Fot. 123RF/Picsel
Z tego artykułu dowiesz się:
- Na czym polega dieta ryżowa?
- O co chodzi w diecie jogurtowej?
- Na czym polega dieta 1000 kalorii?
- Jak wygląda dieta odchudzająca?
Chcesz zrzucić zbędne kilogramy? Marzysz o szczupłej i zdrowej sylwetce? Wciąż jednak nie możesz sobie poradzić z nadwagą? Spokojnie, to problem naprawdę wielu osób. Mnóstwo ludzi osiągnęło w końcu swój cel - cieszą się dziś szczupłym ciałem i raczej nie grozi im powrót do starej wagi. Sprawdź poniżej, jakie dobre diety pomogą ci schudnąć, a jakich lepiej unikać.
Na czym polega dieta SIRT?
Dieta SIRT cieszy się dzisiaj ogromnym zainteresowaniem. A wszystko to dzięki piosenkarce Adele, która schudła na niej... blisko 50 kilogramów. To metoda żywienia, opracowana przez dwóch naukowców z Uniwersytetu Surrey w Anglii - Aidana Gagginsa i Glena Mattena. W SIRT podstawą jest przyjmowanie małej ilości kalorii oraz spożywanie zielonych koktajli bogatych w aktywatory sirtuin.
Jest to dieta niskotłuszczowa i składa się z dwóch faz (każda z nich zaś z dwóch etapów). W I fazie I etapu (trwa około trzech dni) należy spożywać maksymalnie 1000 kalorii (trzy koktajle sirtuinowe oraz jeden posiłek sirtuinowy). W II etapie I fazy (trwa od czterech do siedmiu dni) kaloryczność zwiększa się do 1500 (dwa koktajle i dwa posiłki).
W II fazie I etapu (w niektórych źródłach podawany jest jako III etap całej diety), która trwa od ośmiu do czternastu dni, nie ma już konkretnych restrykcji kalorycznych. Spożywa się trzy główne posiłki, jedną lub dwie przekąski oraz jeden koktajl. Kolejny, ostatni, etap zaczyna się od 15 dnia. Nie ma tu konkretnych restrykcji kalorycznych oraz ścisłych zaleceń - ważne, by jeść produkty sirtuinowe oraz pić zielone koktajle.
Dietę tę ogólnie określa się jako mało restrykcyjną. Wielu dietetyków przychyla się do tej metody żywienia, sugerując jednak, by od razu wejść w II etap fazy I (1500 kalorii). 1000 kalorii to zbyt małe zapotrzebowanie dla organizmu dorosłego człowieka.
Według informacji osób, które stosowały metodę SIRT - w pierwszym tygodniu można schudnąć nawet trzy kilogramy.
Dieta ryżowa - o co chodzi?
Dieta ryżowa to kolejna czasowa metoda żywienia, która ma pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów, ale też oczyszczeniu organizmu. Polega na jedzeniu przede wszystkim ryżu, warzyw oraz piciu soków owocowych. Powinna być stosowana maksymalnie przez cztery tygodnie.
Dieta ryżowa, jak sama nazwa wskazuje, opiera się głównie na jedzeniu ryżu - nie jest to więc metoda zróżnicowana. Ryż pomaga zmniejszyć uczucie głodu. W wersji mniej restrykcyjnej diety dopuszcza się jedzenie chudego mięsa, ryb oraz orzechów. W niektórych opcjach można znaleźć także informacje o jogurtach i kefirach. W każdej z wersji, mniej lub bardziej "surowej", zaleca się picie dużych ilości płynów - głównie wody mineralnej, ale też zielonej, czerwonej i ziołowej herbaty. Nie wolno pić kawy, czarnej herbaty oraz słodzonych napojów.
Dieta ryżowa jest dość restrykcyjna i monotonna. Tym samym może, nawet przy krótkim czasie stosowania, doprowadzić do niedoborów pokarmowych. Dlatego nie jest polecana przez dietetyków.
Sprawdź także: Dietetyczne przepisy, które cię zachwycą!
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Dieta jogurtowa - tak czy nie?
Kolejna dieta, która powinna być stosowana maksymalnie przez dwa tygodnie. Tym razem podstawą są jogurty z żywymi kulturami bakterii (owocowe oraz naturalne) w wersji odtłuszczonej oraz te o normalnej zawartości tłuszczu (mimo to nadal jest to dieta niskotłuszczowa). Można spożywać także kefiry. Maślanki nie są polecane, ze względu na dużą zawartość tłuszczu oraz węglowodanów.
Sekretem diety jogurtowej mają być właśnie wysokiej jakości produkty mleczne, bogate w bakterie probiotyczne posiadające mnóstwo właściwości zdrowotnych. Te wspomagają pracę układu pokarmowego oraz wzmacniają odporność. Wybierając produkty mleczne do spożycia, należy zwracać uwagę na ich świeżość i datę przydatności. Ta ostatnia im krótsza, tym najprawdopodobniej w jogurcie czy kefirze znajduje się mało bakterii probiotycznych. Wieczko w opakowaniu nie może być też wypukłe.
Dieta jogurtowa dopuszcza jedzenie jogurtów owocowych, ale nie są one specjalnie polecane. A wszystko dlatego, że produkty dostępne w popularnych sklepach nie mają w sobie dodatku owoców, a sztucznych barwników. Lepiej jeść owoce w naturalnej formie - również na diecie jogurtowej. Dopuszczone są też warzywa, płatki owsiane, chude mięso, pieczywo pełnoziarniste oraz musli. Konieczne jest też wypijanie sporych ilości wody mineralnej.
Czy dieta jogurtowa ma sens? Tak i nie. Nie jest to monotonna metoda żywienia - zawiera węglowodany, tłuszcze i białko oraz opiera się na jedzeniu produktów zdrowych. Można więc śmiało wziąć ją pod uwagę na drodze do utraty zbędnych kilogramów.
Zobacz: Koktajl jogurtowy z bananem i kakao
Dieta 1000 kalorii - efekty
Z pewnością dobrze jest ci też znana dieta 1000 kalorii. Efekty stosowania takiego programu żywieniowego mogą być naprawdę spektakularne - można zrzucić nawet dwa, trzy kilogramy na tydzień. Od dawna jednak podkreśla się szkodliwość tego typu metody żywieniowej. Zapotrzebowanie dorosłego człowieka wynosi znacznie więcej niż 1000 kalorii - również na etapie zrzucania zbędnych kilogramów.
Zbyt mało kalorii na dobę może skończyć się niedoborami pokarmowymi, a to już dobra droga do anemii i innych chorób oraz przede wszystkim... efektu jo-jo. Zbyt mało jedzenia na co dzień powoduje, że po skończonej diecie apetyt rośnie. Tak bardzo, że trudno na nim zapanować. W efekcie utracone wcześniej kilogramy wracają i to często ze zdwojoną siłą.
Dobre diety - czyli jakie?
Skutecznie diety odchudzające (i przede wszystkim te zdrowe) polegają przede wszystkim na dostarczeniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W przeciwnym razie dojdzie do niedoborów, a co za tym idzie - utraty zdrowia, dobrego samopoczucia i po czasie powrotu zrzuconych kilogramów.
Węglowodany, czyli podstawowe źródło energii, powinny stanowić około 50-60% diety. Dobrym ich źródłem są owoce, warzywa czy produkty pełnoziarniste. Kolejny składnik diety - tłuszcz - to około 25% zapotrzebowania. Ważne jednak, by wybierać ten dobrej jakości - oliwę z oliwek, masło, oleje tłoczone na zimno itd. Oczywiście źródłem tłuszczu są też ryby i mięso. Na diecie, czy to standardowej, czy odchudzającej, trzeba pamiętać też o białku - najlepiej 0,9 grama na kilogram masy ciała.
Diety na schudnięcie, te efektywne i zdrowe, opierają się na deficycie kalorycznym. Każdy powinien obliczyć sobie swoją całkowitą przemianę materii (CPM). W internecie dostępna jest masa darmowych i prostych w obsłudze kalkulatorów. Powiedzmy, że wyliczyłeś sobie tego zapotrzebowania (przy twoim wzroście, wadze, trybie życia) 2300 kalorii. Odejmij teraz ok. 200-300 kalorii i... działaj. Wystarczy tak niewielki deficyt, by kalorie zaczęły spadać. Możesz jeść to, co lubisz - najważniejsze, by utrzymać mniejszą kaloryczność. Oczywiście warto jeść w pełni wartościowe posiłki. Skuteczne diety to takie, które nie kosztują wiele wyrzeczeń - wtedy szanse na sukces są ogromne!
Sprawdź także: Świetny przepis na sycące, dietetyczne śniadanie - sałatka białkowo-tłuszczowa
Diety odchudzające - jadłospis
Już wiesz, jakie są zdrowe diety odchudzające. Jadłospis to ich podstawa. W tej kwestii możesz poszukać profesjonalnej pomocy. Dietetycy (często świadczący usługi online) pomogą ci ułożyć odpowiedni plan żywieniowy, uwzględniający twoje ulubione produkty. Pomyśl - jesz to, co kochasz i chudniesz. Brzmi wspaniale, prawda? I jest to jak najbardziej możliwe do osiągnięcia. Grunt to robić to z głową. Powodzenia!
Zainspiruj się przepisami na dietetyczne dania obiadowe:
1. Dietetyczne burgery z kurczaka z pieczarkami
Fot. Anetiss na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Niskokaloryczna zupa krem z brokułów i szpinaku
Fot. Anetiss na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Wiola1100 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Dietetyczne placuszki na kefirze
Fot. ciacho50 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Dietetyczne chili con carne z indykiem
Fot. GREGORHSPEED na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Żywiczne kadzidło, które warto mieć w domu. Sprawdź, na co pomaga »