Świąteczne serniki

Trudno znaleźć osobę, która nie lubiłaby serników. To wyjątkowe ciasto bardzo często gości na naszych stołach i zawsze znika błyskawicznie. Co bardzo ważne, sernik jest również doskonałym polem do kuchennych eksperymentów.

Fot. 123RF/Picsel

Historia sernika jest długa i interesująca. Pierwsze wzmianki na jego temat sięgają czasów starożytnych. W Grecji przysmakiem tym częstowano zwycięzców Igrzysk Olimpijskich. W dziele pt. „De Re Rustica", którego autorem jest rzymski polityk, mówca i pisarz Katon Starszy, znajdziemy przepis na libium (rodzaj sernika związany z rytuałami religijnymi). Jeden z pierwszych przepisów na ciasto spisał zaś jego prawnuk, Marek Porcjusz Katon. Do przygotowania smakołyku potrzebne były 2 kilogramy dobrze pokruszonego w moździerzu sera, 1 funt chleba z mąki pszennej i 1 jajko. Wszystkie składniki należało wymieszać, a następnie uformować z nich placek i piec na gorącym kamieniu.

Równie intrygująco brzmi przepis na smakołyk, którym zajadał się Henryk VIII Tudor. XVI-wieczny władca Anglii lubował się w moczonym w mleku przez 3 godziny serze pociętym na niewielkie kawałki, do którego dodawano mąkę, jajka i cukier.

W jaki sposób sernik znalazł się w Polsce?

Najprawdopodobniej jego obecność na stołach zawdzięczamy królowi Janowi III Sobieskiemu, który sprowadził go wracając z odsieczy wiedeńskiej. Tak oto zawitał do kraju nad Wisłą, gdzie ochrzczono go mianem „sernika wiedeńskiego". Rozsmakowali się w nim krakowiacy i przystroili charakterystyczną kraciastą polewą, tworząc tym samym kolejną jego odmianę. Tradycyjny przepis natomiast zakłada użycie mielonego twarogu i dużej ilości bakalii: rodzynek i skórki pomarańczowej oraz pieczenie go bez spodu, z samej masy serowej z dodatkami.

Jakich błędów unikać w czasie pieczenia sernika?

Niestety, ten smaczny wypiek może przysporzyć wielu problemów, zwłaszcza początkującym kucharzom. Jednym z najczęstszych kłopotów jest nadmierne opadanie ciasta i nierównomierne wyrastanie. Jak rozwiązać ten problem? Okazuje się, że najistotniejszy w tym wypadku jest proces studzenia sernika. Ciasto powinno powoli wytracać temperaturę, dlatego po upieczeniu najlepiej jest zostawić je w piekarniku, w którym delikatnie uchylimy drzwiczki. Dobrym sposobem jest również przygotowanie sernika w tzw. "kąpieli wodnej", dzięki czemu ciasto nie tylko nie opadnie, ale również zachowa wilgotność.

Co oczywiste, upieczenie ciasta bez odpowiedniej receptury jest wyjątkowo trudne, dlatego warto sięgnąć po sprawdzone przepisy naszych użytkowników. Spośród ich różnorodnych propozycji wybraliśmy kilka najciekawszych, dzięki którym bez trudu przygotujecie perfekcyjny sernik na Wielkanoc i nie tylko.

1. Sernik wiedeński babci Marysi

Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj

Przepyszny, tradycyjny sernik, który znać powinien każdy. Nasza użytkowniczka otrzymała ten przepis od babci, a jak wiadomo, babcie pieką najsmaczniejsze ciasta. Koniecznie wypróbujcie.

2. Sernik krakowski z przepisu Magdy Gessler

Fot. Sereberko80 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj

Kto jak kto, ale Magda Gessler doskonale wie, w jaki sposób powinno przygotowywać się sernik. Wypieki z jej przepisów niemal zawsze się udają.

3. Sernik kokosowy

Sernik kokosowy

Fot. Izek na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj

Gdy znudzi wam się tradycyjny sernik o waniliowym lub cytrynowym posmaku, koniecznie wypróbujcie propozycję Izy. Kokos świetnie pasuje do tego ciasta, nadając mu zaskakujący, nieco egzotyczny smak.

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

4. Sernik królewski

Sernik królewski

Fot. Mimiwiki na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj

Tak przygotowany sernik, idealnie nadaje się na każdą okazję: niezapowiedzianą wizytę teściowej, rodzinną uroczystość, czy też po prostu sobotni relaks przy kawie. Gwarantujemy, że znika błyskawicznie, dlatego warto upiec go nieco więcej.

5. Sernik krówkowy

Sernik krówkowy

Fot. Fiolinea na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj

A gdyby tak połączyć pyszne cukierki i wyjątkowo smaczne ciasto? Tak, to możliwe! Wystarczy, że skorzystacie z porad Fiolinei, a bez trudu wyczarujecie naprawdę imponujący wypiek.

6. Sernik Izaura

Fot. Izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj

Skąd nazwa tego ciasta? Tego trudno dociec. Jedno jest jednak pewne: smakuje doskonale, a z jego przygotowaniem poradzą sobie nawet początkujący kucharze.

Pobierz aplikację smaker

7. Sernik zebra

Fot. Aninka88 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj

Sernik zebra to już wyższa szkoła jazdy - jego przygotowanie wymaga nieco wprawy oraz cierpliwości, jednak efekt wart jest każdego wysiłku.

8. Sernik gotowany

Fot. Dagita na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

Sernik gotowany stanowi ciekawą alternatywę dla różnego rodzaju ucieranych serników. Będzie idealny, jeśli macie ochotę zaserwować gościom efektownego przekładańca.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Kruche ciast na mące kukurydzianej

Dzisiaj ciasto na mace kukurydzianej z truskawkami. Ciasto proste , szybkie w...

Odsłon: 176

15 min
12
Desery Mini pączki

Błyskawiczne pączki z serka homogenizowanego. Puszyste, delikatne, pyszne.

Odsłon: 91

60 min
3
Desery Domowe gofry

Lekkie i chrupiące. Pyszne z cukrem pudrem, syropem klonowym lub innymi ulubi...

Odsłon: 128

60 min
2
Desery Podstawowy przepis na naleśniki

Dzielę się z Wami bardzo prostym przepisem na puszyste, pyszne naleśniki. Nal...

Odsłon: 9799

15 min
18

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

23
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

311
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

10
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25