Spis treści:
- Boczek rolowany - jak wybrać mięso?
- Jak przyprawić boczek rolowany?
- Jak zrobić boczek rolowany krok po kroku?
Trudno wyobrazić sobie tradycyjne świąteczne menu bez mięsa, zwłaszcza tego świeżo pieczonego. Schab, szynka, karkówka czy pierś z indyka to tylko kilka z wielu opcji, jakie masz do dyspozycji. Masz ochotę na coś wyjątkowo smacznego i niebanalnego? Zatem w tym roku postaw na boczek rolowany, który nie tylko zachwyca swoim smakiem, ale również dobrze prezentuje się na stole. Jak przyrządzić ten przysmak krok po kroku? Czym kierować się przy wyborze mięsa i jak przyprawić boczek rolowany? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.
Boczek rolowany - jak wybrać mięso?
Planujesz uwzględnić w swoim świątecznym jadłospisie boczek rolowany? Jak wybrać mięso, aby przygotowany przez ciebie specjał wyszedł perfekcyjny? Jedno jest pewne - nie może być to przypadkowy kawałek, który pierwszy rzuci ci się w oczy podczas zakupów. Aby ułatwić sobie pracę, w miarę możliwości postaw na mięso bez skóry. Zwróć także uwagę na jego kształt i sięgnij po jak najrówniejszy prostokąt. Nie bez znaczenia pozostaje również jego grubość, ponieważ im mięso jest grubsze, tym gorzej się roluje. Ponadto dobrze, aby było one chudsze niż tłustsze.
Jak przyprawić boczek rolowany?
W procesie przyrządzania powyższego przysmaku ogromne znaczenie ma odpowiedni dobór przypraw. Jak przyprawić boczek rolowany, aby zachwycał swoim smakiem? Możliwości jest co najmniej kilka. Możesz użyć do tego np. majeranku, czosnku, musztardy oraz soli i pieprzu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przepisie uwzględnić także białą gorczycę, kolendrę, kminek, chili, słodką paprykę, a nawet dodatek w postaci suszonych śliwek. Niektórzy nie wyobrażają sobie rolowanego boczku bez cebuli, wędzonej papryki oraz takich ziół jak bazylia, tymianek czy oregano. Jak widać, wybór przypraw jest bardzo szeroki, więc możesz dostosować go do swoich własnych preferencji.
Sprawdź także: 7 najzdrowszych ryb. Mają najmniej rtęci i toksyn
Jak zrobić boczek rolowany krok po kroku?
Zastanawiasz się, jak zrobić boczek rolowany krok po kroku? Na szczęście nie jest to trudne. Pamiętaj jednak, że przepis może nieco różnić się w zależności od dodatków, które w nim zawrzesz. Poniżej znajdziesz kilka opcji, które możesz wziąć pod uwagę podczas przygotowywania tego specjału.
Boczek rolowany z musztardą
Twój wybór padł na boczek rolowany z musztardą? Zatem rozpocznij jego przyrządzanie od zrobienia pasty, łącząc wspomniany składnik z majerankiem, utartym czosnkiem oraz solą i pieprzem. Umieść kawałek mięsa na desce do krojenia spodem do góry i natnij w nim kratkę za pomocą ostrego noża. Następnie obróć go na drugą stronę, natrzyj musztardową pastą i ciasno zroluj. Zwiąż roladę w kilku miejscach specjalnym sznurkiem, aby się nie rozwijała i łatwiej kroiła się po upieczeniu. W kolejnym kroku posyp mięso solą oraz pieprzem i ponownie natrzyj pastą z musztardy. Zawiń je w folię spożywczą, po czym wstaw do lodówki na około 24 godziny. Po upływie tego czasu piecz je przez 90 minut w temperaturze 180 stopni. Zmniejsz temperaturę do 150 stopni i kontynuuj obróbkę termiczną przez kolejne półtorej godziny.
Boczek rolowany z suszonymi śliwkami
Lubisz mięsne przekąski z owocowym akcentem? W takim razie postaw na boczek rolowany z suszonymi śliwkami. Poza boczkiem i owocami potrzebujesz świeżego czosnku, białej gorczycy, majeranku, kminku, kolendry, chili oraz słodkiej papryki. Umyj i osusz mięso, po czym usuń z niego wszelkie kostki i chrząstki. Natrzyj boczek przyprawami i ułóż na nim plasterki czosnku oraz pokrojone w paski suszone śliwki. Zroluj ciasno mięso, zwiąż je w kilku miejscach sznurkiem, a następnie zawiń w folię i wstaw do lodówki na 24 godziny. Po upływie doby wyjmij mięso z folii i umieść je na dużej rozgrzanej patelni - smaż je przez około 10 minut, co jakiś czas je obracając. Przełóż podsmażony boczek do rękawa do pieczenia i włóż go do brytfanki. Piecz mięso przez 70 minut w temperaturze 170 stopni. Wyjmij roladę z piekarnika, a gdy wystygnie, owiń ją folią i przechowuj w warunkach chłodniczych.
Boczek rolowany z marchewką i szpinakiem
Przyrządzając mięso na świąteczną ucztę, wcale nie musisz ograniczać się do tradycyjnych przepisów. Masz ochotę zaserwować coś niebanalnego? Zatem postaw na pyszną roladę ze szpinakiem i marchewką. Jak zrobić boczek rolowany z powyższymi dodatkami? Jest to niezwykle proste. Pierwszym krokiem jest przygotowanie mięsa i natarcie go wybranymi przyprawami, np. klasyczną przyprawą do grilla. Następnie ugotuj marchewkę, a mrożony szpinak podsmaż na patelni. Ułóż je na kawałku mięsa, po czym ciasno je zwiń. Piecz roladę w temperaturze 180 stopni przez dwie godziny.
Boczek rolowany z grzybami leśnymi
Grzyby to składnik, który wielu osobom kojarzy się ze świętami - zwłaszcza gdy na ich wigilijnej kolacji króluje aromatyczna zupa grzybowa i postna kapusta. Co ciekawe, doskonale sprawdzają się one nie tylko w dwóch wymienionych daniach, ale również w boczku rolowanym. Jak wyczarować potrawę w tej wersji? Umieść w miseczce przeciśnięty przez praskę czosnek, majeranek oraz sól i pieprz. Powstałą marynatę nanieś równomiernie na mięso i wstaw je do lodówki na 24 godziny. Namocz grzyby w wodzie, a cebulę pokrój w drobną kostkę i podsmaż na maśle. Gdy się zarumieni, dorzuć do niej grzyby wraz z solą i pieprzem. Nanieś zawartość patelni na kawałek boczku, zawiń go i obwiąż sznurkiem. Przełóż roladę do rękawa do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 90 minut.
Boczek rolowany z suszonymi pomidorami
Kolejną smaczną odmianą boczku rolowanego jest ta z suszonymi pomidorami w roli głównej. Do jego przygotowania potrzebujesz jedynie mięsa, oleju, czosnku, bazylii oraz suszonych pomidorów. Wymieszaj olej z czosnkiem i bazylią, po czym natrzyj powstałą marynatą mięso. Zwiń ciasno roladę i standardowo obwiąż ją sznurkiem. Umieść boczek w rękawie do pieczenia, a następnie w naczyniu żaroodpornym i piecz go przez 90 minut w temperaturze 180 stopni. Po obróbce termicznej wyjmij go od razu z piekarnika i odstaw do ostygnięcia. Gdy wystygnie, włóż go do lodówki. Gotowy boczek w tej i pozostałych wersjach doskonale sprawdzi się jako wędlina na kanapki. Możesz również zaserwować go na ciepło - tak w ramach świątecznego obiadu - z dodatkiem ziemniaków i surówki.
Więcej przepisów na to, jak zrobić boczek rolowany krok po kroku, znajdziesz poniżej:
1. Boczek rolowany - pieczony w piekarniku
Zobacz przepisBoczek rolowany - pieczony w piekarniku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Pieczony boczek rolowany według babcinego przepisu
Zobacz przepisPieczony boczek rolowany / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Boczek rolowany - czosnkowo-ziołowy
Zobacz przepisBoczek rolowany - czosnkowo-ziołowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Gotowany rolowany boczek
Zobacz przepisDomowa wędlina - gotowany rolowany boczek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Boczek na kanapki z dodatkiem musztardy
Zobacz przepisBoczek rolowany z musztardą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Rolowany boczek faszerowany grzybami leśnymi
Zobacz przepisRolowany boczek faszerowany grzybami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Boczek rolowany ze śliwkami suszonymi i korzenną nutą
Zobacz przepisBoczek rolowany ze śliwkami suszonymi i korzenną nutą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Co zrobić, gdy pierniczki wyszły twarde jak kamień? Wrzuć do słoika, szybko zmiękną »
Pokrusz do gorącej wody i wymieszaj. Napój obniża poziom cukru, dba o jelita i poprawia nastrój »
Kultowy przysmak śniadaniowy z PRL-u. Wciąż z chęcią zajadamy, a jest bardzo niezdrowy »