Ewa_Gotuje

Czym charakteryzuje się kuchnia marokańska? Dania, którymi zabłyśniesz na każdym przyjęciu

Kuchnia marokańska uznawana jest za jedną z najbarwniejszych kuchni na świecie, a jej różnorodność to zasługa licznych zewnętrznych wpływów. Które dania z tamtych stron zasługują na szczególną uwagę i jakie składniki w nich królują? Sprawdź, co jedzą Marokańczycy.

Co jedzą Marokańczycy? Kuchnia słynie z aromatycznych przypraw | Fot. Canva Pro

Spis treści:

Niemal każdy turysta podróżujący po Maroko zachwyca się nie tylko tamtejszą przyrodą i architekturą, ale również kuchnią. Trudno się temu dziwić - w końcu jest ona niezwykle barwna, co wynika z rozmaitych zewnętrznych wpływów. Można doszukać się w niej m.in. akcentów kuchni francuskiej, arabskiej, hiszpańskiej i żydowskiej. To oznacza, że królują w niej aromatyczne zioła i przyprawy oraz bardzo oryginalne połączenia smakowe. Z czego jeszcze znana jest kuchnia marokańska? Charakterystykę oraz przykładowe potrawy znajdziesz w dalszej części artykułu.

Kuchnia marokańska - charakterystyka, czyli co jedzą Marokańczycy  

Zastanawiasz się, co jedzą Marokańczycy? Ich kulinarny świat jest tak urozmaicony, że trudno jest wymienić wszystkie dominujące w nim składniki. W ich jadłospisach nie brakuje oczywiście mięsa - szczególną popularnością cieszy się baranina, wołowina, jagnięcina oraz kurczak, najczęściej w wersji smażonej lub duszonej. Nie spotkasz tam natomiast dań na bazie wieprzowiny, ponieważ nie jest ona halal, czyli dozwolona przez Koran.  

Kluczowym elementem wielu posiłków jest kuskus, ciecierzyca oraz duża ilość warzyw. Podróżując po tym kraju, zapewne niejednokrotnie natkniesz się na tajine, czyli potrawy przygotowywane w charakterystycznym glinianym naczyniu o tej samej nazwie, które umieszcza się nad rozżarzonym drewnem lub węglem. Poruszając temat kuchni marokańskiej, nie sposób nie wspomnieć również o chlebie, który nie służy jedynie do zaspokojenia głodu, ale również jako narzędzie do spożywania niektórych składników dania - Marokańczycy chwytają nim mięso lub warzywa oraz maczają go w sosach.  

W marokańskim menu nie brakuje pysznych deserów, w których prym wiodą owoce, orzechy, bakalie oraz rozmaite syropy. Jeśli chodzi o konkretne przysmaki, warto skosztować tamtejszych ciasteczek migdałowych lub sezamowych, nadziewanych daktyli, naleśników z miodem oraz specjału o nazwie mahalabia, czyli arabskiego mlecznego puddingu.  

Sprawdź także: Smaki wakacyjnych podróży - co zjeść, jadąc za granicę?

Kuchnia marokańska - przyprawy 

Z jakich dodatków słynie kuchnia marokańska? Przyprawy i zioła, po które najchętniej sięgają Marokańczycy, to imbir, cynamon, szafran, oregano, czosnek oraz kolendra. W wielu przekąskach można wyczuć również aromat kuminu, papryki, kurkumy, goździków, kardamonu, pieprzu oraz mięty. Warto podkreślić, że zapach tych przypraw jest bardzo intensywny - często mocniejszy niż ten, do którego przyzwyczailiśmy się w Europie. 

Potrawy marokańskie - przepisy  

Planujesz wyczarować w swojej kuchni pyszne potrawy marokańskie? Może chcesz odwzorować smaki, które poznałeś podczas wakacji? Przepisy, które znajdziesz poniżej, ułatwią ci to zadanie. Koniecznie zaserwuj wymienione rarytasy na najbliższym przyjęciu - twoi bliscy z pewnością będą zaskoczeni i to w pozytywnym znaczeniu tego słowa.

Harira 

Harira to doskonała opcja dla osób gustujących w pikantnych daniach. Narodowa marokańska zupa jest smaczna, aromatyczna i bardzo sycąca. Przyrządzisz ją z takich składników jak ciecierzyca konserwowa, marchewka, czerwona soczewica, seler naciowy, koncentrat pomidorowy, pomidory w puszce, oliwa z oliwek, natka pietruszki, cynamon, ostra papryka oraz sól i pieprz.

Realizację receptury rozpocznij od rozgrzania oliwy w garnku i podsmażenia selera naciowego oraz posiekanej cebuli. Dodaj koncentrat i pomidory, a następnie całość zagotuj. Dorzuć soczewicę i plasterki marchewki - ponownie wszystko wymieszaj i kontynuuj obróbkę termiczną przez kolejne 25 minut. Pięć minut przed końcem gotowania wsyp ciecierzycę. Przed podaniem zupy dopraw ją ostrą papryką, cynamonem oraz solą i pieprzem. Zwieńcz harirę posiekaną natką pietruszki.

Zupa harira

 Zupa harira Zobacz przepis

Narodowa zupa Marokańczyków / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Tajine 

Co jedzą Marokańczycy, jeśli nie harirę? Na przykład tajine, czyli przysmak przygotowany w glinianym naczyniu. Nadszedł czas, aby przyrządzić go we własnej kuchni! Na szczęście nie potrzebujesz do tego specjalistycznego sprzętu - wystarczy naczynie żaroodporne, które masz w swoim domu. Produkty, w które musisz się zaopatrzyć, to ziemniaki, fasolka szparagowa, marchewka, pomidor, cebula, czerwona papryka, czarne oliwki, oliwa z oliwek, pierś z kurczaka, kumin, chili, kurkuma, słodka papryka, świeża kolendra, cynamon oraz mielony imbir.

Wymieszaj wszystkie zioła i przyprawy z oliwą z oliwek. Do powstałej marynaty wrzuć kawałki kurczaka i wstaw całość do lodówki na kilka godzin. Pokrój warzywa wedle uznania. Na dnie naczynia żaroodpornego rozłóż kawałki cebuli, a na niej kurczaka. Ułóż warstwę z warzyw, polej ją marynatą i wlej pół szklanki wody. Piecz potrawę pod przykryciem w temperaturze 210 stopni przez około 90 minut. Gotowe tajine możesz podać z kaszą kuskus.  

Wegetariański a la tażin

 Wegetariański a la tażin Zobacz przepis

Wegetariański tajine / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Pastilla 

Jesteś fanem nietypowych połączeń smakowych? W takim razie koniecznie skosztuj marokańskiej pastilli, w której przeplatają się słodkie i słone akcenty. Aby ją wyczarować, na swojej zakupowej liście umieść kurczaka, czerwoną i zieloną paprykę, jajka, płatki migdałów, cukier puder, rodzynki, olej rzepakowy, limonkę, cynamon, kumin, pieprz, sól oraz ciasto francuskie.

Ugotuj kurczaka tak, jakbyś przyrządzał rosół, czyli z jarzynami, zielem angielskim i liściem laurowym. Podsmaż na oleju drobno posiekaną cebulę, a następnie dosyp do niej płatki migdałowe, rodzynki, pokrojoną w paski paprykę oraz wyżej wymienione przyprawy. Po podsmażeniu połącz zawartość patelni z kurczakiem.

Ubij w misce białko jajka z cukrem i dorzuć do niego startą skórkę limonki, po czym wymieszaj wszystko z wcześniej przygotowanym farszem. Wysmaruj naczynie ceramiczne masłem, ułóż w nim ciasto francuskie, dodaj farsz i przykryj całość kolejną porcją ciasta. Wstaw danie do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i piecz przez pół godziny. Zanim je zaserwujesz, oprósz je cukrem pudrem i cynamonem. 

Marokańska pastilla

 Marokańska pastilla Zobacz przepis

Marokańska pastilla z kurczakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Hummus z suszonymi pomidorami  

Trudno wyobrazić sobie kuchnię marokańską bez hummusu. A ten z suszonymi pomidorami jest wręcz zachwycający. Jego dodatkowym atutem jest łatwość w przyrządzeniu - specjał ten powstaje z takich produktów jak ciecierzyca konserwowa, nasiona sezamu, czosnek, suszone pomidory w oleju, marynowane oliwki, kumin, sól oraz sok z limonki.

Przełóż do miski ciecierzycę wraz z zalewą, a następnie dodaj do niej czosnek, kumin i sok z limonki - aby jeszcze bardziej podkreślić jej smak, możesz dosypać chili oraz suszone pomidory w formie przyprawy. Zblenduj zawartość naczynia i w razie potrzeby dopraw solą. Jak najlepiej podawać taki hummus? Na przykład jako dodatek do tortilli z kurczakiem i warzywami.

Hummus z suszonymi pomidorami

 Hummus z suszonymi pomidorami Zobacz przepis

Hummus z suszonymi pomidorami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie



Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Nigdy nie łącz z bobem. Wzdęcia i gazy to początek problemów »

Zwalczają wolne rodniki, zapewniają dobrą pracę jelit i mózgu »

Kultowe danie w letniej odsłonie. Prosty przepis na pyszne knedle z truskawkami »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Zielone szparagi w cieście

Szparagi krótko smażone w cieście są chrupkie, soczyste, esencjonalne w smaku

Odsłon: 5936

15 min
14
Przekąski Kanapka Sloppy Joe

Kanapka Sloppy Joe to popularna amerykańska przekąska typu fast food, wciąż n...

Odsłon: 697

60 min
7

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0