Spis treści:
- Jakie właściwości ma owsianka?
- Czego nie dodawać do owsianki?
- Jak najlepiej przygotować owsiankę?
- Co dodawać do owsianki, żeby była zdrowa?
Owsianka to jedno z najprostszych do przygotowania śniadań. Jednak, żeby była zdrowa, trzeba się trochę postarać. Jak najlepiej przygotować owsiankę i czego lepiej do niej dodawać, żeby nie pozbawić jej cennych składników odżywczych? Przekonaj się, czy wszystko robisz poprawnie, bo łatwo o błąd.
Sprawdź także: Owsianka przestaje być zdrowa, traci na wartości. Jeden błąd wystarczy, by ją zepsuć
Jakie właściwości ma owsianka?
Owsiankę można jeść nawet codziennie - oczywiście pod warunkiem, że jest odpowiednio przygotowana. Jakie właściwości ma owsianka i dlaczego powinniśmy po nią sięgać?
Płatki owsiane zawierają sporą porcję białka, które dostarcza organizmowi siły. Kryje się w nich też błonnik pokarmowy, który wspomaga pracę układu trawiennego, pomaga utrzymać właściwą florę mikrobakteryjną i niweluje uczucie głodu.
Co więcej, owsianka to cenne źródło potasu, magnezu, żelaza i witamin A, E, K i tych z grupy B, dlatego jej regularne jedzenie usprawnia funkcjonowanie układu krążenia i mózgu oraz wzmacnia odporność. Zawiera także wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które są ważne dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego.
Zobacz: Jak zrobić owsiankę nocną?
Czego nie dodawać do owsianki?
Choć wydaje się, że każda owsianka to zdrowy wybór na śniadanie, to nie do końca prawda. Przestaje być zdrowa i traci na wartości, jeśli użyjesz do niej nieodpowiednich składników. Czego nie dodawać do owsianki, żeby mieć pewność, że nie zaszkodzimy organizmowi?
Przede wszystkim uważaj na dosładzanie takiego śniadania. Nie używaj więc zbyt dużej liczby wysokocukrowych produktów, aby owsianka nie stała się bombą kaloryczną. Zapomnij o cukrze, syropie klonowym i cukrowym. Nie dodawaj też kremu czekoladowego, bananów, jogurtu owocowego czy suszonych owoców. Nie zapewnią sytości na dłużej, więc po chwili będziesz znowu głodny.
Do owsianki nie powinno się też dodawać soli, bo sama ma niską zawartość sodu i będzie zdrowa nawet dla osób z nadciśnieniem. Unikaj też tłustego mleka, które zwiększy kaloryczność przekąski.
Jak najlepiej przygotować owsiankę?
Właściwości owsianki przekonały cię do jej spróbowania? Wiesz już też, czego do niej nie dodawać, aby pozostała zdrową opcją na śniadanie. W takim razie pozostaje tylko jedno pytanie - jak najlepiej przygotować owsiankę?
Rozpocznij od namoczenia płatków już wieczór wcześniej. Dlaczego? Wówczas twój organizm wchłonie wszystkie zawarte w nich składniki odżywcze. O poranku koniecznie połącz płatki z łyżką jogurtu naturalnego, który spowoduje, że lepszą przyswajalność witamin i minerałów. Płatki owsiane zawierają kwas fitynowy, który może ograniczać wchłanianie składników odżywczych, a płukanie i dodanie probiotyku sprawia, że kwas zostaje usunięty z owsianki.
Jak jeszcze najlepiej przygotować owsiankę? Pamiętaj, aby nie gotować jej zbyt długo. Nie trzymaj płatków przez kilkanaście minut na palniku. Tak naprawdę wystarczy, że zalejesz je wrzątkiem, poczekasz kilka minut i przemieszasz - przyjmą formę kleiku, ale wciąż pozostaną lekkostrawne, z pełnią wartościowych składników i z niższym indeksem glikemicznym. Ważne też będą odpowiednie dodatki.
Co dodawać do owsianki, żeby była zdrowa?
Cukier i słodkie produkty to coś, czego lepiej nie używać do takiego śniadania. Co dodawać do owsianki, żeby była zdrowa? Jeśli nie lubisz wytrawnych lub kwaskowatych owsianek, zastosuj pół łyżeczki naturalnego miodu lub zdrowy krem czekoladowy z awokado, który nieco przełamie smak. Wsyp też garść orzechów i nasion, które dodadzą energii i wesprą prawidłowe funkcjonowanie mózgu.
Zapomnij o wysokocukrowych suszonych owocach - zdecydowanie lepiej dodać do owsianki owoce o niskim indeksie glikemicznym. Świetnym wyborem będą więc: jabłka, maliny, brzoskwinie, grejpfruty, wiśnie, truskawki, gruszki, śliwki czy pomarańcze. Możesz także użyć łyżeczki masła orzechowego czy doprawić owsiankę aromatycznymi przyprawami. Kurkuma lub cynamon rewelacyjnie przyspieszą przemianę materii.
2. Owsianka z truskawkami
Zobacz przepisOwsianka z truskawkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Owsianka ze śliwkami
Zobacz przepisOwsianka ze śliwkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Owsianka warzywna
Zobacz przepisZdrowa owsianka warzywna / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Nocna owsianka
Zobacz przepisNocna owsianka z owocami i orzechami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: doz.pl, zywienie.medonet.pl
Zobacz także:
Mizerię rób tylko w ten sposób. Nie będzie wodnista, posmakuje każdemu »
Dodaj do wody dwa składniki. Otrzymasz najlepszy napój na kaca »
Mleko ziemniaczane będzie hitem najbliższych lat? Możesz zrobić je w domu »