Ewa_Gotuje

Najlepsze potrawy kuchni łemkowskiej – spróbuj ich wszystkich!

Kuchnia łemkowska wywodzi się z terenów Beskidu Niskiego i zachodnich Bieszczad. Mimo że tradycyjne dania z tego regionu nie charakteryzują się bardzo dużą różnorodnością smaków, oferują ciekawe połączenia, których należy spróbować chociaż raz w życiu!

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Kuchnia łemkowska opiera się na kilku podstawowych produktach i często nazywana jest kuchnią jałowej ziemi. Wśród najważniejszych składników wykorzystywanych w regionalnych potrawach można znaleźć mąkę żytnią i orkiszową, jajka, nabiał (np. zsiadłe mleko, kefir, tłusty biały ser), drób, wołowinę, baraninę, a także dary lasu, w tym różne gatunki grzybów. 

Dawna kuchnia łemkowska nieco różni się od tego, co można spotkać w dzisiejszych restauracjach w regionie. Mimo niewielkiej liczby składników, na których się opiera, cechuje się dużą różnorodnością i pomysłowością połączeń. Dawne potrawy w większości opierały się na sezonowych warzywach i mlecznych wyrobach, a mięso jadane było jedynie od święta. 

Garniak, ciurka, homiłki, haluszki, maczanka czy warianka to tylko niektóre specjały, których nie sposób nie spróbować, będąc z wizytą w tej części Polski. Czym charakteryzują się najlepsze potrawy kuchni łemkowskiej? Jakie składniki można w nich znaleźć? Czy są trudne do przygotowania i na co najlepiej postawić podczas wizyty w regionalnej restauracji? Poniżej znajdziesz wybór najciekawszych i najlepszych potraw kuchni łemkowskiej, które szybko i łatwo wyczarujesz również w zaciszu własnej kuchni. 

Zobacz: Jak zrobić kartacze?

Najlepsze potrawy kuchni łemkowskiej  

Adzymka 

Adzymka to domowej roboty placuszki, które opierają się na połączeniu mąki, sody oczyszczonej, proszku do pieczenia, jajka, soli i kwaśnego mleka. Ze składników wyrabia się ciasto jak na klasyczne pierogi, a następnie dzieli na kilka części i rozwałkowuje każdą z nich na placki o grubości jednego centymetra. Placuszki najlepiej smażyć na żeliwnej patelni. Adzymka smakuje doskonale z miodem, masłem lub dżemem. 

Ciurka 

Ciurka to najpopularniejsza zupa kuchni łemkowskiej. Serwuje się ją na wywarze z baranich kości, cebuli, masła, bułki, sera białego, melisy, pokrzywy, mąki, śmietany, a także soli i pieprzu. Przed ugotowaniem bulionu należy zeszklić cebulę na maśle i leciutko oprószyć mąką. Na samym końcu dodaje się rozdrobnioną bułkę. Zupę można również udekorować świeżą melisą i młodą pokrzywą.

Sprawdź także: Jak zrobić dobre purée? Kilka sposobów na pyszny dodatek do dań!

Garniak 

Gustujesz w zupach? Wiedz, że kuchnia łemkowska ma do zaoferowania aż kilka wariantów smacznych bulionów. Garniak przygotowuje się na wywarze z kości wołowych lub baranich. Aby go zaserwować, potrzebne będą również żółtka i ser biały, a także sól, pieprz i natka pietruszki do dekoracji. Żółtka należy zmieszać z serem białym i zalać szklanką wywaru, a na samym końcu doprawić przyprawami. 

Gołąbki z tartych ziemniaków i kaszy 

Fani gołąbków z pewnością ucieszą się, że w kuchni łemkowskiej nie brakuje również tego przysmaku. W tym regionie farsz przygotowuje się z tartych ziemniaków oraz kaszy. Gotowe danie można podawać z dobrze przysmażonymi skwarkami. W regionalnych restauracjach potrawę serwuje się z różnymi rodzajami kaszy, w tym jęczmienną oraz manną. 

Haluszki 

Jesteś fanem ziemniaczanych klusek w każdej postaci? W takim razie, będąc w regionie Beskidu Niskiego, musisz koniecznie zakosztować haluszków, które przyrządzane są z jajka, surowych i ugotowanych ziemniaków, mąki ziemniaczanej oraz wędzonej słoniny. Po wyrobieniu gładkiego ciasta kluseczki formuje się w palcach tak, aby były delikatne i niewielkie. Przekąskę polewa się sowitą ilością tłuszczu wytopionego z boczku oraz posypuje skwarkami. 

Homiłki 

Homiłki to frykas w formie kulek z białego sera, które zalewa się olejem. Do ich wykonania potrzeba tłustego białego sera, masła, suszonej mięty, czosnku, suszonej bazylii oraz oliwy. Ser wyrabia się na gładką masę z miętą i formuje kulki, które następnie podgrzewa się w piekarniku w 75 stopniach. Po ostygnięciu kulki przekłada się do dużego słoika i zalewa oliwą. Przysmak może być w ten sposób przechowywany przez cały miesiąc. 

Jabczanka 

W kuchni łemkowskiej nie brakuje również słodkich potraw. Jeśli jesteś łasuchem, powinieneś zakosztować jabczanki, która najlepiej smakuje razem z ziemniakami lub chlebem. Aby ją wyczarować, należy przygotować słodkie jabłka, obierając je i krojąc na kawałki. Następnie są one gotowane, przecedzane i rozgniatane ze śmietaną. Miksturę zalewa się wrzątkiem, a po zagotowaniu doprawia sowitą ilością cukru. Dokładnie w taki sam sposób można stworzyć np. gruszankę lub śliwiankę. 

Klusz 

Klusz to sycące dania obiadowe na bazie ziemniaków, czerstwej bułki, mleka, mąki, jajek, masła, cebuli, pietruszki oraz soli i pieprzu. Gotowane ziemniaki łączy się z drobno posiekaną cebulą i jajkiem na twardo. Następnym krokiem jest starcie czerstwej bułki na tarce i zmieszanie jej z pozostałymi składnikami. Z uzyskanej masy formuje się podłużne kluski, które kładzie się na wrzątek. Woda powinna być nie tylko osolona, ale również z dodatkiem masła. Kluski wyśmienicie smakują z maślanką, kefirem lub kwaśnym mlekiem. 

Maczanka 

Kuchnia łemkowska słynie również z licznych dodatków do głównych dań. Jednym z przykładów jest maczanka. W jej skład wchodzą tylko dwa produkty – cebula oraz masło. Cebulę należy obrać i pokroić w kostkę. Następnie warzywo powinno zostać ugotowane, odcedzone i połączone z roztopionym masłem. Tak powstała pasta to świetny dodatek do pieczywa oraz dań z ziemniakami.

Sprawdź także: Langosz – jak zrobić najsłynniejszą węgierską przekąskę?

Warianka 

Przepadasz za potrawami bazującymi na kiszonkach? W takim razie z pewnością zainteresujesz się warianką. Do jej przyrządzenia potrzebujesz kwasu z kapusty, mąki pszennej lub razowej, liści laurowych, kminku, czosnku, oleju lnianego i ziemniaków do podania (najlepiej, jeśli te będą przygotowane w mundurkach). Kwas z kapusty należy zagotować z litrem wody, a następnie dodać liść laurowy, czosnek i kminek. Danie doprowadza się do wrzenia i podaje z olejem lnianym lub skwarkami. Potrawa świetnie smakuje z kartoflami lub regionalnymi wyrobami mącznymi. 

Zamiszka 

Zamiszka w kuchni łemkowskiej znana jest również jako mamałyga. Do jej zaserwowania potrzebujesz mleka, mąki kukurydzianej, masła i soli. Do gotującego się mleka należy dosypać mąkę z zimną wodą. Potrawę gotuje się przez około 10 minut na wolnym ogniu. Pamiętaj, aby ją mieszać, żeby się nie przypaliła. Kiedy wiadomo, że przysmak jest gotowy do podania? Gdy w czasie mieszania mikstura zaczyna odstawać od dna naczynia. Przekąska idealnie pasuje do roztopionego masła lub ciepłego mleka. 

1. Łemkowskie homiłki

 Łemkowskie homiłki Zobacz przepis

Łemkowskie homiłki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Warianka

 Warianka Zobacz przepis

Łemkowska warianka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Fuczki, czyli placki z kiszoną kapustą

 Fuczki, czyli placki z kiszoną kapustą Zobacz przepis

Łemkowskie fuczki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Placki z kiszonej kapusty, czyli fuczki według Ewy Wachowicz

 Placki z kiszonej kapusty, czyli fuczki według Ewy Wachowicz Zobacz przepis

Placki z kiszonej kapusty - łemkowskie fuczki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Maczanka Solińska

 Maczanka Solińska Zobacz przepis

Maczanka łemkowska / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Haluszki z kiszoną kapustą

 Haluszki z kiszoną kapustą Zobacz przepis

Haluszki z kiszoną kapustą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Gołąbki z kaszą i ziemniakami

 Gołąbki z kaszą i ziemniakami Zobacz przepis

Gołąbki z kaszą i ziemniakami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Jakie właściwości ma mleko skondensowane? Jak je zrobić? »

Poziom sodu pozwoli określić, jak agresywny jest guz »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Kanapka Sloppy Joe

Kanapka Sloppy Joe to popularna amerykańska przekąska typu fast food, wciąż n...

Odsłon: 668

60 min
7
60 min
5
60 min
10
15 min
6
Ciasta Ciasto drożdżowe.

Bardzo smaczne, pulchne ciasto drożdżowe upieczone w dużej formie keksowej.

Odsłon: 209

30 min
4

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0