Spis treści:
Lato kojarzy się z rozmaitymi owocami, jednak rzadko kto pamięta o dobrodziejstwach, jakie oferują nam jeżyny. Te soczyste, czarne kulki kryją w sobie moc prozdrowotnych właściwości, jednak dostępne są jedynie przez nieco ponad miesiąc w roku. To właśnie ze względu na to ograniczenie warto czerpać z ich atutów całymi garściami, w szczególności, że pozwalają one na wyczarowanie całego wachlarza pysznych przetworów. Przy ich pomocy przyrządzisz nie tylko sok czy dżem, ale także nadzienie do pierogów, jeżynówkę i sos do mięs. Dlaczego warto jeść jeżyny i jak wykorzystać je w kuchni? Tego wszystkiego, a nawet więcej dowiesz się z dalszej części tego artykułu.
Sprawdź także: „Magiczna” zupa, która topi tłuszcz na brzuchu i udach. Bez cukinii się nie uda
Dlaczego warto jeść jeżyny?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - ponieważ stanowią one istną bombę prozdrowotnych substancji odżywczych. Co ciekawe, aby delektować się ich garścią, nie musisz od razu iść do sklepu - większość osób nawet nie wie, że jeżyny rosną dziko w ich przydomowych ogródkach.
Niektórzy nazywają jeżyny polskimi malinami. Wśród nich można wyróżnić około 700 gatunków roślin - łączy je jedno, a mianowicie pozytywny wpływ ich owoców na ludzki organizm. Dlaczego warto jeść jeżyny? Zawierają one ogrom cennych związków, w tym tych przeciwutleniających. Oprócz kwasów fenolowych są one źródłem flawanoli, tanin i flawonoidów. Dodatkowo znajdziesz w nich witaminy C i E oraz karotenoidy. Ciekawostką dla wielu może być fakt, iż jeżyny mają najwięcej polifenoli spośród wszystkich gatunków owoców jagodowych - ilość ta przewyższa nawet stężenie zawarte w popularnych borówkach.
Starasz się dbać o linię? W takim razie wiedz, że jeżyny są niskokaloryczne i mają niski indeks glikemiczny. W praktyce oznacza to, że zmniejszają one ryzyko skoków cukru we krwi, dzięki czemu mogą być spożywane nawet przez osoby borykające się z cukrzycą. Co jeszcze warto wiedzieć o jeżynach? Na przykład to, że posiadają one witaminę K, która wspomaga procesy krzepliwości krwi i wspiera zdrowie kości. Z tego powodu doskonale wpisują się one w jadłospis stosowany w profilaktyce osteoporozy.
Warto wspomnieć o tym, że wysokie stężenie przeciwutleniaczy w jeżynach zamienia je w naturalną tarczę przeciwko negatywnym konsekwencjom stresu oksydacyjnego. Co więcej, te same substancje działają niczym plaster na układ krążenia, zmniejszając ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych, w tym udaru i zawału serca. Należy także dodać, że ich regularne jedzenie przyczynia się do wzmocnienia odporności i działa antynowotworowo.
Co najlepiej zrobić z jeżyn?
Wiesz już, dlaczego warto jeść jeżyny. Nadeszła zatem pora na podanie kilku ciekawych pomysłów na to, jak wykorzystać te polskie superfood w domowej roboty przetworach. Owoce te są na tyle smaczne i soczyste, że można z powodzeniem delektować się nimi solo. Jednak warto włożyć nieco wysiłku, aby zamienić je w takie pyszności jak koktajle, lody czy desery. Co ciekawe, ich łagodny smak świetnie komponuje się z daniami mięsnymi, dlatego możesz też pokusić się o wykonanie oryginalnego sosu. Co najlepiej zrobić z jeżyn? Poniżej znajdziesz listę prostych i smacznych opcji.
Dżem z jeżyn
Dżem z jeżyn to pozycja, którą możesz wykorzystać nie tylko na kanapkach. Doskonale sprawdzi się on do osłodzenia koktajli, smoothies oraz poke bowls. Aby zrealizować przepis na ten słodki dodatek, zacznij od dokładnego umycia owoców. Umieść je w garnku, dodaj do nich wodę i gotuj na niewielkim ogniu, aż zaczną się rozpadać na mniejsze fragmenty. Następnie przetrzyj je przez sitko i odparuj na małym ogniu. Dżem powinien zgęstnieć po około dwóch godzinach obróbki termicznej. W kolejnym etapie dodaj do niego cukier, a po jego rozpuszczeniu, ponownie zagotuj zawartość garnka. Gotowy przetwór należy przełożyć do wyparzonych słoików i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Podobny przepis znajdziesz poniżej:
Aksamitny dżem z jeżyn z dodatkiem cynamonu
Zobacz przepisDżem z jeżyn / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Kompot z jeżyn
Kompot z jeżyn to słodki napój, który sprawdzi się w upalne dni. Wystarczy, że zmiksujesz świeże owoce z odpowiednią ilością wody, a następnie przeciśniesz taką miksturę przez gazę. Dzięki temu otrzymasz skoncentrowany płyn, który świetnie sprawdzi się nie tylko do rozpuszczania w wodzie w gorące dni, ale także jako słodki dodatek do herbaty. Chcesz przełamać jego smak kwaśnym dodatkiem? W takim razie postaw na sok z cytryny lub limonki.
Przepis na sok z jeżyn znajdziesz poniżej:
Sok z jeżyn
Zobacz przepisSok z jeżyn z przepisu babci Irenki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jeżynówka
Jesteś fanem domowych trunków? A może chciałbyś wykonać nalewkę dla swojego przyjaciela lub krewnego? W takim razie sezon na jeżyny to idealny czas na wykonanie jeżynówki. Do jej zrobienia potrzebujesz świeżych owoców, spirytusu, wódki oraz cukru. Jeśli chodzi o mieszankę przypraw, to świetnie sprawdzi się tutaj połączenie cynamonu i miodu gryczanego, ale nie tylko. Charakter jeżyn fantastycznie podkreślą także inne korzenne pozycje, na przykład kardamon czy anyż.
Przepis na likier z jeżyn znajdziesz tu:
Sos do mięs
Co najlepiej zrobić z jeżyn? Entuzjaści dań mięsnych z pewnością docenią fakt, że owoce te uznawane są za ich fantastyczne uzupełnienie. Jeśli należysz do tej grupy, koniecznie wykonaj sos do mięs właśnie na ich bazie. Do realizacji przepisu na niego potrzebujesz cukier, masło, sól, czerwone wino oraz cynamon. Podsmaż owoce na patelni lub w rondelku. Gdy zaczną się one rozpadać, dolej do nich nieco czerwonego wina oraz dopraw je cynamonem i cukrem. Duś wszystko na małym ogniu przez około kwadrans. Na końcowym etapie dodaj łyżkę masła i szczyptę soli. Tak wykonany sos sprawdzi się w roli dressingu dla pieczonej kaczki czy duszonego schabu ze śliwką.
Pierogi z jeżynami
Uwielbiasz pierogi na słodko? Jeśli tak, spróbuj zrobić wariant z jeżynami. Delikatne owoce, idealne ciasto, kleks ze słodkiej śmietany i dekoracja z listków mięty to pozycja, której nikt się nie oprze. Wystarczy, że wypełnisz je świeżymi jeżynami lub wykonasz z nich mus połączony z serkiem homogenizowanym lub białym serem twarogowym.
Przepis na pierogi z jeżynami znajdziesz poniżej:
Ciasto z jeżynami
Szukasz przepisu na kruche ciasto, które możesz zaserwować podczas niedzielnego obiadu? W takim razie wypróbuj jeżyny pod kruszonką. Jak się za nie zabrać? Przesiej mąkę do miski i dodaj do niej proszek do pieczenia, cukier, jajka, masło oraz sól. Wyrób je na jednolitą masę, którą zawiniesz w folię spożywczą i wstawisz do lodówki na około 30 minut. Podziel ją na trzy części, dwie z nich posłużą ci jako spód do ciasta, natomiast trzecia jako kruszonka. Wyłóż formę ciastem i poukładaj na nim jeżyny. Pozostały kawałek masy zetrzyj na drobnych oczkach tarki, oprószając nim owoce. Piecz całość przez około 40 minut w 180 stopniach. Po ostygnięciu ciasta posyp je obficie cukrem pudrem i gotowe.
Ciasto z jeżynami i kokosową kruszonką
Zobacz przepisCiasto z jeżynami i kokosową kruszonką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: healthline.com, webmd.com, sciencedaily.com, smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Zapakuj ją do pudełka i weź ze sobą na wynos. Oto sałatka wczasowicza »
Szlachecka zupa grzybowa. Tak sycąca, że wystarczy za cały obiad »
Twórca słynnego deseru nie żyje. Nazywany "ojcem tiramisù" »