Grill - temat specjalny

Starszy, niedoceniany kuzyn buraka jest nie tylko skarbcem żelaza. Jak wykorzystać mangold w kuchni, co z niego przyrządzić?

Mangold, inaczej boćwina lub burak liściowy, nie należy do najpopularniejszych warzyw. Zdecydowanie częściej w naszych kuchniach pojawia się burak zwyczajny, idealny do barszczu czy surówki do słoików na zimę. Dziś przyjrzymy się bliżej liściastemu kuzynowi tego warzywa, sprawdzimy jakie ma właściwości oraz w jakich przepisach wykorzystać magnold.

Dlaczego warto jeść buraki liściowe? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Czy botwinka i boćwina to te same warzywa? Chociaż nazwa i wygląd są dość podobne, okazuje się, że nie są to te tożsame rośliny. Botwina to nic innego młode liście i korzenie buraka ćwikłowego, charakteryzują ja delikatne liście, drobne kłącza w postaci niewielkich buraczków oraz dość cienkie łodygi. Boćwina ma większe, mięsiste liście, w smaku podobne do szpinaku oraz grube ogonki liści przechodzące w łodygi, które przypominają rabarbar. Warto wspomnieć także o tym, że mangold, występuje w różnych kolorach, czerwonym, różowym, pomarańczowym, żółtym i białym, taka paleta barw urozmaici każdą zupę. Ponadto burak liściowy ma mnóstwo witamin i minerałów, dlatego warto przemycić go w codziennych przepisach. Sprawdź, kto powinien go jeść oraz jak wykorzystać mangold w kuchni. 

Sprawdź także: Królowa warzyw, ma nieocenione pokłady witamin i minerałów. Dlaczego warto jeść czerwoną kapustę, co z niej zrobić?

Burak liściowy – witaminy i wartości odżywcze

W buraku liściowym kryją się witaminy: A, z grupy B, w tym kwas foliowy, C oraz K, a także substancje mineralne, takie jak żelazo, magnez, potas i wapń. Zawiera również błonnik pokarmowy oraz roślinne białko. Jest również źródłem przeciwutleniaczy, karotenu, który pozytywnie wpływa na kondycję skóry, a także chroni przed przedwczesnym starzeniem oraz luteiny i zeaksantyny, substancji korzystnie wpływających na zdrowie oczu, chroniąc je przed chorobami. Dodatkowo obecny w boćwinie chlorofil ma działanie przeciwnowotworowe. Mangold jest warzywem niskokalorycznym, w 100 g znajduje się jedynie 19 kcal, dlatego będzie dobrym wyborem dla osób na diecie redukcyjnej. 

Jakie właściwości ma mangold?

Spożywanie boćwiny ma korzystny wpływ na układ pokarmowy, pomaga wspierać trawienie oraz pracę jelit. Zawarty w nim błonnik wpływa na sytość po posiłki, zapobiega zaparciom, przyspiesza przemianę materii, co ułatwia odchudzanie, a także pomaga regulować poziom cukru i cholesterolu we krwi.

Obecność sporej ilości wapnia oraz witaminy K wpływa korzystnie na zdrowie kości i zębów, pomagając chronić organizm przed osteoporozą oraz próchnicą. Zawartość magnezu i potasu pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, pomaga zadbać o prawidłowe ciśnienie krwi, a także wspiera pracę serca, chroniąc je przed zawałem. 

Kto powinien jeść buraka liściowego?

Po mangold powinny sięgnąć diabetycy oraz osoby zmagające się z insulinoopornością, ponieważ pomaga on regulować prawidłowy poziom cukru we krwi. Zawarty w nim kwas alfaliponowy, pomaga stabilizować stężenie glukozy we krwi, przyczynia się do lepszej wrażliwości organizmu na działanie insuliny, a także wspiera walkę z wolnymi rodnikami. 

Boćwina jest także świetna dla kobiet w ciąży, zawarty w niej kwas foliowy wpływa korzystnie na rozwijający się płód. Przede wszystkim bierze udział w procesie syntezy kwasów nukleinowych, z których powstaje DNA, ma wpływ na funkcjonowanie i wzrost komórek organizmu, a także wspiera wytwarzanie czerwonych krwinek.

Co ciekawe, okazuje się, że te niepozorne liście mogą poprawić twoje sportowe wyniki! Jedzenie mangoldu będzie również dobrą opcją dla osób, aktywnych fizycznie, ponieważ zawarte w nim substancje pomagają dotlenić mięśnie w trakcie ćwiczeń. 

Jak wykorzystać mangold w kuchni?

Mangold nadaje się do gotowania, zapiekania i smażenia. Jego smak można przyrównać do szpinaku lub kalarepy. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do zupy jarzynowej, warzywnej potrawki czy zapiekanki. Duże liście boćwiny można również wykorzystać jak kapustę do gołąbków i zawinąć w nie mięsny farsz. Świetnie sprawdzi się tu również opcja wegetariańska przygotowana na przykład na bazie kaszy czy roślin strączkowych, takich jak soczewice, ciecierzyca czy fasola. Mangold można dodać również do obiadowych surówek. 

Sprawdź, jakie przepisy z boćwiną, czy też mangoldem, w roli głównej przygotowali nasi użytkownicy, 

1. Boćwina – pyszne ogonki liściowe

 Boćwina – pyszne ogonki liściowe Zobacz przepis

Boćwina – pyszne ogonki liściowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Tarta z boćwiną, porem i migdałami

 Tarta z boćwiną, porem i migdałami Zobacz przepis

Tarta z boćwiną, porem i migdałami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Gratin z mangoldem, gruszkami i ziemniakami

 Gratin z mangoldem, gruszkami i ziemniakami Zobacz przepis

Gratin z mangoldem, gruszkami i ziemniakami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Tarta z papryką i mangoldem

 Tarta z papryką i mangoldem Zobacz przepis

Tarta z papryką i mangoldem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Omlet z łososiem i mangoldem

 Omlet z łososiem i mangoldem Zobacz przepis

Omlet z łososiem i mangoldem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Zupa cukiniowa z mangoldem

 Zupa cukiniowa z mangoldem Zobacz przepis

Zupa cukiniowa z mangoldem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Mangold duszony na maśle

 Mangold duszony na maśle Zobacz przepis

Mangold duszony na maśle / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Surówka z boćwiny

 Surówka z boćwiny Zobacz przepis

Surówka z boćwiny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Burak liściowy najprościej

 Burak liściowy najprościej Zobacz przepis

Burak liściowy najprościej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Zupa z boćwiny

 Zupa z boćwiny Zobacz przepis

Zupa z boćwiny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: ekologia.pl, tradycjenatury.pl, medonet.pl, kukbuk.pl, Smaker.pl

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Usprawni pracę jelit i nerek, pokona wzdęcia. Maleńkie ziarenka skrywają wielką moc »

Domowe sposoby na migrenę. Sprawdź, jakie zioła warto mieć w apteczce »

5 produktów, które uratują zrujnowane zdrowie. Wydasz mniej niż w aptece »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Jabłecznik na biszkoptach

Jabłecznik - prosty i wymowny, tak jak samo danie. To słodkie, kuszące ciasto...

Odsłon: 11057

30 min
20
Desery Ciasto cytrynowe bez pieczenia

Ciasto przygotowane z przepisu Moje domowe jedzenie. oto link do przepisu; h...

Odsłon: 5982

60 min
62
Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 316

30 min
8

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

2
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

3
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17