Grill - temat specjalny

Wielka moc w maleńkich owocach. Na co pomaga borówka czernica i jak ją stosować w kuchni?

Lato to dla wielu osób czas leśnych wypraw w celu poszukiwania czarnych jagód. Te słodkie owoce nie tylko doskonale nadają się jako przekąska, element wypieków czy do przygotowania przetworów, są również niezwykle zdrowe i odżywcze. Nie wszyscy jednak wiedzą, że popularna czarna jagoda to tak naprawdę borówka czernica. Sprawdź, czym różni się od zwykłej borówki.

Dlaczego warto jeść borówkę czernicę? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Sezon na jagody trwa stosunkowo krótko, dlatego warto go w pełni wykorzystać. Należy jednak pamiętać, że zebrane w lesie owoce lub te kupione u przydrożnego sprzedawcy, w sklepie, na targu czy ryneczku, należy dokładnie umyć. Aby mieć pewność, że są bezpieczne dla zdrowia, wypłucz je pod bieżącą wodą, świetnie sprawdzi się również kąpiel w wodzie z sodą oczyszczoną. Kiedy jagody są czyste, możesz przejść do jedzenia lub gotowania. Podpowiemy ci, jakie zastosowanie w kuchni ma borówka czernica.

Sprawdź także: Pomoże przy problemach ze złą przemianą materii i częstych przeziębieniach. Jak przygotować i pić napar z liści malin?

Co to jest borówka czernica (czarna jagoda)?

Borówka czernica to roślina z rodziny wrzosowatych, powszechnie znana jest pod nazwą jagoda lub czarna jagoda. Najbardziej odpowiada jej klimat umiarkowany lub arktyczny, można spotkać ją w Europie, Azji Ameryce Północnej. Wykorzystuje się ją nie tylko w kuchni, ale i do stosowania w celach leczniczych. 

Czym różni się borówka czernica od zwykłej borówki?

Chociaż oba owoce noszą miano borówki, na pierwszy rzut oka można dostrzec w nich różnice, ponieważ owoce należą do innych gatunków. Borówka czernica jest mniejsza, ciemniejsza, w kolorach od granatowej do czarnego, jej miąższ ma ciemno-fioletowy i intensywny, nieco kwaśny smak. Rośnie na niskich krzaczkach tuż przy leśnym runie. Podczas gdy borówki amerykańskie są większe, ich kolor wpada bardziej niebieski, miąższ jest jaśniejszy, biało-beżowy oraz mają delikatniejszy, słodszy smak. Owoce rosną na niewielkich krzewach. 

Borówka czernica – witaminy i wartości odżywcze

W składzie borówki czernicy znajduje się wiele cennych właściwości odżywczych, jest źródłem witaminy A, która wspiera zdrowie oczu, witaminy B1, oddziałującej na układ nerwowy, oraz witaminy C, która wspiera układ immunologiczny. Znajdziemy w niej również antocyjany, które odpowiadają za niebiesko-fioletowy kolor oraz działają przeciwutleniająco, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu, pomagają chronić organizm przed nowotworami, a także zwiększają wrażliwość na działanie insuliny. Zawierają również resweratrolu który jest silnym przeciwutleniaczem. Owoce te polecane są również w przypadku występowania problemów z układem pokarmowych oraz biegunek. Wspierają również proces przemiany materii. 

Na co pomaga borówka czernica?

Jagody mają właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu chronią organizm przed wieloma chorobami, mają także działanie antybakteryjne, dzięki czemu wspierają zwalczanie infekcji. Zaleca się je osobom, które mają problemy z podwyższonym poziomem cukru we krwi. Pomagają obniżyć zbyt wysoki poziom "złego" cholesteroli we krwi. Jedzenie borówki czernicy pomoże również zapobiec miażdżycy.

Owoce te wspierają także prawidłowe widzenie, co chroni przed rozwojem chorób oczu. Borówka czernica ma również działanie moczopędne, dzięki czemu wspiera pracę pęcherza i dróg moczowych, a także pomaga usunąć toksyny z organizmu. Działa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, reguluje prawidłowe krążenie oraz wzmacnia naczynia krwionośne. 

Kto nie powinien jeść borówki czernice?

W borówkach czernicach kryje się wiele cennych właściwości, jednak nie dla wszystkich będą one odpowiednie. Tyczy się to osób, które borykają się z alergiami pokarmowymi, a także tych, u których występuje kamica nerkowa. Przeciwwskazaniem do jedzenia tych owoców jest również: żylna choroba zakrzepowo-zatorową, zatorowość płucna oraz problemy z krzepliwością krwi. Spożywanie jagód warto skonsultować z lekarzem w przypadku kobiet w ciąży.

Borówka czernica – zastosowanie w kuchni 

Jagody sprawdzają się rewelacyjnie do słodkich śniadań, możesz wrzucić je do owsianki, dodać do jogurtu z musli, słodkich placków, omletów i naleśników. Gdy na dworze jest upalnie, warto połączyć je z kefirem i przygotować orzeźwiający koktajl, który będzie miał mnóstwo witamin i minerałów.

Borówka czernica świetnie smakuje również w wypiekach, drożdżowych ciastach, tartach na kruchym, maślanym cieście, w muffinkach oraz oczywiście jako wnętrze jagodzianek. 

Brakuje ci kulinarnych inspiracji? Koniecznie zajrzyj do przepisów naszych użytkowników. 

1. Placuszki twarogowe z jagodami

 Placuszki twarogowe z jagodami Zobacz przepis

Placuszki twarogowe z jagodami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Muffiny z jagodami

 Muffiny z jagodami Zobacz przepis

Muffiny z jagodami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Pierogi z jagodami

 Pierogi z jagodami Zobacz przepis

Pierogi z jagodami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Ciasto z jagodami

 Ciasto z jagodami Zobacz przepis

Ciasto z jagodami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Rogaliki z jagodami

 Rogaliki z jagodami Zobacz przepis

Rogaliki z jagodami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. ciastka twarogowe z jagodami

 ciastka twarogowe z jagodami Zobacz przepis

Ciastka twarogowe z jagodami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Naleśniki z serem i jagodami

 Naleśniki z serem i jagodami Zobacz przepis

Naleśniki z serem i jagodami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Bułeczki drożdżowe z jagodami

 Bułeczki drożdżowe z jagodami Zobacz przepis

Bułeczki drożdżowe z jagodami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Ryż zapiekany z jagodami

 Ryż zapiekany z jagodami Zobacz przepis

Ryż zapiekany z jagodami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Ślimaczki z serem i jagodami

 Ślimaczki z serem i jagodami Zobacz przepis

Ślimaczki z serem i jagodami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródła: portal.abczdrowie.pl

Autor: Anna Hutek

Zobacz także:

Ogórki nie chorują i szybciej rosną. Prosta receptura na zdrowe i twarde ogórki »

Zajadaj jak najczęściej. Nasyci, ułatwi odchudzanie i opanuje skoki cukru »

Piękny wygląd to niejedyna zaleta. Pyszna nalewka na serce i stany zapalne »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Sernik zebra

Sernik to ulubione ciasto wielu osób , przygotowuje się go na różne sposoby,...

Odsłon: 79

30 min
2
Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 54

30 min
5
30 min
4
15 min
13

Polecane artykuły

Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

1
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

15
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

2