Najlepsze przepisy na ogórki

Czym jest zatar?

Zatar to niezwykle wyrazista mieszanka przypraw wywodząca się z kuchni arabskiej, gdzie uważana jest za najprawdziwszy skarb. Pasuje do dań śniadaniowych, przystawek oraz potraw obiadowych.

Fot. 123RF/Picsel

Zatar to tradycyjna bliskowschodnia mieszanka przypraw, w której skład wchodzą tymianek, sumak i prażone nasiona sezamu. W zależności od regionu (lub gustu kucharza), zawierać może także oregano lub kolendrę.

Swój charakterystyczny, lekko kwaskowy smak zawdzięcza sumakowi - przyprawie z suszonych i zmielonych owoców, pochodzących z niepozornego śródziemnomorskiego krzewu.

Przyprawa ta już od setek lat jest bardzo chętnie wykorzystywana w Azji i na Bliskim Wschodzie jako środek na różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne. Naukowcom udało się dowieść, iż w sumaku odnajdziemy potężną dawkę witaminy C oraz silnych przeciwutleniaczy, które spowalniają proces starzenia się komórek organizmu, ułatwiają usuwanie toksyn oraz łagodzą stany zapalne. Dodatkowo, substancje zawarte w sumaku wspierają profilaktykę nowotworów, cukrzycy oraz chorób układu krążenia.

Innym, kluczowym składnikiem zataru jest tymianek, który powinniśmy cenić przede wszystkim ze względu na tymol. Jest to olejek eteryczny o właściwościach antybakteryjnych, przynoszący ulgę w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych oraz przewlekłego i uciążliwego kaszlu. Ponadto, tymianek stanowi źródło flawonoidów, które wspierają oczyszczanie oraz regenerację organizmu.

Reklama

Jak wykorzystać zatar?

Dzięki swojej wyważonej i sprawdzonej kompozycji, zatar idealnie nadaje się do przyprawiania mięs i ryb. Kwaskowy, lekko cierpki smak oznacza, że zatarem można z powodzeniem zastąpić marynaty z dodatkiem soku z cytryny. Gdy zaś chodzi o podstawę bliskowschodniej kuchni, czyli warzywa, trudno znaleźć wśród nich takie, które nie stają się lepsze z dodatkiem zataru. Przyprawa ta odmienia i wzbogaca smak codziennych składników, takich jak pieczona marchew, podsmażane ziemniaki czy surowy kalafior.

Doskonale nadaje się także do dań śniadaniowych - świadczy o tym zwyczaj posypywania zatarem hummusu i twarożku. Od czego więc zacząć? Proponujemy przepis na tradycyjny chlebek naan, który doskonale eksponuje potencjał kulinarny tej mieszanki przypraw i łagodnie wprowadza w nowy świat pełen orientalnych smaków.

Jeśli chcesz samodzielnie przygotować zatar lub włączyć go do swojego menu, skorzystaj ze sprawdzonych przepisów naszych użytkowników. Oto niektóre z ich propozycji.

 

1. Zatar - przepis podstawowy

Fot. Fafiatko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

2. Śledzie po arabsku

Fot. Anette88 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.


3. Zapiekanka ziemniaczana z brukselką

Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

4. Ryba pieczona po libańsku

Fot. Fafiatko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

5. Pełnoziarniste bułeczki buraczkowe

Fot. Healthycreations na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

6. Grillowane ziemniaczki ziołowe

Fot. PatiGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

7. Sałatka z cieciorką, szparagami i pomidorami

Fot. Facetzprzepisem na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Kotlety de volaille

Dzisiaj pyszne kotlety z wyciekającym masłem i rozpływającym serem żółtym. Py...

Odsłon: 277

15 min
8
Ciasta Ciasto budyniowe smerfowe

Budyniowce na petitkach to nasze ulubione ciasta. Trochę takie awaryjne, czyl...

Odsłon: 303

30 min
6
30 min
1

Polecane artykuły

Informacje Chłodnik bułgarski lub litewski, a może hiszpańskie gazpacho. Wyśmienite dania na gorące dni

Żar lejący się z nieba w trakcie letnich miesięcy nie sprzyja apetytowi. Warto w tym czasie stawiać na orzeźwiające potrawy, które pomogą nieco łat...

1
Informacje Zaskakujący miks dwóch polskich klasyków. Co zrobić z porzeczkoagrestu?

Niewiele osób wie o istnieniu tego bogatego w witaminy owocu. Niezależnie od tego, czy będziecie go zajadać na surowo, jako zdrową przekąskę, czy j...

10
Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

8
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9