Fot. 123RF/Picsel
Zajrzyjmy do słownika języka włoskiego. Zucca - to dynia, a zucchini to... Etymologia wskazuje dobry trop. Cukinia to warzywo z rodziny dyniowatych, a Włosi ochrzcili je wdzięcznym mianem małej dyni. A co to jest kabaczek? Kabaczek to nic innego, jak cukinia dojrzała, dorosła, w pełni wyrośnięta.
Na polskim rynku dostaniemy cukinie średnie, duże oraz kabaczki. Znajdziemy cukinie ciemnozielone, jasnozielone, czasem nakrapiane, a czasem żółte. Cały czas mamy do czynienia z tym samym warzywem. Im mniejsza cukinia, tym lepsza, im bardziej wyrośnięta tym mniej sprężysta i bardziej gumowata. Z dużych cukinii musimy koniecznie zdjąć skórę i, najlepiej, wydrążyć gniazda nasienne. Z mniejszych - niekoniecznie.
We Włoszech, czyli w kraju, gdzie o cukinii wiedzą wszystko, znajdziemy także cukinie w wersji mini, o grubości, mniej więcej, palca. Te jada się na surowo, w całości, jako przekąskę, bądź w plasterkach, dodając do sałatek. Jeśli mamy własny ogródek - to koniecznie spróbujmy małych cukinii, jeśli nie - pozostaje nam dogadać się z zaprzyjaźnionym rolnikiem.
Smakowite kwiaty z cukinii
Kwiatostany cukinii również są jadalne i właśnie we Włoszech cieszą się ogromną popularnością. To dość spore kwiaty, o delikatnym, ale doskonałym smaku, które podaje się po obsmażeniu w cieście naleśnikowym - sposób najpopularniejszy, nafaszerowaniu - równie popularna metoda lub po szybkim obsmażeniu na samym maśle - metoda szybka i najprostsza.
Kwiaty mogą posłużyć za efektowną przekąskę - podane z sosem łagodnym, ostrym lub polane miodem, lub pomieścić w sobie dowolne nadzienie. Standardowym sposobem jest wypełnienie ich serkiem ricotta z ziołami, fetą, a także serem kozim, choć można także sięgnąć po nadzienie mięsne, serowo-warzywne - w zasadzie dowolne. Pamiętajmy tylko, że kwiaty cukinii wymagają krótkiej obróbki termicznej.
Co można zrobić z cukinii?
Owoce cukinii znajdują szerokie zastosowanie w kuchni. Ze względu na swój kształt chętnie je faszerujemy i zapiekamy, równie chętnie układamy na grillu. Dodajemy do leczo, bowiem świetnie smakują z papryką. Obsmażamy w panierce i podajemy jako wege-kotlety, a także przerabiamy na placki a la ziemniaczane. Robimy zupy, często typu krem. Cukinie doskonale nadają się także do marynowania.
Nie każdy wie, że z cukinii można zrobić frytki - wystarczy wydrążyć gniazda nasienne i pokroić miąższ w słupki, a następnie usmażyć w głębokim oleju. Z cukinii można zrobić także chipsy - kroimy warzywo w bardzo cienkie, wręcz przezroczyste plasterki i wysmażamy na chrupko, podajemy z octem balsamicznym jako efektowną i wykwintną zakąskę.
Spaghetti z cukinią? Proste, wystarczy zetrzeć warzywo na tarce o grubych oczkach, poddusić na oliwie z oliwek, doprawić solą, pieprzem i czosnkiem, a przed podaniem, ewentualnie, zaprawić śmietaną i posypać parmezanem. Z cukinii można zrobić także makaron. W tym celu wydrążamy gniazda nasienne, a miąższ kroimy w cienkie długie nitki, specjalną obieraczką „julienne" lub specjalną maszynką do tego przeznaczoną. Nitki cukinii smażymy do miękkości - 5-7 minut - na oliwie z oliwek, delikatnie mieszając. Doprawiamy solą i sokiem z cytryny, a podajemy z sosem pomidorowym.
Jeśli smakiem cukinii chcesz cieszyć się przez cały rok, przygotuj z niej wyjątkowo smaczne przetwory. Jak? Skorzystaj z porad naszych użytkowników, którzy podzielili się z nami wieloma, sprawdzonymi przepisami.
1. Cukinia marynowana z cebulą
Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Kardamonovy na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Ppluss na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Kate85 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. DomowaPiwniczka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Sereberko80 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
7. Pomarańczowy dżem z cukinii
Fot. Amidalla na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Tradycyjna_Kuchnia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.