Spis treści:
- Napar z ostropestu plamistego
- Zielona herbata z imbirem i cytrusami
- Smoothie na zdrową wątrobę
- Lemoniada ogórkowa
- Owocowe smoothie z Tik-Toka
Coraz więcej słyszy się o produktach, które mają działanie oczyszczające. Zielone soki, ziołowe tabletki, czy też różnorakie napary, mają w magiczny sposób odtruć wątrobę, odkwasić organizm, lub pomóc pozbyć się toksyn. Opinie ekspertów są podzielone, jedni polecają dodatkową suplementację, natomiast ci drudzy uważają, że jest ona całkowicie bezsensowna. W końcu głównym zadaniem wątroby jest oczyszczanie i filtrowanie z krwi z substancji toksycznych, które wytarza organizm, oraz tych, które dostarczane są z zewnątrz.
Czy więc stosowanie napojów oczyszczających ma sens? Tak, ponieważ może skłonić cię do dokładniejszego przyjrzenia się swojej diecie. Owoce, warzywa oraz zioła są bogate w witaminy, minerały oraz substancje korzystnie wpływające na organizm, dlatego taka kuracja na pewno ci nie zaszkodzi. Co więcej, może wesprzeć proces regeneracji organizmu, a co za tym idzie i wątroby. Dlatego warto działać profilaktycznie i zadbać o swoje zdrowie, włączając do swojej diety naturalne składniki.
Sprawdź także: Daje szybkie efekty, ale nie jest dla każdego. Ile powinna trwać dieta sokowa i czy jest zdrowa?
Napar z ostropestu plamistego
Ostropest plamisty to roślina, która korzystnie wpływa na funkcjonowanie wątroby. Napar z ostropestu to źródło przeciwutleniaczy i flawonoidów. Dostarcza również witaminy C i E. W liściach ostropestu znajduje się sylimaryna, która działa odtruwająco, przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie oraz wspiera produkcję żółci.
Do przygotowania naparu z ostropestu będziesz potrzebować: 250 ml wrzącej wody oraz jednej łyżeczki nasion ostropestu. Możesz użyć również dwóch łyżeczek rozdrobnionych liści. Nasiona ostropestu należy zmiażdżyć lub zmielić na drobny proszek. Zalej liście lub nasiona wrzątkiem i odczekaj około 20 minut. Wypij, kiedy wystygnie.
Orzeźwiający napój z zieloną herbatą i imbirem
Zielona herbata jest bogata w polifenole, które wykazują działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe oraz przeciwnowotworowe. Imbir posiada natomiast właściwości przeciwzapalne i antypasożytnicze. Jest źródłem witaminy C, witamin z grupy B oraz magnezu. W jego składzie znajdziemy olejek eteryczny, który korzystnie wpływa na działanie układu pokarmowego oraz wpływa na wytwarzanie żółci.
Aby zrobić napój z zielonej herbaty i imbiru będziesz potrzebować: łyżeczki liści zielonej herbaty, kawałka imbiru (około 15 g), kilku plastrów limonki oraz listków świeżej mięty.
Imbir obierz i zetrzyj na tarce. Limonkę dokładnie umyj i pokrój w plastry. Zalej zieloną herbatę gorącą wodą, pamiętaj, by nie był to wrzątek. Odstaw na około trzy minuty. Do szklanki wrzuć imbir, limonkę, a następnie wlej herbatę oraz dodaj listki mięty. Możesz podawać z kostkami lodu. Jeśli lubisz słodkie napoje, możesz dodać łyżeczkę miodu.
Zielony koktajl oczyszczający
Nie od dziś wiadomo, że zielone warzywa i owoce są zdrowe. Szpinak to bogactwo składników odżywczych zawiera witaminy C, A, E, B6, K, oraz minerały żelazo, potas, magnez i kwas foliowy. Nie brakuje w nim soli mineralnych oraz beta-karotenu i luteiny. Dzięki czemu liście szpinaku są silnymi przeciwutleniaczami. Jedzenie szpinaku pomaga także obniżyć cholesterol, chroni przed miażdżycą oraz rozwojem chorób nowotworowych.
Jarmuż to źródło witaminy C, K oraz witamin z grupy B, oraz minerałów takich jak żelazo, wapń, cynk, magnez i fosfor. Zawiera również błonnik oraz sulforafan, bardzo silny antyoksydant. Liście jarmużu wspierają ochronę organizmu przed nowotworami oraz chorobami serca.
Do przygotowania zielonego koktajlu potrzebujesz: dużą garść szpinaku i jarmużu, zielony ogórek, jabłko, natkę pietruszki, garść mięty oraz sok z limonki. Wszystkie składniki umyj, pokrój na mniejsze części, a następnie włóż do miksera i zblenduj na gładką masę. Zielony koktajl gotowy w mniej niż kilka minut.
Lemoniada ogórkowa
Ogórki wpływają korzystnie na układ pokarmowy oraz regulują ciśnienia krwi. W ogórkach znajdują się przeciwutleniacze oraz kukurbitacyny, które mają właściwości przeciwnowotworowe. Zielone ogórki w ponad 97 proc. składają się z wody, dzięki czemu świetnie nawadniają, dodatkowo działają moczopędnie, dlatego są polecane dla osób cierpiących na choroby nerek lub infekcje układu moczowego.
Do przygotowania lemoniady ogórkowej będziesz potrzebować: plastrów ogórka zielonego, cytryny i limonki, kawałka imbiru oraz świeżych liści mięty.
Ogórki, obrany imbir, limonkę i cytrynę umyj, a następnie pokrój w plastry. Wszystkie składniki przełóż do dzbanka, a następnie zalej wodą. Poczekaj minimum dwie godziny, aż wszystkie smaki się połączą.
Smoothie detoksykujące z Tik-Toka
Idealna propozycja na gorące, letnie dni. Taki napój to olbrzymia dawka witamin i minerałów, co więcej doskonale cię nawodni. Świetnie sprawdzi się jako lekka przekąska lub owocowy deser. Smoothie detoksykujące będzie również dobrym wyborem dla osób, które są na diecie.
Do przygotowania owocowego napoju będziesz potrzebować: 200 g ananasa, jednego ogórka zielonego, soku z cytryny, kawałek obranego imbiru oraz trzech szklanek wody. Wszystko wystarczy zblendować na gładką masę i gotowe!
Sok z buraków, marchwi i jabłka
Burak to niezwykle zdrowe warzywo. Posiada właściwości odtruwające, jest bogaty w przeciwutleniacze, które pomagają walczyć z procesami starzenia. Buraki są także źródłem: witamin C, A, E, K, witamin z grupy B, kwasu foliowego oraz minerałów potasu, magnezu, cynku, fosforu i żelaza. Ponadto jedzenie buraków korzystnie wpływa na układ krwionośny, wspiera proces chudnięcia oraz pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
Do przygotowania soku z buraków będziesz potrzebować: jednego buraka, jednej marchwi, dwóch średnich jabłek oraz soku z cytryny.
Warzywa i owoce umyj i obierz. Pokrój na mniejsze części, a następnie wrzuć do sokowirówki, po wyciśnięciu dopraw sokiem z cytryny do smaku. Jeżeli nie posiadasz sokowirówki, możesz zmiksować wszystkie składniki, a następnie przecedzić płyn przez sitko, by pozbyć się nadmiaru miąższu.
Rumiankowa herbatka z malinami
Babciny sposób na różne dolegliwości, czyli napar z rumianku. Taki napój wspomoże pracę wątroby oraz proces trawienia. Dodatkowo zawarte w nim flawonoidy i kumaryny działają korzystnie na drogi żółciowe.
Do przygotowania rumiankowej herbatki będą potrzebne dwie łyżeczki suszonych kwiatów rumianku oraz wrzątek. Wystarczy zalać susz gorącą wodą, odczekać kilka minut i gotowe. Na koniec możesz dodać maliny oraz odrobinę miodu.
Po więcej inspiracji zajrzyj do przepisów naszych użytkowników.
2. Koktajl na wiosenny detoks
Zobacz przepisKoktajl na wiosenny detoks / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Sok wyciskany ananasowy – poświąteczny detoks
Zobacz przepisSok wyciskany ananasowy – poświąteczny detoks / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Koktajl jabłkowo-truskawkowy
Zobacz przepisKoktajl jabłkowo-truskawkowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Mizerię rób tylko w ten sposób. Nie będzie wodnista, posmakuje każdemu »
Dodaj do wody dwa składniki. Otrzymasz najlepszy napój na kaca »
Mleko ziemniaczane będzie hitem najbliższych lat? Możesz zrobić je w domu »