Spis treści:
- Przepis na rosół
- Przepis na barszcz czerwony
- Przepis na zupę ogórkową
- Przepis na krupnik
- Przepis na zupę grzybową
Nie ma nic lepszego niż miska ciepłej, sycącej zupy po ciężkim dniu w szkole czy pracy. W poniższym artykule zebraliśmy przepisy na najbardziej lubiane polskie zupy, znajdziesz tu recepturę na wyrazisty barszcz czerwony, domową pomidorówkę jak u babci, złocisty rosół, a także jesienną zupę grzybową. Oto zestawienie najsłynniejszych polskich zup.
Przepis na rosół
W wielu domach żadna niedziela nie może obyć się bez tej aromatycznej zupy. Rosół najlepiej smakuje, kiedy przygotowywany jest na kilku rodzajach mięsa, nie może zabraknąć tu także jarzyn, marchewki, pietruszki, kawałka selera. Warto opalić również cebulę, doskonale podkreśli ona smak dania. Nie zapomnij o zieleninie, por, natka pietruszki lub koper nada twojej zupie niepowtarzalnego aromatu. Sekretem idealnego rosołu jest również długie gotowanie, zaleca się pozostawienie go na małym ogniu przez około cztery godziny. Najlepiej smakować będzie oczywiście z domowym makaronem, jednak takich rarytasów można spróbować jedynie u najlepszych gospodyń.
Przepis na barszcz czerwony
Barszcz czerwony to typowa wigilijna potrawa. Przygotuj bulion, buraki, a także czosnek oraz suszone grzyby, dzięki którym zupa nabierze wyrazistego aromatu. Jeśli chcesz, aby twój barszcz zachował piękny kolor, dodaj do niego nieco cytrynowego soku. Obowiązkowym punktem w przepisie będzie również spora dawka pieprzu.
2. Barszcz czerwony postny na wigilię
Zobacz przepisBarszcz czerwony postny na wigilię / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Przepis na zupę ogórkową
Zupa ogórkowa to jedno z najbardziej polskich dań. Z pewnością słyszałeś o tym, że zagranicznych turystów dziwi popularność kiszonek. Jednak zupa przygotowywana na bazie kiszonych ogórków, z dodatkiem ziemniaków, marchewki, kopru oraz śmietanki, podawana z kromką świeżego chleba z masłem to jedno z tych dań, które nigdy nie przestaną nam się nudzić.
Przepis na krupnik
Sycący, gęsty krupnik to idealna zupa, którą możesz przygotować na obiad w ciągu tygodnia, jeżeli zdarzyło ci się ugotować zbyt dużo rosołu. Przepis na krupnik możesz dowolnie modyfikować, dorzuć do niego mięso, czy suszone grzyby, warto poeksperymentować również z kaszami. Najczęściej używa się kaszy jęczmiennej, ale równie dobrze smakować będzie z pęczakiem.
Przepis na zupę grzybową
Z borowików, prawdziwków, kurek, a może podgrzybków? W polskich lasach napotkać można wiele rodzajów grzybów, które świetnie nadają się na zupę grzybową. Ważne jednak odpowiednio wcześnie wybrać się na grzybobranie, wówczas możesz ususzyć lub zamrozić zebrane okazy. Do zupy grzybowej najlepiej pasować będą ziemniaki, marchew, czosnek, cebulę i koper. Pysznie smakować będzie także z odrobiną śmietany.
5. Zupa grzybowa z łazankami
Zobacz przepisZupa grzybowa z łazankami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Przepis na zupę pomidorową
Ta zupa to niewątpliwie jedna z ulubionych zup w każdym dziecięcym menu. Domowa pomidorówka zawsze smakuje wspaniale, niezależnie od tego czy podamy ją z makaronem, czy ryżem. Oczywiście najlepiej zrobić ją z soczystych, letnich pomidorów, kiedy są dojrzałe i pełne smaku. Dlatego w sezonie warto pokusić się o przygotowania własnych słoiczków z przecierem pomidorowym lub całymi pomidorami, które jesienią i zimą wystarczy dodać do rosołu z niedzieli, aby wyczarować to przepyszne danie.
Przepis na żurek
Żurek często kojarzony jest z Wielkanocą, jednak w niektórych regionach Polski, na przykład na Śląsku przygotowuje się go również bez okazji. Podstawą dobrego żurku jest oczywiście żytni zakwas, nie może zabraknąć również dobrej jakości kiełbasy, boczku, dodatku leśnych grzybów oraz ziemniaków. Warto dodać również sporą ilość czosnku, który świetnie podbije jego smak.
Źródło: smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Prosta dieta rozgrzewająca organizm. Stosuj przy problemach z tarczycą, metabolizmem i krążeniem »
Sadzimy czosnek, ale nie każdy się do tego nadaje. Rozwiąż zagadkę i znajdź podmienioną główkę »
Jak zrobić panierkę do mięs, żeby nie wchłaniała dużo tłuszczu? »