Fot. 123RF/Picsel
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak zrobić tradycyjną grecką musakę?
- Jak zrobić wegetariańską musakę?
- Jak zrobić dietetyczną musakę?
- Jak zrobić musakę? (przepisy)
Zapiekanki to bardzo uniwersalne dania i wprost idealny obiad dla całej rodziny. Polacy uwielbiają włoską lasagne, gruzińską czanachi czy szwabską zapiekankę (Schwäbischer Auflauf).
Do listy ulubionych potraw jednogarnkowych z pewnością można dołączyć również musakę. Poznaj sprawdzone przepisy na pyszną zapiekankę z bakłażanem i mięsem mielonym.
Musaka, czyli popularna grecka zapiekanka
Jeśli planujesz wakacje w Grecji, koniecznie wypróbuj ten przysmak, bo zdecydowanie warto. W kulinarną podróż możesz się też jednak wybrać już dziś, nie wychodząc z własnej kuchni. Wystarczy, że przetestujesz przepisy na grecką zapiekankę, które dla ciebie przygotowaliśmy.
Choć musaka znana jest jako danie kuchni greckiej, tak naprawdę wywodzi się z Bliskiego Wschodu. Dużą popularnością cieszy się w Bułgarii czy Egipcie, gdzie występuje w nieco zmienionej postaci.
Musaka, którą w Polsce nazywa się również moussaką, mousakas czy mussaką, to nic innego jak aromatyczna zapiekanka mięsno-warzywna. W najbardziej znanej greckiej odsłonie to połączenie soczystych warzyw z mielonym mięsem i przyprawami.
Jakie składniki do musaki?
Masz ochotę przygotować tradycyjną musakę? Do przyrządzenia klasycznej wersji tego dania będziesz potrzebował przede wszystkim bakłażana, pomidorów, sera żółtego i wieprzowego mielonego mięsa. Niezbędne będą też składniki do zrobienia sosu beszamelowego, którym polewa się wierzch potrawy.
Jeśli chciałbyś podać swoim bliskim musakę w nietypowym wydaniu, możesz zamienić mięso na to drobiowe czy wołowe lub zaserwować wegetariańską zapiekankę. Wówczas, pozbądź się mięsnego składnika lub wykorzystaj tofu w jego miejsce.
Przepis na klasyczną grecką musakę
Choć przygotowanie tradycyjnej musaki jest czasochłonne i dość wymagające, to z pewnością smak, zapach i radość po zjedzeniu dania rekompensują wysiłek poświęcony w kuchni. Nie obawiaj się więc komplikacji i przystąp do działania. Krok po kroku wyjaśniamy, jak zrobić musakę.
Przygotuj wszystkie potrzebne składniki: pół kilograma mięsa mielonego (najlepiej z łopatki wieprzowej), pół kilograma bakłażanów, pół kilograma cukinii, pół kilograma ziemniaków, odrobina oliwy z oliwek (do smażenia), 150 gramów białej cebuli, 400 gramów pomidorów pelati z puszki, 70 gramów koncentratu pomidorowego, 125 mililitrów bulionu warzywnego, półtorej łyżki bułki tartej, jedno żółtko i 40 gramów sera grana padano.
Będziesz też potrzebował przypraw: łyżeczkę soli, 1/4 łyżeczki pieprzu, pół łyżeczki gałki muszkatołowej, laska cynamonu, osiem ziarenek ziela angielskiego, łyżeczka miodu, większy ząbek czosnku (w całości), sok z 1/4 cytryny i łyżka świeżego, posiekanego koperku.
Do przyrządzenia beszamelu, którym zalejesz potrawę, przygotuj: pół litra ciepłego mleka, 75 gramów masła, 75 gramów mąki pszennej, pół łyżeczki gałki muszkatołowej, po pół łyżeczki soli i pieprzu, 40 gramów sera grana padano i jedno żółtko.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Jak zrobić musakę z ziemniakami? Postępuj według przepisu. Ziemniaki, cukinie pokrój w grube talarki, a następnie grilluj na patelni lub podpiecz w piekarniku. Bakłażany również pokrój w grube plastry i ułóż na ściereczce. Posyp je solą i zostaw na około 15 minut. Po tym czasie wypłucz dokładnie pod wodą. Tak przyrządzonego bakłażana grilluj na patelni lub piecz w piekarniku do zmiękczenia.
Cebulę pokrój w grubszą kostkę. Przygotuj duży garnek i wlej do niego oliwę z oliwek. Zeszklij w nim cebulę. Dodaj mięso i smaż do zbrązowienia. Gdy mięso będzie już zarumienione, dodaj pomidory pelati i koncentrat pomidorowy. Wszystko dokładnie ze sobą połącz.
Następnie dopraw danie: solą, pieprzem, cynamonem, gałką muszkatołową, miodem, zielem angielskim, sokiem z cytryny i czosnkiem. Wymieszaj wszystko i gotuj na małym ogniu przez około 45 minut. Na pięć minut przed końcem gotowania wlej bulion (ale tylko tyle, by wciąż utrzymał gęstą konsystencję). Zagotuj potrawę i zdejmij z palnika.
Z tak przygotowanego farszu, wyjmij ziele angielskie i wsyp bułkę tartę, ser grana padano, świeżo posiekany koperek i wbij żółtko. Przemieszaj i podziel sos na pół.
Na dnie naczynia żaroodpornego ułóż plastry ziemniaków. Ważne, aby nie było między nimi żadnych przerw - muszą być zwarte. Następnie wyłóż pierwszą połowę sosu i na nim ułóż ściśle plastry cukinii (także nie powinno być między nimi żadnych przerw). Wylej drugą połowę sosu i ułóż ciasno warstwę z plastrów bakłażana.
Teraz musisz już tylko przyrządzić sos beszamelowy. Jak to zrobić? Na głębokiej patelni rozpuść masło, dodaj mąkę i szybko wymieszaj ze sobą do zgęstnienia. Zdejmij naczynie z ognia i dodaj sól, pieprz oraz gałkę muszkatołową. Następnie wsyp starty ser grana padano i żółtko. Wymieszaj dokładnie do kremowej konsystencji.
Beszamelem polej równomiernie wierzch zapiekanki. Wstaw musakę do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na około 45 minut. Po tym czasie wyjmij i odstaw na kilka minut do ostygnięcia.
Zobacz: Marokańskie szaszłyki
Przepis na wegetariańską musakę
W jaki sposób przygotować bezmięsną zapiekankę? Przepis na wegetariańską musakę wcale nie wymaga wielu poprawek względem klasycznej receptury. Zdecydowana większość składników to przecież warzywa i przyprawy. Wystarczy więc, że zamiast mięsa zdecydujesz się na soczewicę lub tofu. Te produkty świetnie sprawdzą się jako jedna z warstw greckiej zapiekanki.
Przepis na dietetyczną musakę
Najbardziej kalorycznym składnikiem tradycyjnej musaki jest niewątpliwie sos beszamelowy, zawierający w tym daniu nie tylko masło, ale i ser. Warto wymienić go na warstwę lekkiego jogurtu naturalnego zmieszanego z jajkiem. Przygotowując musakę w wersji fit, możesz też postawić na bardziej dietetyczne mięso - zastąp więc wieprzowinę indykiem.
Zainspiruj się przepisami na tradycyjną grecką musakę lub przygotuj mniej klasyczną wersję tego dania. Jeśli jesteś fanem zapiekanek, to z pewnością ten popularny przysmak przypadnie ci do gustu.
1. Mussaka, czyli aromatyczna zapiekanka z mięsa, bakłażanów i ziemniaków
Jak zrobić musakę? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jak zrobić musakę? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jak zrobić moussakę? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Musaka po egipsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Bułgarska musaka przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Przepis na musakę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Grecka musaka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Jak jeść więcej warzyw i owoców zimą? Spróbuj tych sposobów! »