Spis treści:
- Co to jest brioszka?
- Czym się różni brioszka od chałki?
- Jak się robi brioszki?
- Ile piec brioszki?
- Najlepsze przepisy na brioszki
Brioszka to francuskie pieczywo drożdżowe, które na szczęście możemy dostać także w naszych piekarniach. Jak ją zrobić? Czy w zaciszu domowym można stworzyć brioszkę idealną, zupełnie jak z francuskiej piekarenki?
Sprawdź także: Chlebek watykański – czy przyniesie szczęście?
Co to jest brioszka?
Słowo to brzmi znajomo, jakby pochodziło z języka ukraińskiego lub rosyjskiego. Nic z tych rzeczy! Brioszka to spolszczenie od słowa brioche, które z kolei wywodzi się od czasownika broyer, czyli rozcierać, rozdrabniać. To nawiązuje oczywiście bezpośrednio do ciasta, które musimy zagniatać dość długo, podobnie jak ciasto drożdżowe.
Ciasto brioche wyrabiane jest z prostych składników, takich jak mąka pszenna, cukier, jaja, mleko, drożdże i masło. Brioszki są zatem podobne do naszych drożdżówek i ciasta drożdżowego. Tu jednak niezwykle istotne jest masło, którego w cieście brioche jest zawsze bardzo dużo. Na 400 gramów mąki pszennej konieczne jest wykorzystanie aż 200 gramów masła. Brioszki nie obejdą się też bez jajek.
Ile lat mają brioszki? Samo słowo znane jest od XV wieku, jednak najstarszy przepis, który się zachował, pochodzi z roku 1742. W tamtym przepisie jednak masła jest mniej niż w obecnych brioszkach. W czasach sprzed rewolucji wypiekano brioszki w dwóch wersjach – dla ubogich, z mniejszą ilością masła oraz dla bogatych. Te drugie zawierały nawet 70 proc. masła więcej.
Obecnie ten składnik jest niezbędny do stworzenia idealnych brioszek, jednak aż tak wysoka zawartość masła nie jest konieczna. Brioszki we Francji są niezwykle popularne, ale także dostępne w wielu różnych odmianach, zależnie od regionu. Mogą przybierać różne kształty i smaki, gdyż dodaje się do nich na przykład rodzynki czy owoce kandyzowane. Nadal jednak jest to ten sam rodzaj ciasta - maślanego, słodkiego, po prostu doskonałego.
Zobacz: Chałka zapiekana z owocami i ricottą
Czym się różni brioszka od chałki?
Wiecie już, że brioszki to słodkie pieczywo drożdżowe, które składa się z produktów niezbędnych również do przygotowania chałki. Czym zatem różni się brioszka od chałki? Chociaż składniki są podobne, brioszki zawierają więcej masła od chałki, a to z kolei przekłada się na smak. Różnice kryją się także w samej strukturze ciasta. Brioszki są odrobinę lżejsze od chałki, a także bardziej suche. Jednak nie w złym tego słowa znaczeniu. Chałka jest wypiekiem ciężkim, pełnym i bardzo mięsistym. To główne różnice, które sprawiają, że jednak są to dwa inne wypieki.
Jak się robi brioszki?
Teraz czas dowiedzieć się, jak się robi brioszki. Potrzebujecie do tego kilku składników: masła, mąki, mleka, jajek, cukru i drożdży. Do tego możecie użyć też ekstraktu waniliowego lub prawdziwej wanilii oraz soli.
Zacznijcie od przygotowania zaczynu. Wystarczy, że 30 gramów drożdży rozpuścicie w 100 mililitrach mleka (letniego lub ciepłego). Dodajcie także łyżeczkę cukru, by drożdże miały się czym pożywić. Po dziesięciu minutach zaczyn będzie już gotowy. Teraz do miski wsypcie 400 gramów mąki pszennej do wypieków, szczyptę soli i 50 gramów cukru. Możecie użyć mniej cukru, jednak pamiętajcie, że brioszki powinny być słodkie. Do miski wbijcie też trzy jajka oraz gotowy zaczyn i odrobinę ekstraktu z wanilii. Za pomocą miksera wyrabiajcie ciasto.
Może to potrwać nawet 10 minut – ciasto musi być dobrze napowietrzone. Po tym czasie pokrójcie kostkę masła i stopniowo dodawajcie je do ciasta, ciągle wyrabiając. Masa jest już prawie gotowa. Teraz konieczny jest czas. Miskę przykryjcie folią i odstawcie na noc do lodówki. Rano wyciągnijcie ją i zacznijcie znów zagniatać. Wystarczy minuta. Ciasto odstawcie w ciepłe miejsce na pół godziny.
Możecie rozdzielić ciasto i włożyć je do foremek przeznaczonych do robienia muffinek. Dzięki temu brioszki świetnie sprawdzą się na przykład na śniadanie. Odstawcie je na godzinę, a następnie posmarujcie je roztrzepanym jajkiem i pieczcie w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25 minut. To wszystko, brioszki są już gotowe.
Ile piec brioszki?
To, ile piec brioszki, zależy oczywiście od formy, jaką wybierzecie. Jeśli chcecie przygotować ciasto w keksówce, będziecie musieli piec je dłużej, niż małe muffinkowe brioszki. Pamiętajcie, że najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy ciasto jest już gotowe, jest metoda suchego patyczka.
Sprawdź także: Róża nie tylko w ogrodzie. Co można zrobić z płatków i owoców dzikiej róży?
Najlepsze przepisy na brioszki
Brioszki do odrywania
Idealnym pomysłem na śniadanie czy też przekąskę dla siebie i rodziny, są brioszki do odrywania. Przygotujecie je z tego samego ciasta, na które przepis podaliśmy wyżej. Co musicie zrobić? Wystarczy podzielić ciasto na równe części i uformować z nich małe kuleczki. Następnie ułożyć je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Możecie ułożyć je również w dwóch keksówkach. Wtedy będą pięknie uformowane.
Dajcie bułeczkom chwilę odpocząć – odstawcie je więc na godzinę do wyrośnięcia. Następnie posmarujcie wierzch roztrzepanym żółtkiem bądź całym jajkiem. Tak przygotowaną brioszkę pieczcie w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez pół godziny bądź trochę dłużej, jeśli robicie jedną, wielką brioszkę do odrywania. Pamiętajcie, by sprawdzić ciasto patyczkiem. Odstawcie ciasto, by przestygło, a następnie zabierzcie się do jedzenia. Brioszki będą smakować doskonale z miodem czy dżemem.
Brioszki czekoladowe
Możecie oczywiście bawić się smakiem brioszek, dodając do nich kolejne składniki. Pamiętajcie jednak, by z nimi nie przesadzić. Lepiej zajadać brioszkę z kremem czekoladowym, niż sprawić, by pod wpływem czekolady wypiek stał się zbyt ciężki. Brioszki czekoladowe zrobicie za pomocą kakao - wystarczy, że dodacie 10 gramów tego składnika.
Brioszki maślane
Brioszki maślane są naturalnie, potrzebują bowiem naprawdę dużo masła, by rzeczywiście smakować tak, jak wprost z francuskiej piekarni. Jeśli jednak chcecie poeksperymentować, zawsze możecie dodać więcej masła do ciasta i sprawić, by smak brioszek był jeszcze bardziej maślany. Nie ma rzeczy niemożliwych dla osób, które nie liczą kalorii.
Brioszki z serem i brioszki z rodzynkami
To tak zwane brioche de Gannat (brioszki z serem) oraz kouglof (brioszki z rodzynkami). Są popularne w Owernii i Alzacji. Jeśli więc chcecie dodać do swojego ciasta akurat te składniki, nic nie stoi na przeszkodzie.
Brioszki z makiem i brioszki z cynamonem
Brioszki z makiem mogą przypominać słodkie bułeczki dostępne w sklepach, jednak uwierzcie, że będą dużo bardziej maślane i słodkie. Jeśli jesteście fanem eksperymentów, możecie zrobić brioszki z cynamonem bądź masłem cynamonowym. Bułeczki można nim nadziać lub też dodać sam cynamon do ciasta. Wszystko zależy od was.
Brioszki to niezwykłe pieczywo – aromatyczne, miękkie, delikatne i strasznie pyszne. Jeśli jeszcze ich nie robiliście, koniecznie to zmieńcie.
1. Brioszka z bakaliami
Zobacz przepisBrioszka z bakaliami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Brioszki z czekoladą i kruszonką
Zobacz przepisBrioszki z czekoladą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Brioszki z rodzynkami i skórką pomarańczową
Zobacz przepisBrioszki z rodzynkami i skórką pomarańczową / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Reklama
Zobacz także:
Dlaczego warto jeść pomarańczowe warzywa? »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »