Spis treści:
- Jogurt grecki – wartości odżywcze
- Jogurt grecki – właściwości prozdrowotne
- Co jest zdrowsze, jogurt naturalny czy jogurt gracki?
- Jogurt grecki – przeciwwskazania
- Jogurt grecki – zastosowanie w kuchni
Jest gęsty, kremowy, dużo mniej kwaśny od jogurtu naturalnego, dzięki czemu świetnie pasuje do wielu dań i deserów. Zastanawiasz się, jak i z czego powstaje jogurt grecki? Produkowany jest z pasteryzowanego mleka krowiego lub owczego, powstaje w procesie fermentacji z udziałem żywych kultur bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus i Streptococcus thermophilus. Co ciekawe, jogurt grecki jest produktem autorstwa Bułgara, został stworzony przez lekarza Stamen Gigow Grigorow w 1905 roku. Jest to powszechnie znany produkt w całej kuchni śródziemnomorskiej, w tym w Grecji, Turcji czy Bułgarii. W poniższym artykule podpowiemy ci, jakie właściwości prozdrowotne ma jogurt grecki, oraz jak wykorzystać go w codziennych przepisach.

Jogurt grecki – wartości odżywcze
Jakie wartości odżywcze ma jogurt grecki? Przede wszystkim znajdują się w nim witaminy z grupy B oraz substancje mineralne, wapń i jod. Jest także źródłem probiotyków, które korzystnie wpływają na naszej jelita. Jogurt grecki jest nieco tłustszy od tradycyjnych jogurtów, zawiera również więcej białka. W 100 g produktu znajduje się, w zależności od producenta, od 80 do 115 kcal.
Jogurt grecki – właściwości prozdrowotne
Dlaczego warto jeść jogurt grecki? Warto włączyć go do diety między inny ze względy na jego działanie probiotyczne, świetnie wspiera mikroflorę jelitową, korzystnie wpływa na układ immunologiczny oraz układ trawienny. Co ciekawe, bakterie kwasu mlekowego obecne w jogurcie greckim mają wpływ na wytwarzanie serotoniny, a co za tym idzie, poprawę naszego nastroju.
W jogurcie greckim znajduje się sporo białka, które jest niezwykle istotne dla prawidłowej pracy mięśni. Proteiny są także niezbędne dla budowania masy mięśniowej, co jest niezwykle istotne dla osób, które aktywnie uprawiają sport. Nie można zapominać o nim na diecie redukcyjnej, ponieważ sprawia ono, że na długo czujemy się syci, przez co unikamy podjadania między posiłkami. Ponadto białko przyspiesza metabolizm, co uprawnia proces odchudzania. Dodatkowo jogurt grecki, dzięki zawartości wapnia doskonale wpływa na zdrowie kości i zębów, wzmacnia ja oraz chroni przed uszkodzeniami i chorobami, np. przed osteoporozą.
Co jest zdrowsze, jogurt naturalny czy jogurt gracki?
Główną różnicą pomiędzy jogurtem greckim i naturalnym jest zawartość tłuszczu, w tym pierwszym jest go o ok.10 proc. więcej. Warto jednak dodać, że jeżeli zależy nam na tym, by ograniczyć tłuszcz, a co za tym idzie kalorie w diecie, można rozejrzeć się za jogurtami greckimi o obniżonej zawartości tłuszczu. Takie również powinno udać ci się znaleźć na sklepowych półkach.
Jogurty różnią się również smakiem, ten grecki jest znacznie bardziej kremowy oraz delikatny w smaku, klasyczny jogurt naturalny będzie nieco kwaśniejszy i rzadszy. Co jednak jest zdrowsze, jogurt naturalny czy grecki? Jeśli chodzi o zawartość witamin z grupy B oraz wapnia, są one mniej więcej takie same. W jogurcie greckim znajdziemy z reguły większą ilość białka. Po który jogurt zatem sięgać w sklepie? To zależy wyłącznie od ciebie, różnice wartości prozdrowotnych są tak niewielkie, że najlepszą opcją będzie kierowanie się tym, co nam najbardziej smakuje. Jeżeli jednak jesteś na diecie odchudzającej i chcesz, by twoje posiłki były, jak najbardziej niskokaloryczne, lepszą opcją będzie jogurt naturalny.
Jogurt grecki – przeciwwskazania
Kto nie powinien jeść jogurtu greckiego? Przede wszystkim tyczy się to osób, u których występują alergie pokarmowe oraz nietolerancja nabiału. Wówczas mogą pojawiać się przykre dolegliwości, takie jak: biegunka, wzdęcia, wysypka, astma czy trądzik. Spożywanie nabiału może być również niewskazane dla osób, które cierpią na zapalenie stawów, Hashimoto, a także problemy jelitowe.
Jogurt grecki – zastosowanie w kuchni
Ze względu na swoją kremową i aksamitną konsystencję jogurt grecki ma szerokie zastosowanie w kuchni. Można dodać go do codziennego śniadania, podając wraz ze świeżymi owocami i granolą, świetnie sprawdzi się również do placków, naleśników, koktajli, czy smoothie. Doskonale smakuje również w greckim przysmaku, jakim są tzatziki, czyli sos na bazie jogurtu greckiego, ogórka zielonego, czosnku i oliwy z oliwek. Jogurt ten może stanowić również element zup, a także łagodny dodatek do pikantnych potraw, np. mięs z grilla czy potrawek. Co więcej, produkt ten jest także niezbędnym składnikiem jajek po turecku. Jeżeli jesteś łasuchem, koniecznie wykorzystaj go do deserów, np. sernika na zimno czy domowych lodów.
Sprawdź, jakie przepisy z jogurtem greckim przygotowali nasi użytkownicy.
1. Labneh - serek z jogurtu greckiego

Labneh - serek z jogurtu greckiego / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Racuszki na jogurcie greckim

Racuszki na jogurcie greckim / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Chleb na jogurcie greckim

Chleb na jogurcie greckim / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Bułki na jogurcie greckim

Bułki na jogurcie greckim / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Pierś z kurczaka w jogurcie greckim

Pierś z kurczaka w jogurcie greckim / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Biszkopt z galaretką i jogurtami greckimi

Biszkopt z galaretką i jogurtami greckimi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Krówkowy sernik z jogurtami greckimi

Krówkowy sernik z jogurtami greckimi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Puszysty sernik na jogurtach greckich

Puszysty sernik na jogurtach greckich / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Muffinki z truskawkami na jogurcie greckim

Muffinki z truskawkami na jogurcie greckim / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Sernik z jogurtu greckiego - jogurtowiec na zimno
Sernik z jogurtu greckiego - jogurtowiec na zimno / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Obłędnie kremowa zupa chrzanowa Magdy Gessler. Przygotuj zamiast żurku »
Na zmarszczki, przebarwienia i uporczywe wypryski. Ten olej działa jak drogi kosmetyk »
Sekretne składniki siostry Anastazji. Oto co dodaje do surówki z kapusty »