Ewa_Gotuje

Zastąp nim ziemniaki. To warzywo to opcja idealna nie tylko dla cukrzyków

Topinambur to warzywo, które nieczęsto pojawia się na naszych stołach. Bulwy topinamburu z powodzeniem mogę zastąpić nam w kuchni ziemniaki. Będą dobrym wyborem w szczególności dla osób, które borykają się ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. W poniższym artykule sprawdzimy, na co pomaga jedzenie topinamburu, oraz w jaki sposób go przygotować.

Dlaczego warto jeść topinambur? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Warzywo to przybyło do nas z Ameryki Północnej, był powszechnym pożywieniem wśród rdzennej ludności tego kontynentu. Pochodzi z rodziny astrowatych, jego najcenniejszą częścią są jadalne bulwy, które wyglądem mogą przypominać połączenie ziemniaka z korzeniem imbiru. Topinambur zwany jest także słonecznikiem bulwiastym, karczoch jerozolimski, oraz ziemną gruszką, charakteryzują go nie tylko jadalnie korzenie, ale i żółty kwiatostan, który sprawia, że roślina może pełnić nie tylko funkcję kulinarną, ale i ozdobną. Co więcej, topinambur kryje w sobie szereg właściwości prozdrowotnych, dlatego warto znaleźć dla niego miejsce w codziennej diecie. Jak jeść topinambur? Na to i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. 

Sprawdź także: Czy ziemniaki tuczą? Odpowiednio przygotowane pomogą nawet w odchudzaniu

Topinambur – warzywo z inuliną

Jakie właściwości ma topinambur? Przede wszystkim ceniony jest ze względu na swoje właściwości pomagające obniżyć zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Ma niski indeks glikemiczny, który informuje nas jak wzrasta poziom glukozy we krwi po spożyciu posiłku. W warzywie tym znajduje się także inulina, substancja mająca właściwości prebiotyczny, korzystnie wpływające na mikroflorę jelitową. Okazuje się, że wśród wszystkich produktów spożywczych topinambur dostarcza najwięcej tego składnika. Inulina pomaga również zbić wysoki poziom glukozy we krwi, sprawia, że po zjedzeniu posiłku nie następuje gwałtowny wzrost cukru we krwi. 

Topinambur jest warzywem stosunkowo niskokalorycznym, w 100 g jest ok. 72 kcal. Dlatego można sięgać po niego nawet na diecie odchudzającej. Obecna jest tu spora ilość błonnika pokarmowego, który sprawia, że po posiłku czujemy sytość, dzięki czemu unikniemy podjadania pomiędzy posiłkami. Dodatkowo błonnik jest istotnym składnikiem, który pozwala dbać o prawidłową pracę układu pokarmowego, wspiera trawienie, dba o jelita, a także zapobiega zaparciom. Regularne spożywanie dań bogatych w błonnik pomaga obniżyć zbyt wysoki poziom "złego" cholesterolu oraz cukru we krwi. Obecne są tu także witaminy z grupy B, które mają istotny wpływ na układ nerwowy, samopoczucie, a także pracę mięśni, oraz substancje mineralne, takie jak żelazo i potas.

Ziemniaki a topinambur 

Topinambur jest warzywem, które trafiło do Europy na przełomie XV i XVI wieku, za sprawą odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Zyskał sporą popularność i szybko rozprzestrzenił się po całym kontynencie, gdzie zaczął być powszechnie uprawiany. Dużą zaletą topinamburu był fakt, że warzywo to jest odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, oraz dobrze radzi sobie nawet w nieurodzajnej glebie. Z czasem ziemniaki zastąpiły topinambur, ponieważ były łatwiejsze do przechowywania, a także miały bardziej uniwersalny smak. 

Co ciekawe, znany dietetyk dr Bartek Kulczyński, który swoimi treściami dzieli się na platformie YouTobe, w jednym ze swoich filmów nazwał topinambur zdrowszym zamiennikiem ziemniaka. Ziemniaki mają dwukrotnie wyższy indeks glikemiczny niż topinambur, przez co po ich zjedzeniu następuje znaczący wzrost poziomu cukru we krwi. Dlatego topinambur będzie lepszym wyborem dla osób chorujących na cukrzycę, a także tych zmagających się z insulinoopornością.

Na co pomaga jedzenie topinamburu?

Kto oprócz diabetyków powinien jeść topinambur? Świetnie sprawdzi się dla osób, które zmagają się z anemią, ponieważ w jego składzie znajdziemy sporą dawkę żelaza – takie żelazo jest jednak gorzej przyswajalne niż to obecne w mięsie, ponieważ występuje w formie niehemowej. Dlatego topinambur będzie dobrym wyborem dla wegan i wegetarian, którzy często zmagają się z niedoborem tego pierwiastka. 

Topinambur będzie odpowiedni także dla osób, które chcą zadbać o układ krążenia, dzięki obecności potasu reguluje ciśnienie krwi, a także pomaga obniżyć wysoki poziom "złego" cholesterolu, oraz wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe. Jedzenie tego warzywa korzystnie wpłynie także na pracę układu pokarmowego, poprawia również wchłanianie substancji odżywczych z przewodu pokarmowego, a także zapewnia sytość, co znacznie ułatwia proces odchudzania. 

Jak jeść topinambur?

Istnieje wiele możliwości przygotowania topinamburu, można go ugotować, upiec, lub usmażyć. Ma przyjemny słodkawy smak, w którym można wyczuć orzechowe nuty. Jak wspomnieliśmy wcześniej, z powodzeniem można zastąpić nim ziemniaki, świetnie sprawdzi się w wersji pieczonej w przyprawach, dobrze smakować będzie z rozmarynem, bazylią, oregano, tymiankiem lub czosnkiem, a także jako kremowe purée. Tak przygotowany topinambur można podać wraz z mięsem lub rybą. Świetnie sprawdzi się w warzywnych zupach, czy zapiekankach, możesz także przygotować z niego delikatną zupę krem. Pieczony topinambur może być także smacznym składnikiem sałatki. 

Zastanawiasz się, do jakich dań dodawać topinambur? Poniżej znajdziesz kilka ciekawych przepisów. 

1. Suflet z patelni z topinamburem

 Suflet z patelni z topinamburem Zobacz przepis

Suflet z patelni z topinamburem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Kiszony topinambur

 Kiszony topinambur Zobacz przepis

Kiszony topinambur / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Zupa z topinamburu z sałatką

 Zupa z topinamburu z sałatką Zobacz przepis

Zupa z topinamburu z sałatką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Pieczony topinambur z czosnkiem niedźwiedzim

 Pieczony topinambur z czosnkiem niedźwiedzim Zobacz przepis

Pieczony topinambur z czosnkiem niedźwiedzim / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Zupa krem z topinamburu

 Zupa krem z topinamburu Zobacz przepis

Zupa krem z topinamburu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Pasta z groszku, cieciorki i topinamburu

 Pasta z groszku, cieciorki i topinamburu Zobacz przepis

Pasta z groszku, cieciorki i topinamburu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Dorsz w cieście bazyliowym z topinamburem pleśniowym

 Dorsz w cieście bazyliowym z topinamburem pleśniowym Zobacz przepis

Dorsz w cieście bazyliowym z topinamburem pleśniowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: youtube.com/@drbartekpl, smaker.pl

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Genialny domowy płyn do czyszczenia szyb i ram okiennych. Wyglądają jak z fabryki »

Włoska zupa na długowieczność. Sekret tkwi w składnikach »

12 objawów niedoboru witaminy D. O tej porze się nasilają »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 50

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0