Spis treści:
Czy jajka pomogą w zgubieniu zbędnej oponki? Tak, okazuje się, że mogą one działać korzystnie na wygląd ciała. Aby nasza dieta była zbilansowana i pożywna, musi zawierać w sobie odpowiednią ilość białka. Jedno średniej wielkości jajko zawiera w sobie aż sześć gramów pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka, które jest budulcem naszego organizmu. Dzięki tej substancji możemy uniknąć wielu poważnych chorób oraz zyskać energię na cały dzień.
Sprawdź także: Detoks i bomba witaminowa w jednym. Pij je jesienią!
Czy jajka na diecie to dobry pomysł?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: jak najbardziej! Nie dość, że są one niezwykle cenne pod względem odżywczym, to jeszcze zawierają niewiele kalorii i bardzo mało tłuszczów nasyconych. Wartość energetyczna średniej wielkości jajka to zaledwie 70 kcal, co oznacza, że możesz zjeść na śniadanie jajecznicę z kilku sztuk i nie zadręczać się wyrzutami sumienia.
Według opinii wielu dietetyków jajka wręcz sprzyjają odchudzaniu. Fakt ten nie powinien nikogo dziwić - dzięki zawartości tłuszczu i pełnowartościowego białka są one bardzo sycące, a do tego zaspokajają głód na kilka godzin. Ich dodatkową zaletą jest ogromna uniwersalność - jajka stanowią bazę różnorodnych potraw, dzięki czemu możesz bez problemu urozmaicić swój codzienny jadłospis.
Jakie dania na bazie jaj najlepiej sprawdzą się na diecie odchudzającej? Wybór jest naprawdę duży! Możesz dodawać je do pełnoziarnistych naleśników, dowolnych sałatek, past na kanapki, a nawet zdrowych deserów. Równie dobrze można podawać je jako samodzielną przekąskę, np. w towarzystwie warzyw lub razowego pieczywa.
Tak jak już wspominaliśmy wcześniej, jajka zawierają za to bardzo dużo substancji odżywczych, których nasz organizm bardzo potrzebuje w czasie diety. Dzięki nim dłużej czujemy się najedzeni i nie mamy ochoty sięgać po przekąski między posiłkami. Badania potwierdziły, że zjadanie jajek na śniadanie może przyczynić się do znaczącej utraty tkanki tłuszczowej.
Zobacz: Faszerowane awokado zapiekane z jajkiem
Jajka wcale nie wpływają negatywnie na poziom cholesterolu
Faktem jest, że jajka zawierają sporo cholesterolu, bo aż 200 mg. Jednak nie powinniśmy się tym bardzo przejmować. Cholesterol zawarty w jajkach nie ma dużego wpływu na jego ogólny poziom w naszym organizmie.
Badania wskazują, że u większości osób nawet zjadanie kilku jajek tygodniowo nie wpływa negatywnie na poziom cholesterolu we krwi, ani nie zwiększa ryzyka wystąpienia zawału serca. Co więcej, naukowcy udowodnili, że jedząc jaja, możemy wspomóc i uregulować pracę wątroby oraz podnieść poziom dobrego cholesterolu (HDL), chroniącego nas m.in. przed chorobami serca i udarem mózgu.
Jakie jajka są niezdrowe?
Zanim pójdziesz na zakupy lub weźmiesz się za przyrządzanie jajecznej potrawy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie jajka są niezdrowe. Oczywiście należy wystrzegać się produktów nieświeżych i uszkodzonych, ale równie istotne są dodatki, z którymi je serwujesz.
Na co dzień powinieneś unikać jajek przyrządzanych na dużej ilości tłuszczu oraz takich, w których dominuje smażony boczek. Niezbyt dobrym pomysłem jest także spożywanie jaj zatopionych w majonezie lub podawanych w towarzystwie frytek i parówek.
Niektóre połączenia składników sprawiają, że jajka stają się bardziej ciężkostrawne, a wchłanianie substancji odżywczych utrudnione. Niektórzy twierdzą, że jajek nie powinno spożywać się razem z ryżem, ziemniakami, rybami i tłustymi serami. Niewskazane są także niektóre owoce, zwłaszcza winogrona, jabłka, gruszki i śliwki.
Kupując jajka, warto w pierwszej kolejności sprawdzić widniejącą na nich pieczątkę. Najlepszym wyborem są jajka z cyferką zero, czyli ekologiczne, oraz jeden, pochodzące od kur z wolnego wybiegu. Staraj się unikać egzemplarzy oznaczonych dwójką (jaja ściółkowe) oraz trójką - te ostatnie pochodzą z chowu klatkowego, co oznacza, że kury trzymane są w ciasnych klatkach i pozbawione dostępu do naturalnego światła.
Jajka to wskazany produkt na diecie. Są cennym źródłem wielu składników odżywczych, a przede wszystkim białka. Wypróbuj przepisy użytkowników na niskokaloryczne przepisy z jajkami w roli głównej:
2. Pieczone kotlety z jajek
Zobacz przepisPieczone kotlety jajeczne / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Jajko po benedyktyńsku
Zobacz przepisJajko po benedyktyńsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Sałatka z jajkiem na miękko
Zobacz przepisSałatka z jajkiem na miękko / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Jajko zapiekane w awokado
Zobacz przepisJajko zapiekane w awokado / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Pij szklankę tego soku na czczo. Oczyści jelita i przyniesie ulgę »
Te triki musi znać każdy szef kuchni. Jak obrać paprykę ze skóry? »
Tym grożą nieleczone infekcje. Powikłania dotyczą serca, płuc, uszu lub zatok »