Bardzo niedoceniane warzywo. Ma mnóstwo witamin, wzmacnia kości, obniża cukier, działa antynowotworowo

Brukiew nie cieszy się w Polsce zbyt dużą popularnością, choć panują tutaj dobre warunki do jej uprawy. Można przemycić ją w wielu daniach, jest pożywna, kryje w sobie mnóstwo witamin i minerałów, a odpowiednio przyrządzona, może być naprawdę smaczna. Sprawdź, jakie ma wartości odżywcze, na co pomaga oraz jakie jest zastosowanie brukwi w kuchni.

Dlaczego warto jeść brukiew? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Brukiew rzadko gości w polskich kuchniach, a szkoda, bo ma naprawdę sporo do zaoferowania – na uwagę zasługuje nie tylko jej smak, ale również właściwości, wartości odżywcze oraz mnogość zastosowań. Można dodawać ją do zup, sałatek, gulaszu, makaronu, a także wyczarować z niej pyszne placki czy purée. Co to za warzywo i czym się charakteryzuje? Kto powinien jeść brukiew, a dla kogo nie jest ona wskazana? Poznaj najważniejsze informacje na jej temat i już dziś wprowadź ją do swojego jadłospisu! 

Sprawdź także: Jadalne chwasty na talerzu. Takich potraw jeszcze nie próbowałeś

Brukiew – charakterystyka 

Brukiew, znana również pod nazwą korpiel, karpiel, kwacek lub kwaczek, to warzywo znane w świecie kulinariów od stuleci. W polskiej kuchni dodawano ją do dań jeszcze zanim pojawiły się ziemniaki. Niestety jej popularność stopniowo gasła i obecnie mało kto po nią sięga. Czym właściwie jest brukiew? Charakterystykę tej rośliny znajdziesz poniżej! 

Brukiew powstała na drodze skrzyżowania kapusty oraz rzepy. To warzywo z rodziny kapustowatych doskonale rośnie w niższych temperaturach i ma niewielkie wymagania klimatyczno-glebowe. Jego zbiorów dokonuje się w październiku i listopadzie. Jest ono nieco większe od rzepy, ma chropowatą i dość twardą skórę o żółtawej barwie, przechodzącą u nasady do barwy fioletowej.  

Brukiew – właściwości smakowe 

Brukiew wyróżnia się dość oryginalnym smakiem, przypominającym rzodkiewkę. Dominują w niej lekko goryczkowe nuty z odrobiną słodyczy. W wersji surowej jest ona nieco ostrzejsza, a po ugotowaniu – delikatniejsza. Jej charakterystyczną cechą jest kulisty, lekko spłaszczony kształt, duża twardość oraz kremowo-żółty miąższ. Dlaczego warto spożywać brukiew? Właściwości prozdrowotne oraz wartości odżywcze tej rośliny znajdziesz w dalszej części artykułu! 

Brukiew – wartości odżywcze 

Brukiew – jak na warzywo przystało – zawiera wiele cennych witamin i minerałów, dzięki czemu potrawy z jej dodatkiem są nie tylko smaczne, ale i pożywne. Co dokładnie kryje w sobie brukiew? Wartości odżywcze tej rośliny są wręcz zaskakujące – można znaleźć w niej m.in. glukozynolany, tj. związki siarkowe wykazujące silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Ponadto stanowi ona skarbnicę polifenoli oraz: 

  • witamin A, E i K;  
  • witamin z grupy B; 
  • witaminy C; 
  • żelaza;  
  • siarki; 
  • potasu; 
  • miedzi. 

Na co pomaga brukiew? 

Brukiew – jako obfite źródło składników odżywczych – wykazuje bardzo korzystny wpływ na organizm i to na wielu różnych płaszczyznach. Na co pomaga brukiew? Wspomaga ona walkę z drobnoustrojami, usprawnia funkcjonowanie układu odpornościowego, obniża ciśnienie oraz poziom cholesterolu we krwi, a do tego zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. Co więcej, neutralizuje ona wolne rodniki i tym samym spowalnia proces starzenia. Warto dodać, że zawarty w niej błonnik poprawia pracę jelit i chroni przed uporczywymi zaparciami.  

Kto powinien jeść brukiew? 

Warzywo to polecane jest każdemu, kto chce urozmaicić swoje codzienne menu i wzbogacić je o niezbędne substancje odżywcze. Dużo korzyści z jej spożywania osiągną osoby na diecie odchudzającej, a to wszystko za sprawą wyżej wspomnianego błonnika. Roślina ta polecana jest także osobom zmagającym się z zaparciami, wysokim poziomem cholesterolu oraz łagodnymi schorzeniami wątroby czy dróg żółciowych.  

Brukiew – przeciwwskazania 

Kto powinien wyeliminować ze swojego jadłospisu brukiew? Przeciwwskazania do jej stosowania to m.in. ostre stany zapalne jelit i żołądka oraz choroby tarczycy. Warzywo to zawiera glikozydy cyjanogenne, tj. związki, które mogą ograniczać wchłanianie jodu z przewodu pokarmowego i tym samym prowadzić do rozwoju niedoczynności powyższego narządu.  

Z czym łączyć brukiew? 

Brukiew cieszy się dość dużą popularnością w kuchni skandynawskiej. I nie tylko! Równie często można natknąć się na nią w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Najwyższa pora, aby zaczęła królować również na polskich stołach. Z czym łączyć brukiew, żeby jak najbardziej przypadła ci do gustu? Możliwości jest naprawdę wiele! Warto podkreślić, że warzywo to można serwować zarówno na ciepło, jak i na zimno, co daje duże pole do eksperymentów. Świetnie sprawdza się ona w duecie z innymi warzywami, np. z fasolą i ziemniakami. Ponadto dobrze smakuje w połączeniu z jabłkiem i marchewką.  

Z czym nie łączyć brukwi? 

Zastanawiasz się, z czym nie łączyć brukwi? Wiedz, że w jej przypadku nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Jest to na tyle uniwersalny przysmak, że można serwować go w towarzystwie rozmaitych dodatków. Zatem daj się ponieść wyobraźni i nie bój się eksperymentować! 

Brukiew w kuchni – do czego stosować brukiew? 

Do czego stosować brukiew? Jako że dobrze komponuje się ona z różnorodnymi składnikami, a do tego nadaje się do gotowania, pieczenia, duszenia, kiszenia i stosowania na surowo, możesz wyczarować z niej mnóstwo pysznych dań, które przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym smakoszom. Nie wiesz, jak wykorzystać brukiew w kuchni? Zatem wspomóż się naszymi przepisami, dzięki którym poznasz ją z jak najlepszej strony! 

Purée z brukwi 

Jednym z najprostszych i jednocześnie najsmaczniejszych przysmaków z brukwią w roli głównej jest purée. Aby je przyrządzić, ugotuj powyższe warzywo razem z ziemniakami, a następnie dopraw je solą, masłem oraz gałką muszkatołową. Rozgnieć całość tłuczkiem i posyp siekaną natką pietruszki. Brukiew w tym wydaniu możesz serwować w towarzystwie innych specjałów, zwłaszcza mięs.  

Placki z brukwi 

Znudziły ci się klasyczne placki z cukinii lub ziemniaków? Zatem postaw na te z brukwi! Ich przygotowanie jest niezwykle proste – jedyne, co musisz zrobić, to zetrzeć brukiew i ziemniaki na tarce, dodać do nich jajka i przyprawy, a następnie wymieszać i usmażyć na dobrze rozgrzanym oleju. Placki z brukwi możesz podawać z mięsem lub sosem na bazie jogurtu i świeżych ziół.  

Zupa z brukwi  

Do czego stosować brukiew, jeśli nie do purée i placków? Na przykład do zupy! Potrawa ta nie tylko urozmaici twój jadłospis, ale również szybko rozgrzeje cię w chłodne dni. Warto zaserwować ją w formie kremu. Jak go wyczarować? Ugotuj brukiew i pora na mleku, dorzuć do nich swoje ulubione przyprawy i odrobinę masła, a następnie zblenduj całość na gładką masę. Idealnym zwieńczeniem dania będą domowe grzanki czosnkowe.  

Surówka z brukwi 

Brakuje ci pomysłów na surówkę do obiadu? W tej sytuacji z pomocą przyjdzie ci właśnie brukiew! Zetrzyj ją na tarce z marchewką i jabłkiem, polej dressingiem na bazie oliwy z oliwek, soku z cytryny, chrzanu i przypraw, a na koniec dokładnie wymieszaj. Pyszna i pożywna surówka gotowa! 

Sprawdź, jakie dania z brukwi przygotowali nasi użytkownicy.

1. Frytki z brukwi z parmezanem

 Frytki z brukwi z parmezanem Zobacz przepis

Frytki z brukwi z parmezanem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Kremowa zupa z brukwi

 Kremowa zupa z brukwi Zobacz przepis

Kremowa zupa z brukwi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Surówka z dyni, jabłek i brukwi

 Surówka z dyni, jabłek i brukwi Zobacz przepis

Surówka z dyni, jabłek i brukwi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Placki ziemniaczane z brukwią

 Placki ziemniaczane z brukwią Zobacz przepis

Placki ziemniaczane z brukwią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Curry z brukwią, brukselką i ze smażonym dorszem

 Curry z brukwią, brukselką i ze smażonym dorszem Zobacz przepis

Curry z brukwią, brukselką i ze smażonym dorszem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Sałatka z brukwią

 Sałatka z brukwią Zobacz przepis

Sałatka z brukwią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także: 

Węgierskie leczo po polsku: Jak rozpieścić podniebienie w kilku krokach? »

Zamiast brać tabletki, włącz do diety. Wystarczy dwa razy w tygodniu »

Najzdrowsze śniadanie według neurologów. Mózg będzie ci wdzięczny »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Ciasto z masą sernikową

Proste w przygotowaniu i szybkie ciasto. Połączenie czekoladowego spodu z mas...

Odsłon: 346

15 min
6
Desery Jogurtowiec Borówkowy

Szybkie i orzeźwiające ciasto. Dzieci wprost nie można od niego odgonić.

Odsłon: 220

15 min
12
>60 min
7

Polecane artykuły

Informacje Dlaczego warto jeść rabarbar? Zrób omlet, naleśniki i odchudzający koktajl z rabarbarem

Wiosną i latem warzywa i owoce są teraz najsmaczniejsze, dlatego podczas wizyty na lokalnych targu, ryneczku, czy w sklepie warto wypatrywać sezono...

1
Informacje Zrób niezawodny syrop na kaszel z kuchennej przyprawy. Kiedyś nazywano go penicyliną dla ubogich

Tymianek to przyprawa, która genialnie podkreśla smak mięs, czy pieczonych ziemniaków. Jego właściwości warto wykorzystać nie tylko podczas gotowan...

1
Informacje Zielono mi, czyli szpinak do makaronu. Te dania smakują nawet niejadkom

Szpinak to bardzo zdrowy produkt, który albo się kocha, albo nienawidzi. Nie ulega jednak wątpliwości, że zawiera on mnóstwo cennych substancji. Ja...

4
Informacje Odkryj nowe jogurty pitne od Danio!

Wielka wiadomość dla fanów produktów Danio! Marka, która już zdobyła serca konsumentów dzięki swoim serkom homogenizowanym, teraz wprowadza zupełni...

0