Najlepsze przepisy na ogórki

Co zrobić z komosy ryżowej?

Komosa ryżowa, nazywana również quinoą, zyskała w ostatnich latach dużą popularność w naszym kraju. Jakie dania można z niej przygotować?

Fot. 123RF/Picsel

Owoce komosy ryżowej są w kuchni traktowane jak ziarno, mimo że technicznie roślina nie należy do zbóż. Ma trzy odmiany: czerwoną, żółtą i białą. Biała jest najpopularniejsza i ma najdelikatniejszy smak. Spotkać się można także z nazwą "quinoa".

Ludzie zaczęli uprawiać komosę już 5 tysięcy lat temu na terenach krajów Ameryki Łacińskiej. W imperium inkaskim w języku keczua nazywano ją „matką zbóż".

Niektóre odmiany są gorzkie w smaku za sprawą saponin, które sprawiają, że roślina jest rzadko zjadana przez ptaki i szkodniki. Aby stała się przyjemna w smaku musi przejść przemiał lub dokładne płukanie. Saponiny w dużych ilościach są szkodliwe dla ludzi.

W jaki sposób komosa ryżowa wpływa na nasze zdrowie?

W krajach Inków i Azteków, quinoa była stosowana do leczenia. Wspomagała gojenie się ran, zmniejszanie opuchlizny, zmniejszała bóle, szczególnie bóle zębów. Była stosowana jako okład na bolące miejsca.

Dzięki zawartości witamin, minerałów i polifenoli, które działają antyoksydacyjnie, komosa korzystnie wpływa na zdrowie, opóźnia procesy starzenia i zwalcza wolne rodniki. Według badań komosa może mieć potencjał przeciwnowotworowy.

Komosa zawiera ogromną ilość składników odżywczych na 100 kcal. Ma w sobie sporo, bo aż 9,3 proc. tłuszczu, głównie nienasyconego, a więc korzystnego dla zdrowia (są to kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6). Tłuszcze to pozwalają na prawidłowe wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (takich jak np. witamina E, zawarta w komosie) i sprawiają, że komosa jest bardzo sycąca.

10-17 proc. komosy (w zależności od odmiany) to białka, co oznacza, że jest ich więcej niż w brązowym ryżu czy kaszy jaglanej. A co więcej: jest to białko składające się ze wszystkich dziewięciu niezbędnych człowiekowi aminokwasów. Komosa to źródło białek pełnowartościowych, co jest dość rzadkie w przypadku roślin.

Reklama

Ogromną zaletą komosy ryżowej jest brak glutenu. Mogą więc ją jeść osoby chore na celiakię. Nie zawiera także cholesterolu i ma niski indeks glikemiczny

Większość zawartości minerałów w komosie wielokrotnie przekracza ilości dostarczane przez ryż czy pszenicę. Szczególnie dotyczy to potasu, wapnia, żelaza i magnezu.

Dzięki zawartości potasu jest dobrym wyborem po ćwiczeniach fizycznych. Zapobiega skurczom łapiącym sportowców w najmniej oczekiwanych momentach. Witaminy z grupy B pozwalają na szybszy powrót do równowagi po forsownych ćwiczeniach. Osoby aktywne na pewno docenią wysoką zawartość białka w komosie.

Jest też świetnym zamiennikiem mąki dla osób odchudzających się, gdyż zawiera mało węglowodanów. Duża zawartość błonnika sprawia, że osoba na diecie szybciej poczuje się najedzona.

Co można zrobić z komosy ryżowej?

W zmielonej postaci stosuje się ją tak, jak zwykłą mąkę. Można z niej wypiekać chleb, ciasta i ciasteczka.

Jeśli mamy owoce komosy, przyrządzamy je podobnie jak ryż, tylko najpierw dokładnie płuczemy, aby pozbyć się goryczki. Komosa dostępna w sklepach powinna być pozbawiona saponin, ale płukanie nie zaszkodzi.

Jak ją ugotować? Na 1 szklankę surowej komosy potrzebujemy 2 i 1/2 szklanki wody i pół łyżeczki soli. Zagotowujemy wszystko bez przykrycia, po czym przykrywamy garnek i gotujemy na wolnym ogniu około 20 minut, albo do momentu, aż komosa wchłonie całą wodę. Zamiast wody można też wykorzystać bulion warzywny lub mięsny.

Po ugotowaniu komosa może służyć np. jako dodatek do zupy lub do sałatki. Doskonale komponuje się z warzywami i na ciepło, w sosach i zupach.

 

1. Sałatka z cukinią i kaszą quinoa

Fot. Wjosna na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


2. Cukinia z farszem chili con carne

Fot. FoodSafari na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


3. Koktajl z dodatkiem komosy ryżowej

Fot. VioletoweKucharzenie na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

4. Sałatka z brokułami i komosą ryżową

Fot. Wjosna na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

5. Sushi z komosą ryżową

Fot. Foodmania na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

6. Komosa ryżowa z fasolowo-cukiniowym leczo

Fot. Oldfork na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

7. Sałatka warzywna z komosą ryżową

Fot.  Lifestylerka-Psychodietetyk  na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

8. Omlet brokułowy z komosą ryżową

Fot. Ellie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

9. Placuszki z cukinii i kaszy

Fot. Jagodzianka17 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Kotlety de volaille

Dzisiaj pyszne kotlety z wyciekającym masłem i rozpływającym serem żółtym. Py...

Odsłon: 78

15 min
7
30 min
3
Ciasta Ciasto budyniowe smerfowe

Budyniowce na petitkach to nasze ulubione ciasta. Trochę takie awaryjne, czyl...

Odsłon: 251

30 min
5

Polecane artykuły

Informacje Chłodnik bułgarski lub litewski, a może hiszpańskie gazpacho. Wyśmienite dania na gorące dni

Żar lejący się z nieba w trakcie letnich miesięcy nie sprzyja apetytowi. Warto w tym czasie stawiać na orzeźwiające potrawy, które pomogą nieco łat...

1
Informacje Zaskakujący miks dwóch polskich klasyków. Co zrobić z porzeczkoagrestu?

Niewiele osób wie o istnieniu tego bogatego w witaminy owocu. Niezależnie od tego, czy będziecie go zajadać na surowo, jako zdrową przekąskę, czy j...

5
Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

8
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9