Spis treści:
- Jaka jest kuchnia gruzińska?
- Jakie mięso dominuje w kuchni gruzińskiej?
- Jakie są gruzińskie sery i wina?
- Jakie są najpopularniejsze dania gruzińskie?
W Polsce kuchnia gruzińska cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Trudno się dziwić. Charakteryzuje się bowiem pełnymi smaku potrawami składającymi się przede wszystkim z soczystych i dojrzałych w słońcu warzyw oraz owoców. Gdy dodamy do tego dobrej jakości mięso, dodatki typu orzechy włoskie czy na przykład gruzińskie wino, to możemy mówić o wykwintnej i naprawdę niezapomnianej uczcie.
Wcale nie musisz udawać się na pyszne gruzińskie jedzenie do tematycznej restauracji. Tego typu dania bez najmniejszych trudności przygotujesz w zaciszu własnej kuchni. Mamy dla Ciebie najlepsze przepisy na gruzińskie dania. Sprawdź!
Sprawdź także: Najlepsze potrawy na wakacjach. Co jeść we Włoszech, Chorwacji, Grecji i Hiszpanii?
Zróżnicowana kuchnia gruzińska - charakterystyka
Gruzja charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym krajobrazem. Znajdziemy tutaj wysokie góry i lodowiec, przepiękne lasy oraz nadmorskie riwiery. Ukształtowanie terenu jest tak charakterystyczne, że kraj ten po prostu nie może się znudzić. Podobnie jest z jego kuchnią.
Ta jest naprawdę nie tylko bardzo zróżnicowana (dzięki czemu każdy znajdzie smak dla siebie), ale bardzo naturalna i aromatyczna. Kojarzy się z przepięknymi krajobrazami tego kraju, które coraz częściej wybierane są jako wakacyjny cel podróży Polaków. Dania kuchni gruzińskiej tworzone są przede wszystkim na bazie naturalnych produktów. Dzięki czemu są nie tylko pyszne, ale też zdrowe. Jeżeli tylko raz spróbujesz tych potraw, to z pewnością o nich już nie zapomnisz.
Mięso w kuchni gruzińskiej
Choć w kuchni gruzińskiej stosuje się bardzo wiele warzyw, to jednak króluje tutaj mięso. Gruzini je uwielbiają. Tradycyjna kuchnia gruzińska dzielona jest na wschodnią oraz zachodnią. Ta druga pozostawała pod bardzo silnym wpływem Turcji, dlatego najczęściej stosuje się tutaj drób.
Kuchnia wschodnia była rozwijana przede wszystkim przez Iran. Z tego powodu jej dania często obfitują w wołowinę i jagnięcinę. W gruzińskiej stolicy zaś łączą się te obydwie kultury kulinarne i to właśnie tutaj możecie bez problemu spróbować miksu gruzińskich smaków, które z pewnością zachwycą.
Gruzińskie sery i wina
Jeżeli chodzi o warzywa i owoce, to w kuchni gruzińskiej wykorzystuje się przede wszystkim paprykę, pomidory, fasolę, bakłażany, arbuzy, granaty i melony. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się tutaj także sery, między innymi sery krowie, kozie, podpuszczkowe, dojrzewające czy wędzone.
Nie można zapominać także o przyprawach. W kuchni gruzińskiej królują czosnek, szafran, kolendra, koper, rozmaryn czy estragon. Gruzini uwielbiają także wino, dlatego odwiedzając ten kraj, nie można odmówić sobie przynajmniej jednej lampki lokalnego alkoholu.
Dwie najbardziej znane potrawy gruzińskie to chaczapuri i chinkali. Poniżej znajdziecie przepisy na te pyszności.
Najlepsze dania kuchni gruzińskiej - świetne przepisy
Chcesz przygotować przepyszne dania kuchni gruzińskiej w swojej kuchni? Świetny pomysł! Sprawdź przepisy, które zawsze się udają.
Chaczapuri
Jedno z najpopularniejszych gruzińskich dań. To niezwykle sycąca potrawa, która przypomina łódkę. Wykonuje się z drożdżowego ciasta, do którego dodaje się ser, jajko oraz masło. Chaczapuri dostępny jest w każdej gruzińskiej restauracji. Jakie przygotować?
Składniki
Składniki na ciasto:
- Pół kilograma mąki pszennej tortowej
- 7 g drożdży suchych (1 mała saszetka)
- Niecałe 1,5 szklanki lekko ciepłej wody
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru
- 2 łyżki oliwy
Składniki na farsz:
- 200 g sera żółtego
- 200 g sera feta
- 200 g sera ricotta
- 4 jajka
- Zielenina, np. kolendra, natka pietruszki
- 2 łyżki masła (można pominąć)
Wykonanie:
Przygotuj ciasto. Mąkę przesiej i wymieszaj z resztą składników. Wyrabiaj ręcznie, a najlepiej mikserem z hakiem przez około 10 minut. Twoim celem jest zwarta kula, która odchodzi w całości od brzegów miski. Długie wyrabianie jest zatem tutaj uzasadnione.
Ciasto przykryj wilgotną ściereczką na około godzinę. Pamiętaj, aby miska z ciastem znajdowała się w lekko ciepłym miejscu. Gdy ciasto urośnie, wyjmij je na blat lekko obsypany mąką i chwilę jeszcze wyrabiaj. Ciasto podziel na cztery równe kawałki, z każdego z nich uformuj kule. Odstaw wszystkie kulki na blat, przykryj ściereczką i zostaw na około pół godziny.
Gdy ciasto wyrasta, przygotuj sery do farszu. Ser żółty zetrzyj na tarce. Połącz ser feta i ser ricotta. Każdą kulę ciasta rozwałkuj na placek około pięć mm. Na każdy z nich wyłóż porcję tartego sera, podwiń ciasto z obydwu stron i zostaw wolny środek. Górę zwijaj do siebie i złączaj. Tak samo zrób z dołem. Twoim celem jest stworzenie kształtu łódki.
Do środka każdej z nich dodaj farsz z sera ricotta i fety. Piekarnik musi być ustawiony na 220 stopnie. Dwie łódki umieść na blaszce. Włóż je na środkową półkę do nagrzanego piekarnika. Pamiętaj, aby zastosować opcję góra-dół, a nie termoobieg. Oczekujące na pieczenie chaczapuri przykryj ściereczką, aby nie wyschły. Po około kwadransie pieczenia wbij do chaczapuri surowe jajko i znowu włóż do piekarnika na około pięć minut. Możesz dodać też trochę masła. Gotowe chaczapuri posyp zieleniną. Kubdari to chaczapuri z mięsem. Placki “zamyka” się do środka umieszczając wołowo-wieprzowy farsz.
Chinkali - prosty przepis
Czas do słynne gruzińskie pierożki. Często nazywane są także kołdunami. Sprawdź, jak je przygotować.
Składniki
Składniki na farsz:
- 800 g mixu mięsa wołowego i np. wieprzowego
- Pęczek kolendry
- 1 duża cebula
- 2 szklanki zimnej wody
- Sól, czarny pieprz
Składniki na ciasto:
- 1 kg mąki pszennej
- 2 szklanki gorącej wody
- 2 łyżki oleju roślinnego
- Pół łyżeczki soli
Wykonanie:
Mięso zmiel w maszynce do mielenia i przełóż do miski. Dodaj posiekaną kolendrę oraz startą cebulę, wodę, sól pieprz. Zagnieć rękoma. Przygotuj teraz ciasto składniki i zagnieć jak tradycyjne ciasto na pierogi. Potem podziel je na cztery części i rozwałkuj każdy kawałek na cienki placek.
Wykrój kółka o średnicy około 10 cm. Na każdy krążek nałóż łyżkę farszu. Zlep rant ciasta, tak aby stworzyć coś ala sakiewkę. Gotuj w osolonym wrzątku około 10 minut od wypłynięcia. Podawaj posypane świeżą zieleniną. Świetnie smakują także z masłem czy oliwą.
Ajapsandali - najlepszy przepis
Ajapsandali to, można powiedzieć, gruzińskie leczo. To danie wegetariańskie składające się przede wszystkim z aromatycznych warzyw.
Składniki
Składniki:
- 1 duży bakłażan
- 2 czerwone papryki
- 1 zielona papryka
- 3 pomidory
- 5 ząbków czosnku
- 2 duże cebule
- 1 mały pęczek natki pietruszki
- Duża szczypta chili w proszku
- Duża szczypta mielonych ziaren kolendry
- Sól morska
- Świeżo mielony pieprz
- Olej roślinny do smażenia
Wykonanie:
Bakłażana pokroić w kostkę. Posyp go solą i zostaw na sitku przez około pół godziny. Odsącz go na papierowym ręczniku. Paprykę pokrój w kostkę, pomidory obierz ze skórki i również pokrój w kostkę. Cebulę posiekaj podobnie jak czosnek i pietruszkę.
Na patelni rozgrzej olej i najpierw wrzuć cebulę, podsmaż i po około 15 minutach dodaj bakłażana i paprykę. Smaż kolejne 10 minut. Dodaj pomidory i zostaw wszystko na ogniu przez około pięć minut. Dorzuć czosnek i pietruszkę. Posól i popieprz oraz dodaj po dużej szczypcie chili i kolendry. Mieszaj i smaż, smaki muszą się przegryźć. Przed podaniem spróbuj. Świetnie smakuje na zimno i na gorąco.
Zainspiruj się przepisami naszych użytkowników na najlepsze dania kuchni gruzińskiej:
1. Gruzińska pasta do mięs i kanapek
Zobacz przepisGruzińska pasta do mięs i kanapek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Lobio, czyli gruzińska zupa z fasolą
Zobacz przepisJak zrobić gruzińską zupę lobio? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Czkmeruli, czyli kurczak w sosie czosnkowym
Zobacz przepisJak zrobić gruzińskiego kurczaka czkmeruli? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Sałatka gruzińska
Zobacz przepisJak zrobić sałatkę gruzińską? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Gruziński kurczak
Zobacz przepisJak zrobić gruzińskiego kurczaka? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Chaczapuri adżarskie
Zobacz przepisJak zrobić chaczapuri? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Gruzińskie pierożki chinkali
Zobacz przepisJak zrobić chinkali? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Sernik gruziński
Zobacz przepisJak zrobić sernik gruziński? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Gdzie powinno się trzymać miód? Szafka w kuchni to złe miejsce »
Lekki i orzeźwiający dodatek do obiadu i grilla. Wypróbuj przepis na surówkę pielgrzyma »