Ziemniaki z ogniska – różne wersje i sposoby przygotowywania

Ziemniaki z ogniska to jeden z tych prostych przysmaków, które kojarzą się z latem i czasem spędzanym w gronie najbliższych. Są niezwykle smaczne, choć przecież przygotowanie ich to łatwizna. Dzisiaj opowiemy trochę o ziemniakach z ogniska, ale także innych sposobach na przygotowanie tych warzyw.

Fot. 123RF/Picsel

Smak ziemniaków z ogniska wydaje się niemożliwy do podrobienia, a jednak istnieją na to sposoby. Wiadomo oczywiście, że to właśnie warzywa przygotowane podczas wieczornego ogniska w gronie bliskich zawsze smakują najlepiej. Oto kilka sposobów na ziemniaki, które warto podać, by zachwycić znajomych czy rodzinę podczas wspólnie spędzanego czasu.

Ziemniaki z ogniska w tradycyjnej wersji

Ziemniaki z ogniska to przysmak, który kojarzy się z obozami, wspólnym grillowaniem i dużą ilością zabawy. Nic więc dziwnego, że tak chętnie powracamy do tego smaku - także w domu (o tym napiszemy poniżej). Ziemniaki przygotowane w ognisku posiadają niepowtarzalny smak i aromat głównie dzięki temu, że przechodzą zapachem drewna, dymu i ogniska. Możemy robić je w skórce i po jej obraniu, w folii bądź bez niej. Każdy sposób jest dobry - z pewnością już niejednokrotnie się o tym przekonaliście. Aby zrobić idealne ziemniaki z ogniska, potrzebujecie dobrych warzyw. Najlepsze będą średnie okazy, które upieką się relatywnie szybko. Zwykle na to danie musimy czekać około godziny bądź dłużej, w zależności od wielkości ziemniaków. Konieczne jest też położenie ich w odpowiednim miejscu. Jeśli wrzucicie ziemniaki do ognia, z pewnością się spalą. Nie mogą być także położone z daleka od ogniska, gdyż wystygły popiół nie będzie w stanie dotrzeć do środka warzyw. Najlepszym sposobem jest zatem rozłożenie ziemniaków wokół ogniska, niedaleko ognia, w popiele. Zakopcie je i czekajcie - nie musicie przewracać ziemniaków czy rozgrzebywać popiołu. Po godzinie możecie nakłuć bulwę widelcem lub kijkiem, by sprawdzić, czy jest już miękka. Jeśli nie chcecie, by skórka była zabrudzona popiołem, możecie najpierw obłożyć ziemniaki folią do pieczenia. Nie bójcie się - nic jej się nie staje pod wpływem temperatury. Tak przygotowane ziemniaki można zajadać wyłącznie z solą. Jednak będą smakować jeszcze lepiej, gdy położycie na nich masło czosnkowe lub ziołowe.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Ziemniaki jak z ogniska - jak zrobić je w domu?

Nie zawsze mamy możliwość zrobienia ziemniaków z ogniska. Dlatego koniecznie sprawdźcie przepis na to, jak oszukać system i przygotować ziemniaki jak z ogniska, które będą posiadały pyszną, chrupiącą skórkę i miękki środek. Umyjcie ziemniaki dokładnie, nie obierajcie ich ze skórki. Cała magia ziemniaków z ogniska polega przecież na tym, że pozwalają nam zajadać się pyszną skórką! Gdy ziemniaki będą już czyste, połączcie w misce kilka łyżek mąki pszenne i łyżkę soli. Nie suszcie ziemniaków - muszą być mokre! Teraz obtoczcie je w mące z solą i ułóżcie na blaszce do pieczenia. Tak przygotowane bulwy pieczcie w 200 stopniach przez około godzinę. Oczywiście wszystko zależy od wielkości samych ziemniaków. Możecie sprawdzić je po godzinie widelcem czy wykałaczką. Powinny być miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz. Dzięki mące możecie osiągnąć efekt jak z ogniska. Ziemniaki nie będą miały smaku ognia i popiołu, jednak nadal będą pyszne. Wydaje nam się, że jako alternatywa dla ogniskowych przysmaków sprawdzi się doskonale.

Sprawdź: Bataty - pyszna alternatywa dla ziemniaków

Ziemniaki po cabańsku, czyli duszonki i pieczonki

Być może nigdy nie słyszeliście o ziemniakach po cabańsku. Może znacie je jako duszonki lub pieczonki. Wszystkie te nazwy odnoszą się jednak do tej samej potrawy, która tradycyjnie podawana była w Chrzanowie oraz innych regionach Polski. Ziemniaki po cabańsku to danie, które pochodzi od ludności mieszkającej w Chrzanowie w XIII wieku. Była to ludność napływowa, która zajmowała się przede wszystkim pasterstwem - pilnowała trzody tatarskiej. Gdy jednak najazdy tatarskie zakończyły się z powodu śmierci chana, wojska wycofały się, a Cabani pozostali na podbitych ziemiach. Stąd właśnie wzięły się ziemniaki po cabańsku. A jak je przygotować? Choć nazwa mówi tylko o ziemniakach, to stanowczo nie oddaje ona bogactwa całego dania. Znajdziemy w nich bowiem nie tylko ziemniaki, ale także warzywa korzenne - marchew i pietruszkę - cebulę, buraki i oczywiście mięso, którego w pożywnym daniu kiedyś nie mogło zabraknąć. W pierwotnym przepisie była to słonina, jednak teraz można zastąpić ją kiełbasą bądź boczkiem, które nadają potrawie wędzonego smaku. Ziemniaki po cabańsku bądź też duszonki czy pieczonki, przygotowuje się w żeliwnym kociołku, który stawiano na ognisku. Istotnym elementem tej potrawy jest także brak pokrywki. Zamiast niej Cabani używali kapusty, którą przykrywali wszystkie składniki i pozwalali im się dusić.

Zobacz przepis na pyszne ziemniaki hasselback:

Przepis na ziemniaki po cabańsku

Jak przyrządzić ziemniaki po cabańsku? Potrzebujecie do tego żeliwnego garnka i ogniska. Jeśli jednak danie robicie w domu, wystarczy wam zwykły garnek. Wtedy jednak zrezygnujcie z kapusty jako przykrycia - zamiast tego dodajcie jej do samego dania, by smakowało ono jeszcze pełniej. Do przygotowania ziemniaków po cabańsku potrzebujecie około trzech kilogramów ziemniaków, które należy obraz i pokroić w kostkę. To samo robicie z kilogramem marchewki oraz dwoma dużymi burakami. Cebulę pokrójcie z kolei w talarki. W ziemniakach po cabańsku nie może zabraknąć także kiełbasy. Wybierzcie pęto dobrej kiełbasy o dużej zawartości mięsa. Najlepiej, by była ona wędzona, wyrazista w smaku. Najlepszą przyprawą do ziemniaków po cabańsku będzie natka pietruszki. Posiekajcie ją drobno. W tradycyjnej wersji ziemniaków po cabańsku na samym dnie garnka połóżcie duże liście kapusty. Ułóżcie je tak, by zakryły całe dno. Na dnie połóżcie także dwa kawałki słoniny. Nie musicie jej później jeść. Chodzi o ten niezwykły aromat oraz smak, który dzięki niej powstanie. Następnie przychodzi kolej na warstwę ziemniaków. Ułóżcie dużą ich ilość na kapuście. Na ziemniaki wsypcie trochę buraków, marchewki i cebuli. Dodajcie również natkę pietruszki i całą kiełbasę. Na niej z kolei musicie ułożyć kolejną warstwę warzyw - ziemniaków, buraków, marchwi i cebuli. To wszystko przykryjcie liśćmi kapusty. Teraz przygotujcie ogień i postawcie na nim garnek. Ziemniaki po cabańsku będą dusić się godzinę. Oczywiście nie musicie rezygnować z przykrywki, która dołączona jest do żeliwnego garnka. Dzięki niej danie udusi się szybciej niż pod samą kapustą. Tak przyrządzone ziemniaki po cabańsku możecie zajadać same, bez żadnych dodatków. Posypcie je tylko świeżą natką pietruszki, by były jeszcze smaczniejsze.

Ziemniaki z ogniska niejedno mają imię. Chociaż znamy je głównie w najprostszym i, nie da się ukryć, pysznym wydaniu, te warzywa można przyrządzić na różne sposoby. Mamy nadzieję, że przepis na ziemniaki po cabańsku wam to udowodnił. Koniecznie sprawdźcie go, gdy następnym razem odpalicie ognisko.

A jak przyrządzić pyszne ziemniaki z ogniska? Sprawdź kilka propozycji na sycące danie główne:

1. Kociołek ziemniaczany

Kociołek ziemniaczany

Fot. Annawk na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Pieczone ziemniaczki, jak z ogniska

Ziemniaki pieczone, jak z ogniska

Fot. PatiGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Pieczonki

Pieczonki

Fot. GREGORHSPEED na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Duszonki z patelni

Duszonki z patelni

Fot. Basiliana na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Ziemniaki pieczone jak z ogniska

Ziemniaki pieczone jak z ogniska

Fot. Ewaaa na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Duszonki, czyli beskidzki kociołek rozmaitości

Duszonki, czyli beskidzki kociołek rozmaitości

Fot. Wiech_K na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1
30 min
1
15 min
2

Polecane artykuły

Quizy Czy znasz polskie przysłowia o jedzeniu? Tylko mistrzowie zdobywają komplet punktów

Każdy zna kilka polskich powiedzonek. Przetestuj swoją wiedzę dotyczącą przysłów związanych tylko z jedzeniem. Pamiętaj jednak, że „apetyt rośnie w...

0
Informacje Świeże sałatki na powitanie wiosny. Lekkie, apetyczne i nie idą w boczki

Wiosenne sałatki to prawdziwa uczta dla podniebienia. Największą rolę odgrywają tu nowalijki, takie jak chrupiący groszek cukrowy, świeże szparagi...

3
Informacje Warzywa, które podnoszą poziom cukru. Najgorsze są po ugotowaniu

Indeks glikemiczny to istotny parametr w kontekście wszystkich schorzeń metabolicznych. Posiadają go pokarmy obfitujące w węglowodany, w tym także...

2
Informacje Wystarczy dodać do herbaty trzy przyprawy. Zbędne centymetry w pasie giną

Przyprawy takie jak pieprz, kurkuma, czy imbir świetnie sprawdzają się w daniach kuchni azjatyckiej. Możesz także przygotować z nich napój, który w...

4