Spis treści:
- Knedle - przepis bez ziemniaków
- Knedle ze śliwkami w sam raz na lato
- Knedle z truskawkami
- Knedle z mięsem, czyli coś wytrawnego
Knedle to danie, które można zajadać zarówno na słodko, jak i wytrawnie. Niezależnie od tego, czy wolicie knedle ze śliwkami, czy też z mięsem, dzisiaj dowiecie się, jak zrobić je w swojej kuchni. Idealne knedle nie są wcale tak trudne do ugotowania, choć potrzeba do tego wprawy.
Sprawdź także: Dzięki temu patentowi unikniesz zakalca w cieście ze śliwkami. Warto go znać
Ciasto na knedle - jak je przygotować?
Idealne knedle muszą być zrobione z idealnego ciasta. A do niego potrzeba tylko kilku składników. Prawdopodobnie macie je nawet w swoim domu, dlatego od razu możecie zabrać się za przygotowanie tego dania. Jak zrobić ciasto na knedle? Najpierw ugotujcie w osolonej wodzie kilogram obranych i pokrojonych w kostkę ziemniaków. Gdy będą już miękkie, wylejcie wodę i poczekajcie, aż ziemniaki ostygną. Wtedy możecie rozgnieść je praską - dokładnie tak, jakbyście chcieli zrobić kopytka. Następnie na stolnicę przesiejcie mąkę pszenną. Do takiej ilości ziemniaków wystarczą dwie szklanki. Na mące ułóżcie rozgniecione ziemniaki i zacznijcie urabiać. Dodajcie także cztery łyżki mąki ziemniaczanej. Zróbcie dziurę w cieście i wbijcie do niego dwa jajka. Dokładnie ugniatajcie je do czasu, aż jego konsystencja będzie jednolita i elastyczna. Tak przygotowane ciasto na knedle można użyć podczas gotowania tego dania w swojej ulubionej wersji.
Knedle - przepis bez ziemniaków
Nie każdy lub ten dość specyficzny smak, który posiadają knedle na bazie ziemniaków. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ciasto przygotować bez tego dodatku. Oczywiście jest to pewnego rodzaju wariacja na temat knedli, jednak kuchnia jest od tego, by w niej eksperymentować. Jak przygotować takie knedle? Przepis jest bardzo prosty. Potrzebujecie pół litra mleka, półtorej szklanki mąki pszennej i pół szklanki mąki ziemniaczanej, a także trzech jajek i łyżki masła. Wlejcie mleko do garnka i rozpuśćcie w nim masło. Gdy zacznie się gotować, powoli wsypujcie mąkę i mieszajcie tak długo, aż składniki się połączą. Macie już ciasto parzone, podobne do tego, które wykorzystuje się do robienia ptysi. Teraz ostudźcie je, a następnie dodajcie jajka i mąkę ziemniaczaną. Urabiajcie tak długo, aż będzie elastyczne. To wszystko - macie już pyszne ciasto na knedle bez ziemniaków.
Knedle ze śliwkami w sam raz na lato
Letnie dania to między innymi młode ziemniaczki z jajkiem sadzonym i mizerią, chłodnik i oczywiście knedle ze śliwkami. Jeśli nie jedliście ich jeszcze w tym roku, koniecznie naprawcie ten błąd. Wiecie już, jak przygotować ciasto na knedle. Teraz czas zrobić z niego konkretne danie.
Potrzebujecie do tego około 400 gramów śliwek - czystych, całych i bez śladów zepsucia. To ważne, by uniknąć ewentualnych robaczywych. Przygotowane ciasto zrolujcie w dość duży wałek, a następnie odkrójcie kawałki dwucentymetrowe. Każdy z nich spłaszczcie w dłoniach, by móc swobodnie położyć na cieście śliwkę. Następnie oblepcie ją całą ciastem i lekko kulajcie je w dłoniach, aż będzie gładkie. Powtórzcie tę czynność ze wszystkimi śliwkami. Uwaga - jeśli ciasto jest klejące, może to oznaczać, że potrzebuje jeszcze odrobiny mąki. Możecie dodać ją do całości lub posypać odrobiną mąki każdy z małych placuszków. Knedle powinny gotować się w osolonej wodzie przez około trzy minuty od wypłynięcia. Najlepszym sposobem na podanie knedli ze śliwkami jest oczywiście bita śmietana, jednak możecie także przygotować pyszny sos na bazie jogurtu i cynamonu. Wystarczy mały jogurt wymieszać z sokiem z połówki cytryny oraz łyżką cynamonu i odrobiną cukru.
Knedle z truskawkami
Kolejnym przepisem na słodko są knedle z truskawkami, które koniecznie musicie zrobić, póki mamy sezon na te pyszne owoce. Przygotujecie je w dokładnie taki sam sposób jak knedle ze śliwkami. Pamiętajcie jednak o kilku kwestiach. Wybierajcie te owoce, które są jędrne, soczyste i twarde. Dzięki temu nie rozpadną się podczas obróbki termicznej. Truskawki są mniejsze od śliwek, dlatego możecie kroić ciasto na mniejsze kawałki i robić mniejsze knedle lub też liczyć się z tym, że w przypadku tego obiadu to ciasto, a nie owoc, będą dominujące. Knedle z truskawkami doskonale smakują w towarzystwie sosów owocowych, na przykład na bazie malin czy też jagód.
Knedle z mięsem, czyli coś wytrawnego
Knedle z mięsem to przysmak dla tych, którzy nie wyobrażają sobie łączenia ziemniaków z owocami (co jesteśmy w stanie zrozumieć) i wolą, by w ich obiedzie znajdowało się chociaż trochę mięsa. Wbrew pozorom ciasto na ten typ knedli przygotowuje się dokładnie w taki sam sposób. Wszystko dlatego, że ono samo w sobie nie jest ani słodkie, ani słone. To środek nadaje mu mocy i smaku. Knedle z mięsem najczęściej przygotowuje się z tym mielonym. Jeśli chcecie, by były pyszne i soczyste, koniecznie zdecydujcie się na samodzielne zmielenie wybranego mięsa, na przykład karkówki bądź łopatki lub też mięsa drobiowego. Mięso musi zostać przyprawione solą i pieprzem, jednak możecie dodać do niego także ulubione przyprawy, takie jak papryka, zioła prowansalskie bazylia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać mięso wegańskie, które również smakuje świetnie i doskonale sprawdzi się w takim daniu. Usmażcie je dobrze na patelni beztłuszczowej i pozbądźcie się nadmiaru wody, by knedle się nie rozpadły. Następnie przygotujcie kawałki ciasta, rozpłaszczcie je w dłoni i nałóżcie łyżką niewielką ilość mięsa. Zamknijcie ciasto i kulajcie je przez chwilę w dłoniach, by dobrze przykryć mięso. Teraz wystarczy tylko ugotować knedle i podawać je z ulubionym sosem.
Knedle czeskie - niby sąsiad, a gotuje inaczej
Knedle czeskie niewiele mają wspólnego z naszymi knedlami. Przede wszystkim ciasto na knedliki przygotowuje się zupełnie inaczej - nie znajdziecie w nim ziemniaków. Bazuje ono na mące pszennej oraz drożdżach. Jak zrobić ten czeski przysmak? Przyda wam się do tego pół kilograma mąki, trzysta mililitrów mleka, dwadzieścia gramów drożdży oraz łyżeczka soli. Niektórzy do ciasta dodają także jajka, jednak nie są one konieczne.
Rozgrzane mleko musicie połączyć z drożdżami oraz odrobiną cukru. Zostawcie je na dziesięć minut, by drożdże zaczęły pracować. W tym czasie możecie przesiać mąkę do miski i dodać do niej jajka (jeśli ich używacie) oraz szczyptę soli. Następnie wlejcie gotowy już rozczyn i ugniatajcie ciasto do czasu, aż będzie elastyczne i zacznie odchodzić od ręki. Zostawcie je pod przykryciem na minimum trzydzieści minut. Podzielcie ciasto na cztery części (bądź więcej, jeśli chcecie, by knedle czeskie były mniejsze). Knedle możecie gotować na dwa sposoby - w osolonej wodzie przez około 10 minut lub też na parze. Tak przygotowane knedle należy pokroić na dwucentymetrowe paski. Najlepiej podawać je z sosem na bazie grzybów. Smakują naprawdę obłędnie.
Teraz wiecie już, jak zrobić knedle w kilku wersjach. Wybierzcie tę, która najbardziej przypadła wam do gustu i zacznijcie gotować!
Zainspirujcie się przepisami na pyszne knedle:
2. Knedle ze śliwkami siostry Anastazji
Zobacz przepisKnedle siostry Anastazji/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Knedle z truskawkami
Zobacz przepisKnedle z truskawkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Od znajomej, która mieszka we Francji, mam przepis na naleśniki. Wychodzą boskie >>
Domowe sposoby na obniżenie cukru we krwi. Powinien być w domu każdego cukrzyka >>
Ten przepis na powidła z dyni ma 111 lat. Zaskakujący dodatek nadaje im wybitnego smaku >>