzenie to dzień zaraz po wigilii, podczas której na stole ląduje aż 12 potraw. Wielu gospodarzy decyduje się wykorzystać raz przygotowane dania w pierwszy dzień świąt, co niektórzy lubią, a inni uznają za kulinarną nudę. Chcesz zabłysnąć podczas bożonarodzeniowego obiadu, serwując coś wyjątkowego? Dobre wrażenie warto zrobić już na samym początku, stawiając na wyśmienitą zupę.

Możliwości jest naprawdę bez liku - zaczynając od wywarów rybnych, przez grzybowe, po niecodzienną zupę migdałową. Po głowie chodzi ci zupa krem na Boże Narodzenie? Jakich składników potrzebujesz, aby wyczarować każdą z powyższych propozycji? Poniżej znajdziesz garść najważniejszych informacji na ich temat. Zapraszamy!

Sprawdź najlepsze przepisy na Boże Narodzenie. Kliknij!

Zupa rybna na Boże Narodzenie

To jedna z najpopularniejszych przekąsek wybieranych przez Polaków. Jest prosta do przygotowania i pozostawia duże pole do popisu. Pasują do niej różne produkty, jednak ze względu na charakterystyczny smak albo się ją kocha, albo nienawidzi. Zapraszasz na święta wegetarian? Nie musisz się martwić, ponieważ zupę rybną na Boże Narodzenie można zaserwować również w wersji bez mięsa, korzystając z takich dodatków, jak sos sojowy czy przyprawa do ryb.

Jeżeli na wigilijnym stole wykorzystujesz takie przysmaki, jak karp czy śledź, możesz z powodzeniem posłużyć się dokładnie tymi samymi artykułami spożywczymi do ugotowania przepysznych i delikatnych bulionów. Zupy te są przyjazne amatorom i nie wymagają specjalnego przygotowania - wystarczy pamiętać tylko o kilku kulinarnych trikach.

 

Sprawdź także: Jak doprawić barszcz czerwony?


Zupa rybna z karpia

Chcesz zaserwować swoim gościom wywar na bazie karpia? To bardzo ekonomiczny wybór, ponieważ do wydobycia smaku potrawy wystarczy jedynie kilka karpich głów. Podstawowa receptura wymienia również włoszczyznę, liście laurowe, ziele angielskie, kwaśną śmietanę, cebulę, szczyptę mąki, sok z cytryny, sól, cukier oraz pieprz.

Po głowie chodzi ci zupa rybna z karpia? Zacznij od zagotowania rybich głów w wodzie z przyprawami. Po ok. 20 minutach dołóż włoszczyznę i poczekaj, aż warzywa zmiękną. W procesie gotowania bulion może nieco wyparować, ale nie obawiaj się dolać do niego przegotowanej wody. Na sam koniec wyjmij głowy i dopraw zupę cukrem, solą i sokiem z cytryny. Zahartuj śmietanę w szklance z odrobiną wywaru i wlej ją do gotującego się dania. Jeśli lubisz pomidory w zupie, możesz dodać do wywaru koncentrat pomidorowy. W takim wypadku śmietanę można dodać do dania po rozlaniu na talerze.

Zupa węgierska halászlé

Chcesz zaszaleć i odejść od polskiej tradycji? W takim razie zupa węgierska halászlé powinna sprostać twoim oczekiwaniom. Przez wielu uznawana za najlepszą zupę rybną na świecie, jest prosta do wyczarowania i z pewnością zachwyci swoim smakiem niejednego gościa.

Tradycyjna receptura zakłada użycie karpia. Jakie produkty spożywcze idealnie podbiją jego smak? Przyrządzając wywar, postaw na włoszczyznę, czosnek, ziemniaki, cebulę, zieloną paprykę, papryczkę chili, krojone pomidory z puszki, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz i sól oraz słodką paprykę. Dzięki takiemu połączeniu będziesz cieszyć się niezwykle klarowną zupą o ciekawym aromacie.

Śledziowa zupa wigilijna

Taka zupa wigilijna może z powodzeniem zostać podana na bożonarodzeniowym stole. Wywar ze śledzi serwuje się na zimno z gorącymi ziemniakami. Aby go ugotować, potrzebujesz gęstego kefiru, cytryny, śmietany, ziela angielskiego, pieprzu, liści laurowych, cebuli, ziemniaków i soli.

Przy tej potrawie najlepiej posłużyć się gotowymi śledziami w olejowej zalewie, które wystarczy dokładnie opłukać, aby pozbyć się z nich nadmiernej słoności. Jeśli natomiast masz czas na dłuższe przygotowania, możesz postawić na produkt z beczki, który wymaga długotrwałego płukania i częstego wymieniania wody.

Pokrój śledzie na małe kawałki, a następnie ugotuj wywar, zalewając przyprawy wodą. Po około 10 minutach odcedź bulion i odstaw do wystygnięcia. Połącz go ze śmietaną i kefirem, a następnie dodaj resztę składników, w tym drobno pokrojoną cebulę. Przed podaniem warto poczekać około 60 minut, aby wszystkie smaki się przegryzły. Finalną wersję śledziowej zupy wigilijnej serwuje się z ugotowanymi ziemniakami posypanymi świeżymi ziołami.

Zobacz: Zupa rybna

Zupa migdałowa na Boże Narodzenie

Zupa migdałowa brzmi nieco kuriozalnie? Gwarantujemy, że gdy choć raz spróbujesz tego dania, to już nigdy nie będziesz chciał serwować innej przekąski w święta. Do jej upichcenia potrzebujesz świeże migdały, płatki migdałowe, mleko, masło, cynamon, cytrynę, miód, żurawinę, suszone morele i sól. Danie zazwyczaj serwowane jest z ryżem.

Sparz bakalie we wrzątku, żeby łatwiej obierały się z łupinek. Płatki migdałowe upraż w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Obrane orzechy zblenduj na wysokich obrotach tak, aby powstała gładka masa. Resztę składników zagotuj na mleku. Zupa migdałowa na Boże Narodzenie jest doprawiana do smaku wymienionymi przyprawami i świetnie wygląda posypana bakaliowymi płatkami. Palce lizać!

Zobacz też: Jak udekorować dom na święta?

Zupa grzybowa na Boże Narodzenie, a może zupa po kasztelańsku?

Zupa grzybowa na Boże Narodzenie nie może się nie udać - pachnąca, esencjonalna i z dużą ilością owoców lasu jest strzałem w dziesiątkę na każdym stole. Na jakie grzyby najlepiej postawić w tej recepturze? Tutaj możesz naprawdę zaszaleć - świetnie sprawdzą się kurki, borowiki, podgrzybki, a nawet pieczarki.

Chcesz zaserwować zupę grzybową, ale nie wiesz, jakie przyprawy najlepiej do niej pasują? Sekretnym składnikiem jest lubczyk, który stanowi wyśmienite tło dla głównych produktów. Co jeszcze warto dodać? Z pewnością świeży koperek oraz pietruszkę.

Przed włożeniem do bulionu grzyby najlepiej podsmażyć na maśle razem z ziemniakami, posiekaną natką pietruszki i czosnkiem. Pod koniec gotowania pamiętaj o zahartowaniu śmietany i dolaniu jej do zupy, aby ta nabrała ładnego koloru i lekko słodkawego posmaku.

Uwielbiasz pomidorowy akcent w swojej zupie? Postaw na zupę po kasztelańsku. Tę wersję gotuje się na suszonych borowikach, czerwonym winie i esencjonalnym koncentracie pomidorowym. Świetnie smakuje zaserwowana z niewielką łyżką kwaśnej śmietany.

Powyższe przepisy nie zainteresowały cię na tyle, aby przygotować je podczas bożonarodzeniowego obiadu? W naszym serwisie znajdziesz dużą różnorodność kulinarną, dzięki czemu łatwo trafisz na coś, co przypadnie ci do gustu. Zupa krem na Boże Narodzenie, a może powtórka z rozrywki w formie wigilijnego barszczu? Możliwości jest naprawdę wiele!

 

1. Staropolska wigilijna zupa migdałowa

Staropolska wigilijna zupa migdałowa

Staropolska wigilijna zupa migdałowa przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Zupa migdałowa na święta

Zupa migdałowa na święta

Jak zrobić zupę migdałową? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Kasztelańska zupa grzybowa na winie

Kasztelańska zupa grzybowa na winie

Kasztelańska zupa grzybowa przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Zupa grzybowa z łazankami

Zupa grzybowa z łazankami

Zupa grzybowa z łazankami przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Zupa rybna halaszle

Zupa rybna halaszle

Zupa rybna halaszle przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Wigilijny bulion z karpia według Adama Borowicza

Wigilijny bulion z karpia według Adama Borowicza

Wigilijny bulion z karpia na święta/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Domowy pasztet na święta: Jakie mięso wybrać? »

Jak przyprawiać karpia? »

Nalewka z czosnku. Jak ją zrobić i na co działa? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

3
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2
Informacje Hash browns, czyli pożywne śniadanie na bazie ziemniaków

Ziemniaki to niezwykle uniwersalne warzywo, które można wykorzystać. Chociaż z reguły zajadamy je w wersji obiadowej, można również przemycić je do...

2
Informacje Najlepszy przepis na syrop z pędów sosny. Zrób zapasy na cały rok i pij na odporność

Miłośnicy przyrody widzą, że sosny wypuściły już pędy. To najwyższa pora, żeby dowiedzieć się, jak zrobić syrop z pędów sosny. Nie tylko pomaga wzm...

4