Ewa_Gotuje

Ziołowe antidotum na stany zapalne, wrzody i problemy z trawieniem

Krwawnik pospolity to godna uwagi roślina lecznicza. Nadal nie cieszy się dużą popularnością, choć zdecydowanie warto to zmienić. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne oraz antybakteryjne. Można stosować ją nie tylko w formie maseczek czy okładów, ale także wewnętrznie. Nalewka z krwawnika czy herbatka mogą okazać się niezwykle dobroczynne dla organizmu. Poznaj szczegóły na temat tej interesującej rośliny.

Krwawnik pospolity | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Szukasz skutecznego, a jednocześnie naturalnego środka przeciwzapalnego i przeciwbakteryjnego? Koniecznie weź pod uwagę krwawnik. Roślina ta leczy stany zapalne i hamuje rozwój bakterii. Ma również szereg innych właściwości, które koniecznie musisz poznać. Sprawdź szczegóły w dalszej części artykułu. 

Krwawnik pospolity - jak wygląda? 

Krwawnik pospolity to niskie ziele, osiągające maksymalną wysokość do 80 cm. Roślina ta charakteryzuje się delikatnym owłosieniem na łodydze oraz liściach. Jej liście są podwójne lub potrójne, dosyć drobne i posiadają biały szpic. Krwawnik pospolity ma kwiaty oraz owoce charakteryzujące się białawym kolorem.  

Krwawnik pospolity – trujący czy nie? 

Krwawnik pospolity nie jest trujący, a nawet ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, pod warunkiem że przyjmiemy go odpowiedniej formie. Nie należy spożywać tej rośliny w wersji surowej i nieprzetworzonej. Wówczas może doprowadzić do zatrucia, które objawiać będzie się wysypką, oszołomieniem i silnym bólem głowy. 

Krwawnik pospolity - właściwości 

Krwawnik w Europie występuje pospolicie. Znajdziemy go przede wszystkim na łąkach, ale też w ogrodach. Dość łatwo go rozpoznać dzięki wspomnianej już wysokiej łodydze i drobnym, białym kwiatkom. Roślina ta prezentuje się ładnie i to może okazać się mylące. Kwiaty oraz liście krwawnika mają nie tylko walor dekoracyjny, ale właściwości lecznicze, na które warto zwrócić uwagę. 

Zatem co konkretnie oferuje nam krwawnik pospolity? Właściwości tej rośliny są nieocenione – zawiera mnóstwo składników mineralnych oraz witamin. Są to przede wszystkim cyneol, azuleny, garbniki, flawonoidy czy cholina. Warto wspomnieć też o witaminach A, C i K oraz solach mineralnych i żywicy. Krwawnik to świetne źródło kwasów: salicylowego, octowego i mrówkowego. 

Krwawnik działa przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie oraz antybakteryjnie. Przyjmując systematycznie to ziele, można liczyć także na poprawę trawienia i pobudzenie apetytu. Ten naturalny lek działa również żółciopędnie. Świetnie sprawdzi się przy kompleksowej wewnętrznej pielęgnacji, ale także we wspomaganiu wielu chorób. Co ciekawe krwawnik nie jest stosowany wyłącznie w medycynie naturalnej. Znajdziemy go w składzie mnóstwa kosmetyków oraz leków farmakologicznych. Głównie wykorzystywany jest do leczenia cery tłustej oraz trądzikowej. Sprawdzi się także w pielęgnacji skóry dojrzałej i wrażliwej. 

Działanie krwawnika pospolitego docenią z pewnością także kobiety z silnymi dolegliwościami miesiączkowym. Roślina ta pomaga złagodzić bóle i wyregulować cykl menstruacyjny. Krwawnik stosowany zewnętrznie przyspiesza gojenie oparzeń oraz ran, łagodzi zapalenia skóry i działa ściągająco.  

Na co pomaga krwawnik? 

Jednym z najczęstszych zastosowań krwawnika jest leczenie cery trądzikowej. Nic dziwnego, że roślina ta znajduje się w składzie wielu preparatów i kosmetyków przeznaczonych właśnie do cery trądzikowej. Warto wziąć pod uwagę krwawnik głównie przy leczeniu trądzika bakteryjnego znanego także jako trądzik młodzieńczy. Zmniejsza stany zapalne i świetnie oczyszcza skórę. W przypadku nasilonych stanów trądzikowych przyspiesza gojenie ran i zapobiega zakażeniom. 

Na co pomaga krwawnik w kwestii układu pokarmowego? Wspiera przy nieżytach żołądka i stanach zapalnych. Jeżeli zmagasz się z wrzodami żołądka, przewlekłymi zaparciami i niestrawnością, nudnościami czy wzdęciami - pomyśl o regularnym przyjmowaniu krwawnika. Po lek ten sięgają często osoby z zaburzeniami łaknienia. Krwawnik pobudza apetyt. 

Krwawnik pomaga także przy leczeniu zewnętrznym skóry i błon śluzowych. Osoby z chorobą hemoroidalną używają, tzw. nasiadówki przygotowane z krwawnika, które wspomagają proces leczenia żylaków odbytu. Krwawnik można zastosować również w formie płukanki przy zapaleniu gardła. Roślina ta świetnie sprawdza się także w dziedzinie kosmetologii. Zmniejsza pory oraz zmarszczki. Warto zadbać o ten składnik w kosmetykach głównie przy pielęgnacji cery wrażliwej, dojrzałej i oczywiście pustej. 

Ziele krwawnika - kto nie powinien go stosować? 

Nie występują aktualne dane dotyczące przyjmowania ziela krwawnika u dzieci oraz młodzieży do 12. roku życia. Dlatego przedstawiciele tej grupy wiekowej nie powinni sięgać po ten naturalny lek. Podobnie wygląda to w przypadku kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji. Przyjmowanie krwawnika w tym przypadku będzie możliwe po wnikliwej konsultacji z lekarzem. 

Co zrobić z krwawnika? 

Herbata z krwawnika 

Zastanawiasz się, co zrobić z krwawnika, aby dobrze smakował i pomógł ci, a nie zaszkodził? Bardzo popularna jest oczywiście herbatka z krwawnika. Jej przygotowanie jest bardzo proste. Jak wykonać napar z krwawnika? Potrzebujesz dwóch łyżek ziela oraz trzech łyżek kwiatów. Wymieszaj to z dwiema szklankami gorącej wody. Odstaw na około 20 minut i przetrzyj. Taki napar z krwawnika przejmuj trzy lub cztery razy dziennie po około 200 ml. Na co może pomóc ci taka gorąca herbatka z krwawnika? Zastosuj ją, gdy masz problem z bólem głowy, wypróżnieniem czy bólami menstruacyjnymi. Taki napar pomoże ci się również zrelaksować, więc możesz go pić także wieczorem. 

Nalewka z krwawnika - jak zrobić? 

Nalewka z krwawnika również ma właściwości lecznicze. Najczęściej stosuje się przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego, w tym przy zaburzeniach z żołądkiem i jelitami, których głównym objawem jest wspomniany już brak apetytu. Nalewkę możesz zastosować także przy bolesnych miesiączkach. Do przygotowania tego rarytasu potrzebne ci będzie pół kilograma ziela z krwawnika oraz wódka.

Świeżo zebrane kwitnące ziela przepuść przez wyciskarkę lub sokowirówkę. Jeżeli nie posiadasz w kuchni tego typu sprzętów, zioła możesz także zmiksować. Przetrzyj sok przez gazę i wymieszaj go z wódką. Jedna część wódki przypada na dwie części soku. Całość przechowuj w lodówce w zamkniętym słoiku. Przyjmuj trzy razy dziennie po dwie łyżki rozcieńczone w szklance wody, gdy zmagasz się z zaburzeniami trawienia czy bolesnymi miesiączkami. 

Sok z krwawnika - sprawdzony przepis 

Przygotuj świeże ziele krwawnika razem z kwiatami albo same liście. Wszystko dokładnie umyj i zmiksuj. Uzyskaną papkę przyciśnij przez gazę albo po prostu drobne sitko. Pamiętaj, że tak przygotowany sok nie wytrzyma w lodówce dłużej niż trzy dni. Jego przyjmuj dwa albo maksymalnie trzy razy dziennie po 15 ml pomiędzy posiłkami. Sok z krwawnika doskonale sprawdzi się przy kuracji oczyszczającej organizm. Jeżeli zmagasz się z krwawiącymi wrzodami żołądka czy anemią, to taki sok także może ci pomóc. 

Jak widzisz, warto zwrócić uwagę na ziele krwawnika. W serwisie kulinarnym Smaker.pl znajdziesz sporo przepisów na napary, soki czy nalewki z jego wykorzystaniem. Poniżej kilka inspirujących receptur:

1. Odkwaszający krupnik jaglany z krwawnikiem

 Odkwaszający krupnik jaglany z krwawnikiem Zobacz przepis

Zupa z krwawnikiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Pieczona ricotta, czyli ricotta al forno

 Pieczona ricotta, czyli ricotta al forno Zobacz przepis

Przekąska z krwawnikiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Pesto z pokrzywy, krwawnika i mniszka lekarskiego

 Pesto z pokrzywy, krwawnika i mniszka lekarskiego Zobacz przepis

Ziołowe pesto z krwawnikiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Herbatka ze skórek jabłkowych z ziołami

 Herbatka ze skórek jabłkowych z ziołami Zobacz przepis

Herbatka z krwawnika / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Grillowane medaliony z sarniny z sałatką z krwawnikiem

 Grillowane medaliony z sarniny z sałatką z krwawnikiem Zobacz przepis

Sałatka z krwawnikiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Ziołowo-serowe kotleciki chlebowe

 Ziołowo-serowe kotleciki chlebowe Zobacz przepis

Kotlety z krwawnikiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Najlepsze danie z PRL? Makłowicz wspomina o jednej potrawie »

Bije pączki na głowę. Kultowy przepis na pieróg z jabłkami od siostry Anastazji »

Co dzieje się z ciałem, gdy co rano pijesz wodę z kurkumą? Widać od razu »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Parówki z wody

Zagotuj wodę włóż do niej parówki , gotujemy 5 minut i gotowe

Odsłon: 97

15 min
1
Dania główne Racuchy cebulowe

Klasyczne obiady nieco Ci się znudziły? Nie martw się! Mamy na to sposób! Nas...

Odsłon: 898

30 min
3
30 min
20

Polecane artykuły

Informacje Syp do kawy, owsianki i zdrowych deserów. Utrzymasz w ryzach poziom cukru i ciśnienie

Wyznajesz zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć”? Jeśli tak, to musisz pamiętać o tym, że na twoje zdrowie i samopoczucie, w dużej mierze wpływa to,...

1
Informacje Kiedy obierać szparagi? Oszczędź sobie pracy, bo nie zawsze jest to potrzebne

Sezon na szparagi trwa dosyć krótko, dlatego warto w pełni go wykorzystać. W sklepach znajdziemy różne rodzaje, zielone, białe, a czasem nawet fiol...

1
Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1