Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie właściwości odżywcze ma szczaw?
- Jak zrobić pyszną zupę szczawiową?
- Z jakich składników przyrządzić koktajl szczawiowy?
- Czy można mrozić szczaw?
Ta roślina doskonale sprawdzi się jako dodatek do sałatek czy koktajli. Można zrobić z niej również chłodnik, a nawet przygotować zaprawy ze szczawiu na zimę. Jeśli wydawało się wam, że szczaw to tylko nudna zupa szczawiowa, grubo się myliliście.
Sprawdź także: Czym zastąpić sól?
Szczaw – właściwości odżywcze
Co takiego kryje w sobie szczaw? Właściwości odżywcze tej rośliny są dość imponujące. W szklance szczawiu znaleźć można 0,9 grama tłuszczu, 4,3 grama węglowodanów i 2,7 grama białka. To stanowczo za mała ilość, by się nią najeść. Zwłaszcza że taka ilość szczawiu to zaledwie 29 kilokalorii. Jednak jako dodatek do sałatki, szczaw sprawdzi się świetnie.
Co oprócz tych składników odżywczych znajdziemy w szczawiu? Roślina zawiera błonnik, który wspiera prawidłową pracę jelit. Kwaśny smak świadczyłby również o tym, iż jest ona bogata w witaminę C. I rzeczywiście tak jest. Wspomniana szklanka szczawiu zapewnia 71 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C. To jednak nie wszystko. Szczaw to także bogactwo magnezu, żelaza, witaminy A i ryboflawiny. Znajdziemy w niej też potas, witaminę B6, wapń i fosfor. Jak zatem widać, szczaw nie jest tylko roślinnym dodatkiem do zupy. Jakie dania warto z niego przygotować?
Szczaw – przepisy: zupa szczawiowa
Do jakiego dania przyda się szczaw? Przepisy są różnorodne, choć nam do głowy od razu przychodzi właśnie zupa szczawiowa. Wam prawdopodobnie także. Zupę szczawiową można zrobić na wywarze wegetariańskim i mięsnym. Dziś podamy wam przepis na ten drugi, z żeberkami, które nadadzą zupie lekko wędzonego smaku. Co przyda wam się do zrobienia zupy szczawiowej?
Żeberka, około kilograma, a także warzywa niezbędne do przygotowania bulionu, a zatem marchew, seler, por i pietruszka. Ilość zależy od was i od tego, jak bardzo aromatyczne i esencjonalne buliony lubicie. Do tego dwa litry wody, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz i sól oraz oczywiście szczaw – pół kilograma wystarczy.
Zacznijcie od włożenia do garnka umytego mięsa oraz obranych i pokrojonych warzyw z przyprawami. Nie dodawajcie tylko soli. Wlejcie wodę i zacznijcie gotować na niewielkiej mocy palnika. Bulion należy gotować przez co najmniej półtorej godziny. Po tym czasie wyłówcie wszystkie warzywa i mięso. Dodajcie posiekany szczaw i gotujcie zupę kilka minut. Teraz przyszedł czas na solenie zupy szczawiowej – dodajcie tyle soli, ile potrzebujecie.
Możecie zabielić zupę za pomocą śmietanki lub śmietany z mąką. Pamiętajcie jednak, by wcześniej ją zahartować. To wszystko. Zupa szczawiowa jest już gotowa. Możecie ozdobić ją posiekanym szczawiem, świetnie sprawdzi się również szczypiorek.
Szczaw – przepisy: chłodnik szczawiowy
Chłodnik szczawiowy to mniej popularna zupa ze szczawiu, którą możecie przygotować latem. Świetnie schłodzi organizm po gorącym dniu i jednocześnie nasyci po dniu nicnierobienia. Czego potrzebujecie, by tak „obrobić” szczaw?
Przepisy są różne, w zależności od domu. My jednak wychodzimy z założenia, że chłodnik powinien być zupą jak najprostszą. A zatem przygotujcie wywar, na przykład odlany z robionego wcześniej rosołu, 200 mililitrów słodkiej śmietanki, 200 gramów szczawiu, dwa ogórki, sól, cukier i jajka. Do pół litra bulionu dorzućcie posiekany szczaw i zagotujcie całość. Ostudźcie i dolejcie śmietankę, a także zetrzyjcie ogórki na tarce z dużymi oczkami. Teraz wystarczy tylko doprawić i schłodzić oraz dodać ugotowane jajka, gdy przyjdzie już pora na jedzenie. Szczawiowy chłodnik jest naprawdę pyszny i lekko kwaśny, w sam raz dla zwolenników wyrazistych smaków.
Szczaw – przepisy: szczaw w słoiku
Jak jeszcze możecie przygotować szczaw? Przepisy mogą być nie tylko na teraz, ale też na przyszłość. Bo przecież za szczawiem tęskni się, gdy przychodzi jesień i zima. Jeśli marzycie o zupie szczawiowej, gdy za oknem pada śnieg, musicie myśleć przyszłościowo i przygotować szczaw w słoiku. To najlepszy sposób na to, by móc zrobić ulubioną szczawiową zupę niezależnie od pory roku.
Aby zrobić szczaw na zimę, potrzebujecie tylko dwóch składników – szczawiu i soli. Umyjcie liście, pozbądźcie się łodyg i posiekajcie wszystko drobno, dokładnie tak, jakbyście chcieli przygotować zupę szczawiową. Do miski wrzućcie posiekany szczaw, następnie zasypcie go solą. Wymieszajcie i zostawcie na godzinę, do puszczenia soków. Odciśnijcie szczaw i przełóżcie go do wyparzonych słoików. Nie wylewajcie płynu. Przelejcie go do słoiczków po równo, by zakrył on liście. Teraz wystarczy tylko przejść przez proces pasteryzacji. Szczaw w słoiku jest gotowy – spokojnie wytrwa do zimy, by umożliwić wam przywołanie letnich smaków w środku grudnia.
Szczaw – przepisy: koktajl szczawiowy
Koktajl szczawiowy to przepis w sam raz dla wielkich fanów tej rośliny oraz osób, które wiedzą, że szczaw sprawdzi się nie tylko jako dodatek do zup. Smoothie ze szczawiem można zrobić na wiele sposobów. Idealnie pasują do niego banany, kiwi, truskawki, maliny, mięta czy jabłko. To, po jakie owoce sięgniecie, zależy od was. Pamiętajcie jednak, by odrobinę zredukować kwaśność samego szczawiu. Jeśli więc wybieracie owoce kwaskowate, dodajcie do koktajlu miód. Całość zalejcie na przykład sokiem jabłkowym, który świetnie sprawdzi się w towarzystwie szczawiu. Gdy zależy wam na koktajlu lekkim, mało kalorycznym, wybierzcie wodę zamiast soku. Czym jeszcze może zaskoczyć was szczaw? Przepisy na koktajle są nie tylko słodkie, ale też słone. Możecie dodać do niego sok z pomidorów, natkę pietruszki, buraka. Dzięki temu otrzymacie koktajl warzywny, niezwykle pożywny i smaczny.
Zobacz: Jak zrobić zielony koktajl?
Szczaw – przepisy: sałatka szczawiowa
Sałatka szczawiowa to ostatni przepis ze szczawiu na tej liście. Ze względu na to, że szczaw jest rośliną sezonową, warto tę sezonowość wykorzystać. Dodajcie więc do sałatki nowalijki, takie jak rzodkiewka, szczypiorek, pomidory malinowe i oczywiście szparagi, najlepiej grillowane na patelni grillowej. Co wam się przyda? Oczywiście szczaw! Przepisy wymagają dużej ilości szczawiu, gdyż zastępuje on pozostałe liście. Umyjcie go i posiekajcie na kawałki, choć niezbyt drobne. Następnie pokrójcie rzodkiew w plasterki, pomidory w większą kostkę, posiekajcie rzodkiewkę i przygotujcie szparagi na patelni. Wszystkie warzywa oprócz szparagów wrzućcie do miski. Przygotujcie winegret i wymieszajcie go z sałatką. Na samej górze połóżcie grillowane szparagi.
Jak mrozić szczaw?
Prawdopodobnie zastanawiacie się, jak mrozić szczaw. Przecież dzięki temu procesowi będziecie mogli szybko przywołać smaki wakacji. Aby zamrozić szczaw, musicie go umyć i osuszyć liście, a następnie pozbyć się tych, które są uszkodzone. Zblanszujcie szczaw we wrzątku. Po wyciągnięciu z wody pozostawcie go do obcieknięcia na sitku. Przełóżcie liście do woreczków i mroźcie.
Szczaw nie jest tak nudny, jak mogłoby się wydawać. W tym roku koniecznie sprawdźcie przepisy naszych użytkowników na przetwory i dania ze szczawiem.
3. Szczawiowa z leśnego szczawiu
Zobacz przepisSzczawiowa z leśnego szczawiu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Zupa ze szczawiem i pokrzywą
Zobacz przepisZupa ze szczawiem i pokrzywą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Botwinka ze szczawiem
Zobacz przepisBotwinka ze szczawiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Sałatka ze szczawiem
Zobacz przepisSałatka ze szczawiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Zupa szczawiowa i zapas szczawiu na zimę
Zobacz przepisZupa szczawiowa i zapas szczawiu na zimę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Co dodać do owsianki, by była zdrowa i smaczna? »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »