Ta przyprawa kojarzy się z zimą i Bożym Narodzeniem. Działa przeciwbólowo, obniża poziom cukru

Choć od razu kojarzy się z przyprawą do piernika, to warto go używać przez cały rok. Wartości odżywcze anyżu wpływają bardzo pozytywnie na organizm, poprawiając jego funkcjonowanie. Dowiedz się, jakie zastosowanie w kuchni ma anyż i jak go spożywać. Nie pożałujesz!

Dlaczego warto używać anyż? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Co to jest anyż?

Anyż to wysuszone owoce drzewa badian, czyli rośliny występującej głównie w Azji. W łupinkach przypominających gwiazdki kryją się szaro-zielone ziarenka, o charakterystycznym smaku, zbliżonym do lukrecji oraz kopru włoskiego. W ich skład wchodzi prawdziwe bogactwo substancji, w tym olejki eteryczne, kumaryny, flawonoidy i sterole roślinne. 

Możesz spotkać się z dwoma rodzajami rośliny - anyżem gwiazdkowym i anyżem biedrzeńcem. Choć nazywają się podobnie i obie zawierają olejek eteryczny, występują między nimi różnice. Pierwszy, wschodnioazjatycki, przybiera kształt gwiazdek i ma szaro-zielone nasionka. Drugi, czyli anyż biedrzeniec, należy do rodziny selerowatych, jest przyprawą zachodnioazjatycką, a jego ziarna zamknięte są w jajowatych lub gruszkowatych łupinkach. 

Wartości odżywcze anyżu

Anyż jest dość kaloryczny - w 100 gramach zawiera ok. 337 kcal. Nie spożywa się go jednak w dużych dawkach, więc nie powinien być to argument przeciwko jego używaniu. Tym bardziej że zawiera cenne składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najważniejszy jest olejek eteryczny, bogaty w antyoksydanty. W skład anyżu wchodzą również witaminy (m.in. A, C i te z grupy B) i minerały, np. potas, wapń, magnez, fosfor czy żelazo.  

Anyż - właściwości zdrowotne

Właściwości zdrowotne anyżu chętnie wykorzystuje się w medycynie naturalnej. Przede wszystkim używa się go do leczenia chorób dróg oddechowych, ze względu na przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze działanie. Sprawdzi się przy meczącej chrypce, przejściowej utracie głosu, suchym kaszlu lub zapaleniu oskrzeli. 

Warto wiedzieć, że anyż jest również przyprawą, która obniży poziom glukozy we krwi i pozwoli nam w skuteczny sposób poradzić sobie z przykrymi skutkami przejedzenia. Pobudza ona produkcję soków żołądkowych, dzięki czemu ułatwia trawienie, niweluje wzdęcia, niestrawność oraz skurcze żołądka. Stosuje się go także w leczeniu kolek oraz bóli reumatycznych.

Na tym jednak nie kończą się zastosowania tej przyprawy, gdyż nadaje się ona również do stosowania zewnętrznego. Kąpiel z dodatkiem olejku anyżowego łagodzi bóle, odstresowuje i rozluźnia. 

Jak spożywać anyż?

Pamiętaj, że ziarenka anyżu łatwo wietrzeją, przez co tracą swoje prozdrowotne działanie. Jak spożywać anyż - mielony czy w całości? Po pierwsze, możesz go użyć w obu wspomnianych formach. Po drugie, anyż w całości dłużej wykazuje swoje właściwości, więc krusz go dopiero bezpośrednio przed podaniem. 

Jednym ze sposobów na wzmacnianie organizmu jest przygotowanie naparu z anyżu. Wtedy kilka ziaren zalewa się ciepłą wodą i przez chwilę parzy. Tak przygotowaną miksturę można pić do trzech razy dziennie.

Anyż - przeciwwskazania

Duże porcje anyżu podrażniają błonę śluzową żołądka i mogą uszkodzić nerki, więc nie przesadzaj z jego dzienną dawką. Jakie są główne przeciwwskazania do stosowania anyżu? Nie zaleca się dodawania anyżu do jedzenia i picia podczas ciąży, a z pewnością nie powinni po niego sięgać wszyscy mający nadwrażliwość na olejek anyżowy, cierpiący na nieżyt lub chorobę wrzodową żołądka albo z dolegliwościami jelit i nerek.

Anyż - zastosowanie w kuchni

Anyż gwiaździsty zbiera się na przełomie lipca i sierpnia, by potem w formie suszonej trafiły do szczelnych pojemników w kuchni. Jakie jest zastosowanie anyżu w kuchni? Wyrazista w smaku przyprawa pasuje do wielu azjatyckich potraw, np. dań z kurczakiem i wołowiną. Sprawdzi się także, szczególnie w formie zmielonej, jako dodatek do zup i sosów. 

W Europie znany jest przede wszystkim jako składnik kompotów, naparów i likierów (tzw. anyżówki). Europejczycy używają go także do marynat do mięs i sosów do ryb. Niektórzy dodają przyprawę do wypieków, czyli ciasteczek i pieczywa lub wsypują odrobinę do herbaty i kawy. Popularne są także cukierki anyżowe. 

1. Kompot jabłkowo-korzenny

 Kompot jabłkowo-korzenny Zobacz przepis

Kompot jabłkowo-korzenny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Szarlotka mascarpone bez pieczenia

 Szarlotka mascarpone bez pieczenia Zobacz przepis

Szarlotka mascarpone bez pieczenia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Kociołek ozorkowy z anyżem

 Kociołek ozorkowy z anyżem Zobacz przepis

Kociołek ozorkowy z jałowcem i chrzanem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Śledzie w zalewie korzennej

 Śledzie w zalewie korzennej Zobacz przepis

Śledzie w zalewie korzennej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Wołowina w sosie cytrusowym

 Wołowina w sosie cytrusowym Zobacz przepis

Wołowina w sosie cytrusowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Tarta migdałowa z gruszkami

 Tarta migdałowa z gruszkami Zobacz przepis

Tarta migdałowa z anyżem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Domowa anyżówka

 Domowa anyżówka Zobacz przepis

Domowa anyżówka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Zupy, jakie jadano za czasów PRL. Jakie przepisy warto odtworzyć »

Kwercetynę znajdziesz w czerwonej cebuli. Pomoże w cukrzycy, przegoni wirusy, wspomoże mózg »

Tani i ma tylko 97 kcal. Jesz go z chlebem, a możesz zrobić kotlety, a nawet ciasto »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
7

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

0
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

0
Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

6
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2