Marakuja to istna skarbnica prozdrowotnych właściwości. Kto powinien pić sok z marakui?

Marakuja to egzotyczny owoc, który coraz częściej gości na polskich stołach. Nic w tym dziwnego, ponieważ zawiera on całe mnóstwo prozdrowotnych właściwości. Dlaczego warto pić sok z marakui i jak przygotować go samodzielnie w zaciszu własnej kuchni?

Dlaczego warto jeść marakuję? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Marakuja to okrągły owoc, który swoim wyglądem przypomina nieco śliwkę. W zależności od jej odmiany może ona mieć fioletową, pomarańczowo-czerwoną lub brązowawą skórkę. W jej wnętrzu kryje się natomiast lekko kwaśny miąższ, który posiada liczne prozdrowotne właściwości. Kto powinien pić sok z marakui? I jak przyrządzić go w zaciszu własnej kuchni? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej. 

Sprawdź także: Wielka moc w maleńkich owocach. Na co pomaga borówka czernica i jak ją stosować w kuchni?

Marakuja – wartości odżywcze i właściwości 

Dlaczego w twoim menu powinna znaleźć się marakuja? Wartości odżywcze i właściwości tego owocu mówią same za siebie. W 100 g tego surowca znajduje się zaledwie 17,5 kcal, dzięki czemu idealnie wpisze się on w dietę o obniżonej kaloryczności.  

Wśród największych zalet marakui wymienia się wysoką zawartość kwasu askorbinowego, który wspiera układ immunologiczny w okresie obniżonej odporności. Warto także wspomnieć, że jest ona bardzo dobrym źródłem potasu regulującego poziom pH komórek i przewodzenie impulsów nerwowych, a także poprawiającego ogólne funkcjonowanie układu nerwowego.  

Dzięki obecności szerokiego spektrum substancji aktywnych marakuja stanowi naturalne remedium niwelujące negatywne skutki stresu oksydacyjnego. Do najważniejszych z nich zalicza się polifenole, antocyjany, flawonoidy i karotenoidy. Na szczególną uwagę zasługuje związek zwany piceatannolem wykazujący silne właściwości przeciwzapalne. 

Marakuja to owoc bezpieczny dla diabetyków. Stabilizuje ona gospodarkę węglowodanową, a w połączeniu ze źródłem białka i tłuszczu może być z powodzeniem wykorzystywana jako alternatywa dla słodyczy. Jej niewątpliwym atutem jest także brak przeciwwskazań do spożycia. Oznacza to, że znajdzie się dla niej miejsce w każdej diecie – i to niezależnie od jej założeń. 

Spożywając marakuję, dostarczysz sobie sowitej ilości błonnika, który stanowi istotny pokarm dla twoich bakterii jelitowych. Dodawaj ją do potraw, jeśli chcesz usprawnić swój pasaż jelitowy i pozbyć się szeregu dolegliwości, w tym zaparć i wzdęć. Należy również podkreślić, że stanowi ona doskonałe uzupełnienie diety osób narażonych na wysokie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz tych dotykających układu pokarmowego i metabolicznego. 

Kto powinien pić sok z marakui? 

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Jako że nie ma większych przeciwwskazań do spożywania tego owocu, warto, aby każdy znalazł dla niego miejsce w swoim menu. Jest on w szczególności polecany tym, którzy chcą kompleksowo zadbać o swoje zdrowie. Ze względu na wysoką zawartość związków bioaktywnych marakuja i jej przetwory sprawdzą się jako część jadłospisu zmniejszającego ryzyko chorób na tle zapalnym. Jest ona także polecana osobom borykającym się z problemami natury trawiennej. 

Dlaczego warto pić sok z marakui? 

Jeśli nie wiesz, dlaczego warto pić sok z marakui, zapoznaj się z jej leczniczymi właściwościami. Ma ona pozytywny wpływ na większość układów w ludzkim organizmie, stabilizuje glikemię i poprawia perystaltykę jelit. Ponadto zawarty w niej piceatannol zmniejsza stan zapalny, redukując ryzyko rozwoju wielu schorzeń cywilizacyjnych, w tym nowotworowych, neurodegeneracyjnych oraz sercowo-naczyniowych. 

Sok z marakui jest rekomendowany dla osób zmagających się na co dzień ze stanami zapalnymi skóry i uporczywymi wykwitami. Dane naukowe pokazują, że ekstrakt z tego owocu spowalnia fotostarzenie skóry, niwelując powstawanie głębokich zmarszczek, szorstkość skóry i plamy pigmentacyjne. Co więcej, poprawia on nawilżenie i elastyczność naskórka, dzięki czemu zapewnia młodzieńczy wygląd i świeżość.  

Walczysz z nadprogramowymi kilogramami? Okazuje się, że marakuja działa dwutorowo. Po pierwsze stabilizuje glikemię poposiłkową, sprzyjając utracie centymetrów w talii, a po drugie – przyspiesza spalanie tłuszczu. Naukowcy dowiedli, że przyjmowanie 10 mg piceatannolu dziennie zwiększa średnią ilość spalania tłuszczu w spoczynku o prawie 40%. 

Jak samodzielnie przygotować sok z marakui? 

Do jego wykonania potrzebujesz kilku owoców, lodu, cukru i zimnej wody. Pamiętaj, aby podczas zakupów wybierać jak najdojrzalsze sztuki, które zapewnią twojemu napojowi wyrazisty smak.  

Rozpocznij przyrządzanie soku od przekrojenia wszystkich sztuk na pół. Wydłub miąższ – na przykład za pomocą łyżeczki do herbaty – i umieść go w czaszy blendera. Dodaj około trzy razy tyle wody, ile wyszło miąższu i włącz urządzenie na kilkanaście sekund. Pamiętaj jednak o umiarze, ponieważ pestki marakui nie powinny się rozdrobnić. Mogą one zmienić konsystencję soku i nadać mu nutę goryczy. 

Przelej gotowy sok przez sitko, dzięki temu oddzielisz płyn od pestek i kawałków masy. W tym celu możesz użyć drewnianej łyżki, która pomoże ci łatwo i szybko przecedzić przetwór. Otrzymaną miksturę ponownie połącz z wodą w ilości 1:1. Dosyp szczyptę cukru, ksylitolu lub stewii i wymieszaj, aż do ich pełnego rozpuszczenia. 

Na samym końcu przelej sok z butelki do dzbanka i umieść go w lodówce. Serwuj go schłodzonego z dodatkiem kostek lodu. Doskonale sprawdzi się on jako uzupełnienie smoothies i koktajli oraz jako baza do smacznych drinków. Co można dolać do niego podczas imprezy? Na przykład nieco białego rumu lub wódki. Smacznego! 

Co zrobić z miąższu z marakui? 

Nie wiesz, co zrobić z miąższu z marakui? Okazuje się, że można go wykorzystać co najmniej na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest domowej roboty dżem. Przyrządzisz go podobnie jak w przypadku innych rodzajów przetworów tego typu. Wystarczy, że ugotujesz miąższ razem ze skórką cytryny i cukrem. Po zagotowaniu przetrzyj wszystko przez sitko i gotowe. Możesz wzbogacić go również o inne owoce, w tym ananas, mango i melon. Tego typu dżem wyśmienicie pasuje do porannych owsianek oraz jako zwieńczenie kanapek na słodko.  

Jeśli nie przepadasz za dżemami, wykonaj sorbet na bazie marakui. To doskonała alternatywa dla słodkich przekąsek w trakcie lata. Na początku wlej do rondelka wodę i cukier, a następnie doprowadź je do wrzenia. Gotuj tę miksturę przez około pięć minut, aż do powstania cukrowego syropu. W kolejnym kroku utrzyj go w szklanym naczyniu z miąższem z marakui i wstaw do lodówki na mniej więcej trzy godziny, aby sorbet stężał. Podawaj go z lodami waniliowymi lub sezonowymi owocami. 

Sprawdź, jakie przepisy z marakują przygotowali nasi użytkownicy. 

1. Lekki deser z chia, marakują i granatem

 Lekki deser z chia, marakują i granatem Zobacz przepis

Lekki deser z chia, marakują i granatem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Panna cotta z marakują

 Panna cotta z marakują Zobacz przepis

Panna cotta z marakują / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Kremówka marakuja & kokos

 Kremówka marakuja & kokos Zobacz przepis

Kremówka marakuja & kokos / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Pianka jogurtowa z marakują

 Pianka jogurtowa z marakują Zobacz przepis

Pianka jogurtowa z marakują / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Deser jaglany z mango, marakują i granolą

 Deser jaglany z mango, marakują i granolą Zobacz przepis

Deser jaglany z mango, marakują i granolą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Smoothie mango-marakuja z jogurtem malinowym

 Smoothie mango-marakuja z jogurtem malinowym Zobacz przepis

Smoothie mango-marakuja z jogurtem malinowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródła: healthline.com, medicalnewstoday.com, webmd.com 

Opracowała: Anna Hutek

Zobacz także:

Kasza ze śliwkami? Taki deser to ratunek dla jelit »

„Ognisty cydr”. Badania potwierdziły skuteczność antycznej receptury w zwalczaniu infekcji »

Są niewielkie, ale pełno w nich potasu i witamin. Wspierają metabolizm, usprawniają pracę nerek »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
0
Desery Kokosowa biała chmurka bez pieczenia

Delikatne ciasto kokosowe z wiśniami. Szybciutkie i proste w wykonaniu. Ideal...

Odsłon: 362

15 min
11

Polecane artykuły

Informacje Od tygodni króluje w naszym domu. Najlepsze smarowidło do kanapek, dzieci je uwielbiają

Coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z masła na rzecz zdrowszych smarowideł do chleba. Na kanapkach królują warzywne pasty z ciecierzycy, c...

2
Informacje Gulasz z fasolą, befsztyk z warzywami. 5 propozycji na obiady wysokobiałkowe

Szukając zdrowych i zbilansowanych opcji obiadowych, warto rozważyć dania bogate w białko, które nie tylko zaspokoją głód, ale także wspomogą rozwó...

3
Informacje Młoda kapusta z koperkiem Ewy Wachowicz. Jeden składnik robi robotę

Młode, wiosenne warzywa są zazwyczaj najsmaczniejsze, często kryje się w nich również więcej składników odżywczych. Podobnie jest w przypadku młode...

3
Informacje Działa przeciwalergicznie i przeciwmiażdżycowo. Jak stosować miód wiosenny?

Wiosna to czas, w którym natura budzi się do życia - to właśnie dzięki zmieniającym się porom roku możemy czerpać z jej dobrodziejstw całymi garści...

0