Spis treści:
- Na czym polega i co daje marynowanie mięsa?
- Jak przygotować wołowinę, żeby była krucha i soczysta?
- Przepisy na najlepsze marynaty do wołowiny
Na czym polega i co daje marynowanie mięsa?
Marynowanie mięsa to nic innego jak proces, podczas którego surowe mięso zanurzamy w mieszance składników, najczęściej zawierającej sól, ocet, olej i przyprawy. Celem całego procesu jest zarówno poprawa smaku, jak i tekstury mięsa. Marynaty mogą być stosowane do różnych rodzajów mięs, w tym wołowiny, jak również i ryb. Głównymi korzyściami płynącymi z marynowania są zwiększenie soczystości przyrządzanego mięsa i wzbogacenie smaku - aromatyczne przyprawy i zioła przenikają do jego wnętrza, co znacznie podnosi walory smakowe potrawy.
Marynowanie mięsa to również praktyczny sposób na przedłużenie jego trwałości. Ocet i sól to składniki działające jako naturalne konserwanty, spowalniające rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Warto jednak pamiętać o odpowiednim czasie marynowania – niektóre rodzaje mięs wymagają tylko kilku godzin, podczas gdy inne powinny pozostawać w marynacie przez całą noc, a niekiedy nawet dłużej. Planując przygotować wołowinę, która zachwyci kruchością i wyjątkowym aromatem, warto marynować ją nawet przez około 12-16 godzin. W tym czasie składniki marynaty zdążą spokojnie przeniknąć do struktury mięsa, dzięki czemu po obróbce cieplnej nie będzie ono nieprzyjemnie twarde.
Sprawdź też: Wołowina czyli zdrowie w każdym kawałku! Sprawdź, dlaczego powinna znaleźć sie w twojej diecie
Jak przygotować wołowinę, żeby była krucha i soczysta?
To pytanie zadaje sobie większość miłośników mięsa wołowego, pragnących samodzielnie przygotować danie z jego udziałem. Warto mieć na uwadze, że w tym przypadku duże znaczenie ma między innymi wybór odpowiedniego kawałka mięsa. Dobrym wyborem będzie zwłaszcza udziec, antrykot czy rostbef - zawarta w nich niewielka ilość tłuszczu nie tylko doda nieco więcej smaku, ale również sprawi, że mięso finalnie będzie bardziej soczyste.
Pamiętaj też, że marynowanie wymagać może więcej czasu. Cały proces przeprowadzony bez zbędnego pośpiechu pomoże zmiękczyć włókna mięsa, dzięki czemu stanie się ono znacznie bardziej kruche. Przyrządzając wołowinę możesz z powodzeniem dodać różne przyprawy i zioła, takie jak czosnek, rozmaryn czy tymianek, które idealnie podkreślą jej wyjątkowy smak.
Oprócz samego marynowania kawałka mięsa, istotną kwestię stanowi też odpowiednia technika jego przygotowania. Wołowinę najlepiej jest piec w niskiej temperaturze przez dłuższy czas (metoda slow cooking), a także grillować lub smażyć na wysokim ogniu przez krótki czas. Smażenie na dużym ogniu pozwala zamknąć pory w mięsie, zatrzymując soki wewnątrz - ten zabieg sprawia, że mięso zachowuje większą soczystość. Po zakończeniu obróbki cieplnej warto też odstawić wołowinę na kilka minut przed jej pokrojeniem, dzięki czemu soki równomiernie się rozprowadzą, a mięso pozostanie apetycznie soczyste.
Sprawdź też: Co zrobić, żeby wołowina była miękka? Stosuj te triki, a będzie rozpływać się w ustach
Przepisy na najlepsze marynaty do wołowiny
Śmiało można stwierdzić, że właściwa marynata to więcej niż połowa sukcesu w drodze do uzyskania soczystej i miękkiej wołowiny. Dodatki zastosowane w różnego rodzaju mieszankach sprawią też, że mięso będzie niezwykle aromatyczne, zachwycając swoim szlachetnym smakiem. Poznaj przepisy na 3 marynaty do mięsa wołowego, które na stałe zagoszczą w twojej kuchni.
1. Marynata do soczystego steku wołowego z patelni
Smażone steki wołowe będą wyjątkowo soczyste, kiedy odpoczną w klasycznej marynacie na bazie ziół i oliwy z oliwek. Tak przygotowana wołowina będzie świetnie smakować zwłaszcza w połączeniu z domowej roboty masłem ziołowym oraz frytkami - zarówno ziemniaczanymi, jak i tymi z batatów.
Niezależnie od stopnia wysmażenia, zamarynowane steki będą delikatne i aromatyczne /123rf/picsel
Składniki
- 2 steki wołowe
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1/3 łyżeczki suszonego rozmarynu
- 1/3 łyżeczki czosnku granulowanego
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka świeżo mielonego czarnego pieprzu
- W misce wymieszaj oliwę, rozmaryn i czosnek. Mięso natrzyj z obu stron solą i pieprzem, a następnie powstałą mieszanką oliwy i ziół.
- Steki wyjmij z lodówki ok. 20 minut przed ich marynowaniem. Następnie przełóż je do naczynia z gotową marynatą, przykryj folią spożywczą i umieść w lodówce na co najmniej 30 minut.
- Tak przygotowane mięso przełóż na dobrze rozgrzaną patelnię, rozpuszczając na niej wcześniej niewielką ilość wysokiej jakości masła. Steki smaż z obu stron, dopóki mięso nie osiągnie pożądanego przez Ciebie stopnia wysmażenia.
Sprawdź też: domowe masło ziołowe na 3 sposoby. Idealny dodatek do pieczywa i nie tylko
2. Marynata grillowa z dodatkiem świeżej cebuli
Kolejna propozycja tym razem perfekcyjnie sprawdzi się jako marynata do grillowanej wołowiny podawanej w formie szaszłyków. Dodatek cebuli nie tylko wzbogaci mięso o jej aromat, ale też zmiękczy je, dzięki czemu stanie się ono doskonale kruche.
Zamarynowana wcześniej grillowana wołowina będzie niezwykle soczysta, zachwycając swoim smakiem / 123rf/picsel
Składniki
- 1 kg mięsa wołowego pokrojonego w kostkę
- 0,5 kg cebuli
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki soku z cytryny
- 100 ml wody gazowanej
- Szczypta soli i świeżo mielonego czarnego pieprzu
- Cebule obierz i zetrzyj na tarce - możesz również użyć w tym celu blendera lub maszynki do mielenia mięsa. Dzięki temu puści odpowiednio dużo soku, który stanowi sekret udanej marynaty.
- Ząbki czosnku przepuść przez praskę i dodaj do startej cebuli. Wlej sok z cytryny i wodę mineralną, a następnie dopraw masę solą i pieprzem.
- W powstałej marynacie umieść kawałki wołowiny i dokładnie wymieszaj całość. Przykryj mięso folią spożywczą i odstaw do lodówki na 3-5 godzin lub nawet całą noc.
- Bezpośrednio przed grillowaniem mięsa stwórz z nich szaszłyki - pomiędzy kolejnymi kawałkami możesz śmiało umieścić ulubione warzywa, takie jak np.papryka, cukinia czy cebula szalotka. Szaszłyki grilluj przez 8-10 minut co pewien czas je obracając.
Sprawdź też: Pieczeń wołowa Magdy Gessler
3. Marynata miodowo-musztardowa do wołowiny z piekarnika
W zależności od upodobań smakowych, do tego rodzaju marynaty możesz użyć łagodnej lub ostrej musztardy. Używając ziarnistej, jak musztarda francuska, wołowina będzie delikatniejsza w smaku. Jeżeli chodzi o rodzaj miodu, w przypadku tego rodzaju mięsa dobry wybór stanowi miód gryczany, charakteryzujący się intensywniejszym smakiem z lekką goryczką.
Pieczona wołowina dzięki marynacie będzie krucha i soczysta, stając się wspaniałym daniem głównym /123rf/picsel
Składniki
- 1 kg mięsa wołowego w jednym kawałku (np. polędwicy)
- 3 ząbki czosnku
- 3 łyżki musztardy
- 1 łyżka miodu
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżka soku z cytryny
- ok. 1 łyżki suszonego tymianku
- szczypta soli i świeżo mielonego czarnego pieprzu
- Czosnek przeciśnij przez praskę, dodaj do niego musztardę, oliwę, miód i sok z cytryny. Dopraw całość suszonym tymiankiem, solą i pieprzem, a następnie dokładnie wymieszaj.
- Umieść wołowinę w szczelnie zamykanym pojemniku i zalej powstałą marynatą, dokładnie ją rozprowadzając po całym kawałku mięsa. Zamknij naczynie i odstaw do lodówki na minimum 2-4 godziny.
- Po upływie tego czasu wołowinę możesz upiec bezpośrednio w marynacie. Wystarczy, że przełożysz mięso razem z marynatą do rękawa lub specjalnej torebki do pieczenia i lekko nakłujesz jej powierzchnię. Wołowinę piecz w piekarniku nagrzanym do 190 stopni Celsjusza przez około 1 godzinę. Po tym czasie wyjmij mięso z rękawa bezpośrednio do brytfanny, pozwalając, aby z wierzchu apetycznie się zarumieniło.
Źródło: smaker.pl, terazgotuje.pl
Opracowanie: Joanna Kosińska
Zobacz także:
Jak najlepiej przyrządzić wołowinę? >>
Idealne steki – jak to się robi. Grillowy przewodnik >>
Jedz je jak najczęściej. Oto 7 najzdrowszych gatunków mięs >>